ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" січня 2025 р. м. Київ Справа № 911/2961/24
Господарський суд Київської області у складі судді Сокуренко Л.В., дослідивши в спрощеному позовному провадженні матеріали справи
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг»
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «БЦ Вокзальна 11»
про стягнення 172 501, 09 грн
Без виклику учасників справи;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» звернулося до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «БЦ Вокзальна 11» про стягнення 172 501, 09 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про постачання природного газу № 3582-ПСО-17 від 14.10.2022 в частині оплати за поставлений природний газ. У зв`язку із чим позивачем подано зазначену позовну заяву до відповідача про стягнення 121 238, 04 грн основного боргу, 38 557, 28 грн пені, 5 100, 84 грн 3% річних, 7 604, 93 грн інфляційних втрат.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/2961/24. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні ч. 5 ст. 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу для подання відповіді на відзив.
Частиною 5 статті 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5, 11 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 06.11.2024 була направлена відповідачу в його електронний кабінет. Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки про доставку електронного листа, ухвала суду про відкриття провадження була доставлена до електронного кабінету Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «БЦ Вокзальна 11» 06.11.2024 о 21:35.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Отже, враховуючи положення п. 2 ч. 6 ст. 242 ГГПК України та те, що ухвала суду про відкриття провадження у справі була доставлена до електронного кабінету до 17 години, днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі є 07.11.2024.
У даному випадку судом також враховано, що за приписами ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 06.11.2024 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
У строк, встановлений ч. 7 ст. 252 ГПК України, клопотань від сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін не надходило.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Київської області
ВСТАНОВИВ:
14.10.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», ЕІС-код 56X930000010610Х (далі постачальник, позивач) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «БЦ Вокзальна 11» (далі споживач, відповідач) укладено договір постачання природного газу № 3582-ПСО-17 (далі договір), за змістом п. 1.1 якого постачальник зобов`язується поставити споживачеві, який є виробником теплової енергії в розумінні пп. 1) пункту 4 Положення (об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або житлово-будівельним (житловим, обслуговуючим) кооперативом або управителем багатоквартирних будинків), природний газ, а споживач зобов`язується прийняти його та оплатити на умовах цього договору.
Відповідно до пп. 1.2, 1.3 вказаного правочину, природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем для своїх власних потреб або в якості сировини і не може бути використаний для перепродажу. За цим договором може бути поставлений природний газ (за кодом згідно з УКТЗЕД 2711 21 00 00) власного видобутку (природний газ, видобутий на території України) та/або імпортований природний газ, ввезений на митну територію України.
Згідно з п. 1.4 договору, споживач підтверджує та гарантує, що на момент підписання цього договору у споживача є в наявності укладений договір на розподіл природного газу між споживачем та оператором газорозподільчої мережі (надалі оператор ГРМ) та присвоєний оператором ГРМ персональний ЕІС-код та/або укладений договір транспортування природного газу між споживачем та оператором газотранспортної системи (надалі оператор ГТС) та присвоєний оператором ГТС персональний ЕІС-код (якщо об`єкти споживача безпосередньо приєднані до газотранспортної мережі). Відповідальність за достовірність інформації, зазначеної в цьому пункті, несе споживач.
За змістом п. 2.1 договору, постачальник передає споживачу на умовах цього договору замовлений споживачем обсяг (об`єм) природного газу у період з вересня 2022 року по березень 2023 року (включно) в кількості 59, 600 тис. куб. метрів, в тому числі по місяцях (далі також розрахункові періоди) (тис. куб. м): обсяг І (фіксований): - жовтень 2022, замовлений обсяг 9, 000 тис. куб. м; - листопад 2022, замовлений обсяг 9, 000 тис. куб. м; - грудень 2022, замовлений обсяг 10, 600 тис. куб. м; - січень 2023, замовлений обсяг 11, 000 тис. куб. м; - лютий 2023, замовлений обсяг 11, 000 тис. куб. м; - березень 2023, замовлений обсяг 9, 00 тис. куб. м. Всього замовленого обсягу 59, 600 тис. куб. м.
У пункті 2.2 договору споживач підтверджує, що замовлені ним обсяги природного газу, які визначені в п. 2.1 цього договору, повністю покривають потреби споживача у відповідному розрахунковому періоді для потреб, визначених п. 1.2 цього договору.
Згідно з пп. 2.2.1, 2.2.2 договору, обсяг І (фіксований) природного газу використовується споживачем для потреб виробництва теплової енергії для надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води населенню та/або постачання теплової енергії як товарної продукції для зазначених потреб. Споживач самостійно визначає в п. 2.1 договору замовлені обсяги. При цьому, зазначення обсягу І (фіксований) споживач визначає самостійно на підставі своїх прогнозованих даних. Постачальник не несе відповідальності за достовірність та обґрунтованість обсягів, зазначених у п. 2.1 договору.
За змістом п. 2.3 договору, підписанням цього договору споживач дає згоду постачальнику на включення його до Реєстру споживачів постачальника (надалі Реєстр або Реєстр споживачів), розміщеного на офіційній платформі оператора ГТС відповідно до вимог Кодексу ГТС.
Відповідно до п. 2.4 договору, перегляд та коригування замолених споживачем обсягів природного газу за цим договором може відбуватися шляхом підписання сторонами додаткової угоди, в тому числі протягом відповідного розрахункового періоду, з урахуванням пп. 2.2.2 та 2.2.3 договору. Споживач зобов`язується самостійно контролювати обсяги використання природного газу і своєчасно обмежувати (припиняти) використання природного газу у разі перевищення замовлених обсягів.
Згідно з п. 2.5 договору, режим використання природного газу протягом розрахункового періоду (в т.ч. добове використання) споживач визначає самостійно в залежності від своїх власних потреб.
Пунктом 3.1 визначено, що постачальник передає споживачу у загальному потоці природний газ у внутрішній точці виходу з газотранспортної системи. Право власності на природний газ переходить від постачальника до споживача після підписання актів приймання-передачі. Після переходу права власності на природний газ споживач несе всі ризики і бере на себе відповідальність, пов`язану з правом власності на природний газ.
Відповідно до п. 3.2 договору, постачання газу за цим договором здійснюється постачальником виключно за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника, розміщеного на Інформаційній платформі оператора ГТС.
Пунктом 3.4 договору передбачено, що на запит постачальника споживач надає інформацію щодо планового використання газу за розрахунковий період (місяць) в розрізі добових обсягів та до 13:00 поточної доби оперативну інформацію щодо фактичних обсягів використання газу за минулу добу, планових обсягів використання газу на наступну добу та до 24:00 поточної доби оперативну інформацію щодо використання газу за поточну добу.
Відповідно до п. 3.5 договору, приймання-передача газу, переданого постачальником споживачеві у відповідному розрахунковому періоді, оформлюється актом приймання-передачі газу.
Споживач зобов`язується надати постачальнику не пізніше 7-го (сьомого) числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, по два примірники актів приймання-передачі за відповідний розрахунковий період, підписані уповноваженим представником споживача, а саме: акт на обсяг І (фіксований), акт на обсяг III (фіксований) та акт на обсяг II. В актах зазначаються фактичні обсяги використання природного газу, які визначаються з урахуванням вимог пп. 3.5.2 цього договору, їх ціна (визначається відповідно до розділу 4 цього договору) та вартість.
Сумарні обсяги за всіма складеними за розрахунковий/звітний період актами мають відповідати обсягам за даними остаточної алокації відборів Споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС за цей період. Якщо у Споживача відсутнє використання газу за обсягом III та/або Обсягом II, акти за цими категоріями не складаються.
Якщо споживач до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, не надав постачальнику документи, зазначені в пп. 3.5.1 цього договору або сумарні обсяги за актами не відповідають даним остаточної алокації, сторони оформлюють весь фактично використаний споживачем природний газ (за даними остаточної алокації відборів споживача на інформаційній платформі оператора ГТС споживачем у звітному періоді) як обсяг II.
Постачальник протягом 3-х (трьох) робочих днів з дати одержання зобов`язується повернути споживачу по одному примірнику оригіналів актів, підписаних уповноваженим представником постачальника. Після підписання сторонами актів приймання-передачі, замовлені обсяги природного газу за договором вважаються скоригованими.
Пунктом 4.1 договору визначено, що ціна та порядок зміни ціни на природний газ, який постачається за цим договором, встановлюється наступним чином:
4.1.1. Ціна обсягів газу, визначених в пункті 2.1 цього договору як обсяг І (фіксований) за 1000 куб. м газу без ПДВ 6 183, 33 грн, крім того ПДВ за ставкою 20 %, всього з ПДВ 7 420, 00 грн; крім того тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи 124, 16 грн без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1, 10 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом 136, 576 грн, крім того ПДВ 20 %, всього з ПДВ 163, 89 грн за 1000 куб. м.
Всього ціна газу для обсягу І (фіксований) за 1000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед, становить 7 583, 89 грн.
Згідно з пп. 4.2, 4.3 договору, у разі зміни тарифу на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи та/або коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді, вони є обов`язковими для сторін за цим договором з дати набрання чинності відповідних змін.
Загальна фактична вартість цього договору дорівнює вартості фактично використаного за цим договором природного газу з урахуванням вартості послуг його транспортування.
У пункті 5.1 договору сторонами узгоджено, що споживач здійснює розрахунок за придбані обсяги природного газу в наступному порядку: - 70 % вартості фактично переданого відповідно до акта приймання-передачі природного газу до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу; - остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акта приймання-передачі природний газ здійснюється споживачем до 15-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому споживач повинен був сплатити 70 % грошових коштів за відповідний розрахунковий період.
У пункті 5.2 договору сторони дійшли згоди, що для цілей виконання пункту 5.1 цього договору споживач зобов`язується у строк до початку дії цього договору в частині зобов`язань постачальника щодо передачі природного газу (п. 2.1 та 13.1 договору) укласти договори або додаткові угоди до договорів банківського рахунку щодо здійснення договірного списання (надалі договір про договірне списання) з рахунків споживача, на який надходять кошти в оплату за теплову енергію та відповідні комунальні послуги, послуги (товари), для надання (передачі) яких використовується поставлений природний газ. Під час підписання договору про договірне списання сторони зобов`язані використовувати накладення електронного підпису та печатки (за наявності) відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги, сервіси для обміну електронними документами, при цьому електронні копії документів та електронне листування прирівнюється до оригіналів документів (повідомлень). Договір про договірне списання укладається між споживачем, постачальником та банком, в якому обслуговується відповідний рахунок споживача. Споживач також зобов`язується не відкривати інших рахунків в будь-яких банківських установах для отримання коштів в оплату за теплову енергію та відповідні комунальні послуги, послуги товари), для надання (передачі) яких використовується поставлений природний газ, та не здійснювати розрахунки за теплову енергію та відповідні комунальні послуги, послуги (товари), для надання (передачі) яких використовується поставлений природний газ, із застосуванням будь-яких інших рахунків, ніж рахунок, відносно якого укладений договір про договірне списання. Умови договору банківського рахунку, укладеного між банком і споживачем, згідно з яким обслуговується рахунок споживача, на який надходять кошти в оплату за теплову енергію та відповідні комунальні послуги, послуги (товари), для надання (передачі) яких використовується поставлений природний газ, підлягають виконанню сторонами договору банківського рахунку у частині, в якій вони не суперечать умовам договору про договірне списання, та сторони підтверджують свої зобов`язання за ними.
Договором про договірне списання повинно бути передбачено, що у разі одночасного надходження до банку кількох документів, на підставі яких здійснюється списання грошових коштів, банк списує кошти з рахунку споживача в такій черговості: 1) у першу чергу списуються грошові кошти на підставі рішення суду для задоволення вимог про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, а також вимог про стягнення аліментів; 2) у другу чергу списуються грошові кошти на підставі рішення суду для розрахунків щодо виплати вихідної допомоги та оплати праці особам, які працюють за трудовим договором (контрактом), а також виплати за авторським договором; 3) у третю чергу списуються грошові кошти на підставі інших рішень суду; 4) у четверту чергу списуються грошові кошти за розрахунковими документами, що передбачають платежі до бюджету і розрахунки споживача з персоналом та пов`язані з ними обов`язкові відрахування, передбачені чинним законодавством України; 5) у п`яту чергу списуються грошові кошти для виконання грошових зобов`язань споживача перед банком в порядку договірного списання; 6) у шосту чергу списуються грошові кошти для виконання грошових зобов`язань споживача перед постачальником за всіма договорами постачання природного газу (в тому числі і за цим договором постачання природного газу): у разі надходження до банку більше одного повідомлення договірне списання здійснюється в порядку черговості їх надходження до банку; 7) у сьому чергу списуються грошові кошти за іншими розрахунковими документами в порядку черговості їх надходження до банку, та на підставі інших умов договорів про здійснення договірного списання.
У разі порушення споживачем умов розрахунків за поставлений природний газ, оплата за природний таз за цим договором здійснюється шляхом щоденного договірного списання банками залишку грошових коштів з банківських рахунків споживача, на які надходять кошти в оплату за послуги, для надання яких використано поставлений природний газ, на банківський рахунок постачальника. Договірне списання (перерахування) з поточного рахунку споживача на поточний рахунок постачальника здійснюється з дати отримання банком повідомлення постачальника про порушення строків розрахунків за цим договором, на підставі відповідного договору про договірне списання до повного виконання зобов`язань споживача в частині розрахунків за поставлений природний газ за цим договором без застосування платіжних вимог від постачальника.
У пункті 5.3 договору сторони погодилися, що під час перерахування коштів у призначенні платежу посилання на номер договору є обов`язковим. Зміна споживачем призначення платежу здійснюється виключно листом, який надається постачальнику, але в будь-якому випадку не пізніше 10 календарних діб з дня надходження відповідних коштів на рахунок постачальника.
За змістом п. 5.4 договору, оплата за природний газ здійснюється споживачем шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника, зазначений в розділі 14 цього договору. Споживач зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі розрахуватися за поставлений природний газ відповідно до пункту 5.1 цього договору.
У разі наявності заборгованості за минулі періоди та/або заборгованості із сплати пені, штрафів, інфляційних нарахувань, відсотків річних та судового збору. Сторони погоджуються, що грошова сума, яка надійшла від споживача, погашає вимоги постачальника у такій черговості незалежно від призначення платежу, визначеного споживачем: 1) у першу чергу відшкодовуються витрати постачальника, пов`язані з одержанням виконання; 2) у другу сплачуються інфляційні нарахування, відсотки річних, пені, штрафи; 3) у третю чергу погашається основна сума заборгованості за використаний природний газ та компенсація вартості робіт, пов`язаних з припиненням (обмеженням) газопостачання споживачу; 4) у четверту чергу компенсація вартості робіт, пов`язаних з припиненням (обмеженням) газопостачання споживачу (п. 5.5 договору).
У пункті 6.2 договору визначено, що споживач зобов`язаний, зокрема: - укласти договір/договори на розподіл природного газу з оператором(ами) газорозподільних мереж на обсяги газу, що постачаються за чим договором (для споживачів, об`єкти яких приєднані до газорозподільних мереж); - самостійно припиняти (обмежувати) використання природного газу у визначених договором випадках; - прийняти газ на умовах цього договору, своєчасно оплачувати вартість поставленого природного газу в розмірі та порядку, що передбачені цим договором та використовувати його відповідно до умов пп. 2.2.1 цього договору.
Пунктом 6.4 договору передбачено, що постачальник зобов`язаний, зокрема: - виконувати умови цього договору; - забезпечувати відповідно до вимог Кодексу ГТС своєчасну реєстрацію споживача у Реєстрі при дотримання споживачем умов цього договору.
Відповідно до п. 13.1 договору, даний договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печаткою (за наявності), а в частині зобов`язань постачальника щодо передачі природного газу відповідно до п. 2.1 договору після настання відкладальних обставин згідно зі ст. 212 Цивільного кодексу України, а саме: укладання споживачем договорів/додаткових угод (додаткових договорів) про договірне списання з поточних банківських рахунків, на які надходять кошти у вигляді плати за теплову енергію та відповідні комунальні послуги, послуги (товари), для надання (передачі) яких використовується поставлений природний газ, строком дії до повного виконання зобов`язань споживача за всіма договорами, укладеними з постачальником, або повного погашення заборгованості за такими договорами, та виконання п. 5.2 цього договору.
Договір діє до « 31» березня 2023 р. включно, а в частині розрахунків до їх повного виконання. Продовження або припинення договору можливе за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткової угоди до договору.
В розділі 14 договору зазначені адреси та реквізити сторін. Відповідно до розділу 14 договору, код ЕІС постачальника 56X930000010610Х, код ЕІС споживача 56XQ0000PI70S00K.
19.12.2022 та 21.03.2023 між сторонами укладено додаткову угоду № 1 до договору та додаткову угоду № 2 до договору відповідно.
28.04.2023 між сторонами укладено додаткову угоду № 3 до договору, пунктом 1 якої доповнено Розділ 2 «Кількість та фізико-хімічні показники природного газу» договору підпунктом 2.1.1 в такій редакції
« 2.1.1. Постачальник передає споживачу на умовах цього договору замовлений споживачем обсяг природного газу у квітні 2023 року, в кількості 6, 000 тис. куб. метрів, з них Обсяг І 6, 000 тис. куб. м.»
За містом п. 2 додаткової угоди № 3, в третьому абзаці підпункту 2.2.2 пункту 2.2 Розділу 2 «Кількість та фізико-хімічні показники природного газу» договору замінено слова на цифри « 31» березня 2023 р.» на слова та цифри « 30» квітня 2023 р.».
Пунктом 3 додаткової угоди № 3 в третьому абзаці пункту 13.1 розділу 13 «Строк дії договору та інші умови» договору замінено слова та цифри « 31» березня 2023 р.» на слова та цифри « 30» квітня 2023 р.». Решта умов договору залишилась без змін.
Звертаючись до суду із даним позовом позивач стверджує, що на виконання умов п. 2.1 договору, у період з листопада 2022 року до квітня 2023 року постачальником було поставлено відповідачу природний газ на загальну суму 273 869, 80 грн, а саме у листопаді 2022 5, 77902 тис. куб. м на суму 43 827, 44 грн, у грудні 2022 7, 77747 тис. куб. м на суму 58 983, 46 грн, у січні 2023 6, 84328 тис. куб. м на суму 51 898, 67 грн, у лютому 2023 9, 40837 тис. куб. м на суму 71 352, 02 грн, у березні 2023 4, 94964 тис. куб. м на суму 37 537, 51 грн, у квітні 2023 1, 35428 тис куб. м на суму 10 270, 70 грн, на підтвердження чого позивач долучив до матеріалів справи акти приймання-передачі природного газу за листопад 2022 року від 30.11.2022 на суму 43 827, 44 грн, за грудень 2022 року від 31.12.2022 на суму 58 983, 46 грн, за січень 2023 року від 31.01.2023 на суму 51 898, 67 грн, за лютий 2023 року від 28.02.2023 на суму 71 352, 02 грн, за березень 2023 року від 31.03.2023 на суму 37 537, 51 грн та за квітень 2023 року від 30.04.2023 на суму 10 270, 70 грн.
Суд встановив, що усі долучені позивачем до позовної заяви акти приймання-передачі природного газу за спірний період підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені їх відтисками печаток без будь-яких зауважень та заперечень.
Проте, як зазначає позивач, відповідач зобов`язання за договором в частині оплати поставленого природного газу виконав лише частково, сплативши за поставлений природний газ у спірному періоді грошові кошти в загальній сумі 152 631, 76 грн, на підтвердження чого позивачем долучено до матеріалів справи банківську виписку за період з 14.10.2022 по 22.07.2024, сформовану АТ «Ощадбанк».
Як зазначив позивач, враховуючи, що відповідачем не здійснено оплату в повному обсязі, сума боргу за використаний природний газ станом на день подання позову складає 121 238, 04 грн.
Внаслідок неналежного виконання відповідачем зобов`язань за договором в частині здійснення оплати в повному обсязі за поставлений природний газ за період з листопада 2022 року до квітня 2023 року, позивач звернувся до суду із даним позовом про стягнення з відповідача 121 238, 04 грн основного боргу, а також 38 557, 28 грн пені, 5 100, 84 грн 3 % річних, 7 604, 93 грн інфляційних втрат.
З огляду на встановлений ст. 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, суд приймає до уваги договір постачання природного газу № 3582-ПСО-17 від 14.10.2022 та усі додаткові угоди до нього як належну підставу, у розумінні норм ст. 11 названого Кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до приписів статті 509 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За змістом статей 526, 527 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Дослідивши зміст укладеного між сторонами договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором про надання послуг у сфері постачання газу.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до частини 1 статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін (частина 2 статті 714 ЦК України).
Відповідно до частини 1 статті 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частиною 2 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема: 1) укласти договір про постачання природного газу; 2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; 3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 4) забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; 5) припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом (частина 3 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу»).
Судом встановлено, що позивач, на виконання договору, у період з листопада 2022 року до квітня 2023 року поставив відповідачу природний газ обсягом 36, 11206 тис. куб. м (Обсяг І) на загальну суму 273 869, 80 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі природного газу, а саме:
- за актом приймання-передачі природного газу за листопад 2022 року від 30.11.2022 позивачем було поставлено відповідачу природний газ обсягом 5, 77902 тис. куб. м на суму 35 733, 59 грн без ПДВ та надано послугу з транспортування природного газу на суму 789, 28 грн без ПДВ. Всього на суму 43 827, 44 грн з ПДВ;
- за актом приймання-передачі природного газу за грудень 2022 року від 31.12.2022 позивачем було поставлено відповідачу природний газ обсягом 7, 77747 тис. куб. м на суму 48 090, 66 грн без ПДВ та надано послугу з транспортування природного газу на суму 1 062, 22 грн без ПДВ. Всього на суму 58 983, 46 грн з ПДВ;
- за актом приймання-передачі природного газу за січень 2023 року від 31.01.2023 позивачем було поставлено відповідачу природний газ обсягом 6, 84328 тис. куб. м на суму 42 314, 26 грн без ПДВ та надано послугу з транспортування природного газу на суму 934, 63 грн без ПДВ. Всього на суму 51 898, 67 грн з ПДВ;
- за актом приймання-передачі природного газу за лютий 2023 року від 28.02.2023 позивачем було поставлено відповідачу природний газ обсягом 9, 40837 тис. куб. м на суму 58 175, 06 грн без ПДВ та надано послугу з транспортування природного газу на суму 1 284, 96 грн без ПДВ. Всього на суму 71 352, 02 грн з ПДВ;
- за актом приймання-передачі природного газу за березень 2023 року від 31.03.2023 позивачем було поставлено відповідачу природний газ обсягом 4, 94964 тис. куб. м на суму 30 605, 26 грн без ПДВ та надано послугу з транспортування природного газу на суму 676, 00 грн без ПДВ. Всього на суму 37 537, 51 грн з ПДВ;
- за актом приймання-передачі природного газу за квітень 2023 року від 30.04.2023 позивачем було поставлено відповідачу природний газ обсягом 1, 35428 тис. куб. м на суму 8 373, 96 грн без ПДВ та надано послугу з транспортування природного газу на суму 184, 96 грн без ПДВ. Всього на суму 10 270, 70 грн з ПДВ.
Судом було встановлено вище, що усі долучені позивачем до позовної заяви акти приймання-передачі природного газу за спірний період підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені їх відтисками печаток без будь-яких зауважень та заперечень. Крім того, матеріали справи не містять заперечень відповідача щодо якості та обсягу наданих послуг за долученими позивачем актами.
З урахуванням зазначеного вище, суд встановив, позивач належним чином виконав зобов`язання за договором.
Згідно з частиною 2 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів.
Відповідно до ст. 691 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу.
За приписами ч. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Як передбачено ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Умовою виконання зобов`язання є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов`язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов`язання. Строк (термін) виконання зобов`язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.
У пункті 5.1 договору сторонами узгоджено, що споживач здійснює розрахунок за придбані обсяги природного газу в наступному порядку: - 70 % вартості фактично переданого відповідно до акта приймання-передачі природного газу до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу; - остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акта приймання-передачі природний газ здійснюється споживачем до 15-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому споживач повинен був сплатити 70 % грошових коштів за відповідний розрахунковий період.
У пункті 5.3 договору сторони погодилися, що під час перерахування коштів у призначенні платежу посилання на номер договору є обов`язковим. Зміна споживачем призначення платежу здійснюється виключно листом, який надається постачальнику, але в будь-якому випадку не пізніше 10 календарних діб з дня надходження відповідних коштів на рахунок постачальника.
За змістом п. 5.4 договору, оплата за природний газ здійснюється споживачем шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника, зазначений в розділі 14 цього договору. Споживач зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі розрахуватися за поставлений природний газ відповідно до пункту 5.1 цього договору.
Крім того, у пункті 5.2 договору сторонами узгоджено, що у разі порушення споживачем умов розрахунків за поставлений природний газ оплата за природний таз за цим договором здійснюється шляхом щоденного договірного списання банками залишку грошових коштів з банківських рахунків споживача, на які надходять кошти в оплату за послуги, для надання яких використано поставлений природний газ, на банківський рахунок постачальника. Договірне списання (перерахування) з поточного рахунку споживача на поточний рахунок постачальника здійснюється з дати отримання банком повідомлення постачальника про порушення строків розрахунків за цим договором, на підставі відповідного договору про договірне списання до повного виконання зобов`язань споживача в частині розрахунків за поставлений природний газ за цим договором без застосування платіжних вимог від постачальника.
Отже, виходячи з наведених вище вимог чинного законодавства та умов пп. 5.1-5.4 договору, суд дійшов висновку, що строк здійснення відповідачем оплати за поставлений природний газ є таким, що настав.
За ствердженням позивача, відповідач зобов`язання за договором в частині оплати за природний газ за період з листопада 2022 року до квітня 2023 року виконав лише частково, у зв`язку із чим станом на дату звернення позивачем до суду із даним позовом заборгованість відповідача перед позивача за поставлений природний газ у спірному періоді складає 121 238, 04 грн, на підтвердження чого позивач долучив до матеріалів справи розрахунок суми основного боргу відповідача за договором постачання природного газу від 14.10.2022 № 3582-ПСО-17 станом на 30.06.2024 та банківську виписку по рахунку за період з 14.10.2022 по 22.07.2024, сформовану АТ «Ощадбанк».
Відповідно до розрахунку суми основного боргу відповідача за договором постачання природного газу від 14.10.2022 № 3582-ПСО-17 станом на 30.06.2024, відповідачем фактично сплачено грошові кошти за поставлений природний газ у спірному періоді в загальній сумі 152 631, 76 грн, а саме:
- вартість поставленого природного газу в листопаді 2022 року в сумі 43 827, 44 грн сплачено в повному обсязі в наступному порядку: 28.12.2022 в сумі 15 000, 00 грн; 07.02.2023 в сумі 341, 29 грн; 08.02.2023 в сумі 11 081, 50 грн, 10.02.2023 в сумі 60, 00 грн; 27.02.2023 в сумі 7 007, 53 грн; 28.02.2023 в сумі 5 158, 17 грн; 01.03.2023 в сумі 105, 00 грн; 02.03.2023 в сумі 3 011, 93 грн; 03.03.2023 в сумі 2 062, 02 грн;
- вартість поставленого природного газу в грудні 2022 року в сумі 58 983, 46 грн сплачено в повному обсязі в наступному порядку: 03.03.2023 в сумі 2 008, 99 грн; 06.03.2023 в сумі 4 571, 40 грн; 08.03.2023 в сумі 1 970, 29 грн; 10.03.2023 в сумі 1 300, 00 грн; 23.03.2023 в сумі 101, 18 грн; 24.03.2023 в сумі 1 565, 00 грн; 27.03.2023 в сумі 14 929, 47 грн; 28.03.2023 в сумі 7 492, 20 грн; 29.03.2023 в сумі 12 059, 69 грн; 30.03.2023 в сумі 9 882, 38 грн; 31.03.2023 в сумі 758, 20 грн; 03.04.2023 в сумі 577, 00 грн; 06.04.2023 в сумі 1 767, 66 грн.
- вартість поставленого природного газу в січні 2023 року в сумі 51 898, 67 грн сплачено частково на суму 49 820, 86 грн наступному порядку: 06.04.2023 в сумі 2 087, 22 грн; 10.04.2023 в сумі 2 922, 99 грн; 12.04.2023 в сумі 1 532, 10 грн; 28.04.2023 в сумі 2 177, 37 грн; 01.05.2023 в сумі 8 586, 20 грн; 02.05.2023 в сумі 5 832, 03 грн; 04.05.2023 в сумі 236, 40 грн; 05.05.2023 в сумі 1 347, 00 грн; 08.05.2023 в сумі 6 303, 44 грн; 22.01.2024 в сумі 16 043, 91 грн; 23.01.2024 в сумі 2 752, 20 грн.
Таким чином, відповідно до розрахунку позивача суми основного боргу відповідача за договором постачання природного газу від 14.10.2022 № 3582-ПСО-17 станом на 30.06.2024, відповідачем не сплачено вартість поставленого природного газу в січні 2023 року на суму 2 077, 81 грн (з урахуванням часткових оплат), а також вартість поставленого природного газу в лютому 2023 року на суму 71 352, 02 грн, вартість поставленого природного газу в березні 2023 року на суму 37 537, 51 грн та вартість поставленого природного газу в квітні 2023 року на суму 10 270, 70 грн.
Водночас, суд не погоджується із тим, що станом на дату звернення позивачем до суду із даним позовом загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем за використаний природний газ складає 121 238, 04 грн, з огляду на наступне.
Дослідивши долучену позивачем до позовної заяви банківську виписку по рахунку за період з 14.10.2022 по 22.07.2024, судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду із даним позовом не враховані здійснені відповідачем оплати на загальну суму 14 085, 81 грн, а саме:
- 09.07.2024 платіж в сумі 5 896, 06 грн із призначенням платежу «договірне списання за придоб.прир.газ по Договору постачання Природного газу №3582-ПСО-17, (На вик.ПКМУ№812 від 19.07.22р) в т.ч.ПДВ20%»;
- 12.07.2024 платіж в сумі 250, 00 грн із призначенням платежу «договірне списання за придоб.прир.газ по Договору постачання Природного газу №3582-ПСО-17, (На вик.ПКМУ№812 від 19.07.22р) в т.ч.ПДВ20%»;
- 15.07.2024 платіж в сумі 3 689, 00 грн із призначенням платежу «договірне списання за придоб.прир.газ по Договору постачання Природного газу №3582-ПСО-17, (На вик.ПКМУ№812 від 19.07.22р) в т.ч.ПДВ20%»;
- 18.07.2024 платіж в сумі 608, 10 грн із призначенням платежу «договірне списання за придоб.прир.газ по Договору постачання Природного газу №3582-ПСО-17, (На вик.ПКМУ№812 від 19.07.22р) в т.ч.ПДВ20%»;
- 19.07.2024 платіж в сумі 1 155, 95 грн із призначенням платежу «договірне списання за придоб.прир.газ по Договору постачання Природного газу №3582-ПСО-17, (На вик.ПКМУ№812 від 19.07.22р) в т.ч.ПДВ20%»;
- 22.07.2024 платіж в сумі 2 486, 70 грн із призначенням платежу «договірне списання за придоб.прир.газ по Договору постачання Природного газу №3582-ПСО-17, (На вик.ПКМУ№812 від 19.07.22р) в т.ч.ПДВ20%».
При цьому зі змісту банківської виписки (зокрема, із призначень платежів) вбачається, що починаючи з 07.02.2023 позивачем застосовано механізм договірного списання банком залишку грошових коштів з банківського рахунку споживача, на який надходять кошти в оплату за послуги, для надання яких використано поставлений природний газ, на банківський рахунок постачальника відповідно до пункту 5.2 договору постачання природного газу № 3582-ПСО-17 від 14.10.2022 та постанови Кабінету Міністрів України № 812 від 19.07.2022 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу щодо особливостей постачання природного газу виробникам теплової енергії та бюджетним установам».
Отже суд встановив, що відповідачем, на виконання умов договору, оплачено поставлений позивачем природний газ у період з листопада 2022 року до квітня 2023 року лише частково на загальну суму 166 717, 57 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи банківською випискою по рахунку за період з 14.10.2022 по 22.07.2024.
З урахуванням зазначеного вище, станом на дату звернення позивачем до суду із даним позовом заборгованість відповідача перед позивачем за поставлений у період з листопада 2022 року до квітня 2023 року природний газ складає 107 152, 23 грн.
Станом на дату розгляду даної справи в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази виконання відповідачем зобов`язання в частині здійснення оплати за поставлений природний газ у спірний період на загальну суму 107 152, 23 грн, у зв`язку із чим у відповідача перед позивачем виникла заборгованість в загальній сумі 107 152, 23 грн. Протилежного суду не доведено, доказів здійснення оплати до суду не надано.
З огляду на наведене, вимога про стягнення з відповідача 107 152, 23 грн основного боргу є обґрунтованою, нормативно та документально доведеною та такою, що підлягає задоволенню.
Оскільки відповідач не у повній мірі виконав взяті на себе зобов`язання з оплати поставленого газу, що ним не спростовано шляхом подання доказів, він є таким, що порушив взяті на себе зобов`язання.
Стаття 525 ЦК України встановлює, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 статті 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував та належних доказів на заперечення відомостей, повідомлених позивачем, не надав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу підлягають задоволенню частково в сумі 107 152, 23 грн.
У зв`язку із неналежним виконанням відповідачем грошового зобов`язання за договором, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 38 557, 28 грн пені, 5 100, 84 грн 3% річних, 7 604, 93 грн інфляційних втрат.
Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно зі ст. 610, 611 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов`язань може забезпечуватись згідно з договором неустойкою, яку боржник повинен сплатити в разі неналежного виконання зобов`язань.
Відповідно до статті 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно частини 2 статті 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до п. 7.2 договору, у разі прострочення споживачем строків остаточного розрахунку згідно пункту 5.1 та/або строків оплати за пунктом 8.4 цього договору, споживач зобов`язується сплатити постачальнику 3% річних, інфляційні збитки та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пені, розраховані від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.
Позивач за прострочення строків оплати поставленого природного газу, керуючись умовами пп. 5.1 та 7.2 договору, нарахував та просить стягнути з відповідача пеню в сумі 38 557, 28 грн, розраховану наступним чином:
за листопад 2022 року позивачем нараховано пеню в сумі 1 350, 92 грн за період прострочення з 17.01.2023 до 02.03.2023 з урахуванням здійснених відповідачем оплат;
за грудень 2022 року позивачем нараховано пеню в сумі 2 982, 90 грн за період прострочення з 16.02.2023 до 05.04.2023 з урахуванням здійснених відповідачем оплат;
за січень 2023 року позивачем нараховано пеню в сумі 6 914, 91 грн за період прострочення з 16.03.2023 до 15.09.2023 з урахуванням здійснених відповідачем оплат;
за лютий 2023 року позивачем нараховано пеню в сумі 16 667, 05 грн за період прострочення з 18.04.2023 до 17.10.2023;
за березень 2023 року позивачем нараховано пеню в сумі 16 667, 05 грн за період прострочення з 16.05.2023 до 15.11.2023;
за квітень 2023 року позивачем нараховано пеню в сумі 8 521, 52 грн за період прострочення з 16.06.2023 до 15.12.2023.
Здійснивши власний перерахунок пені, з урахуванням умов договору, порядку розрахунків, погодженого сторонам, та здійснених відповідачем оплат в межах розрахунку позивача, суд дійшов до висновку, що розрахунок пені є обґрунтованим та арифметично вірним, у зв`язку із чим позовні вимоги в частині стягнення пені в сумі 38 557, 28 грн підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відтак, у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов`язання у нього в силу закону виникає обов`язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов`язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати, та 3 % річних від простроченої суми.
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 5 100, 84 грн 3% річних та 7 604, 93 грн інфляційних втрат за загальний період прострочення з 17.01.2023 до 30.06.2024, розраховані наступним чином:
за листопад 2022 року позивачем нараховано 3 % річних в сумі 81, 06 грн за період прострочення з 17.01.2023 до 02.03.2023 з урахуванням здійснених відповідачем оплат та 36, 25 грн інфляційних втрат за період прострочення з 01.02.2023 до 28.02.2023;
за грудень 2022 року позивачем нараховано 3 % річних в сумі 178, 98 грн за період прострочення з 16.02.2023 до 05.04.2023 з урахуванням здійснених відповідачем оплат та 35, 17 грн інфляційних втрат за період прострочення з 01.03.2023 до 31.03.2023;
за січень 2023 року позивачем нараховано 3 % річних в сумі 672, 50 грн за період прострочення з 16.03.2023 до 30.06.2024 з урахуванням здійснених відповідачем оплат та 570, 07 грн інфляційних втрат за період прострочення з 01.04.2023 до 30.06.2024;
за лютий 2023 року позивачем нараховано 3 % річних в сумі 2 577, 48 грн за період прострочення з 18.04.2023 до 30.06.2024 та 4 372, 33 грн інфляційних втрат за період прострочення з 01.05.2023 до 30.06.2024;
за березень 2023 року позивачем нараховано 3 % річних в сумі 1 269, 61 грн за період прострочення з 16.05.2023 до 30.06.2024 та 2 102, 05 грн інфляційних втрат за період прострочення з 01.06.2023 до 30.06.2024;
за квітень 2023 року позивачем нараховано 3 % річних в сумі 321, 21 грн за період прострочення з 16.06.2023 до 30.06.2024 та 489, 06 грн інфляційних втрат за період прострочення з 01.07.2023 до 30.06.2024.
Здійснивши перерахунок 3 % річних та інфляційних втрат, з урахуванням умов договору, порядку розрахунків погодженого сторонами, в межах розрахунку позивача, суд дійшов до висновку, що розрахунок позивача є обґрунтованим та арифметично вірним, у зв`язку із чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню повністю у зв`ялених позивачем сумах.
Суд наголошує на тому, що відповідач був обізнаний про розгляд справи судом, однак позовних вимог не оспорив, заборгованість шляхом подання відповідних доказів не спростував, контррозрахунку до суду не подав.
Слід зазначити, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 ГПК України).
Приймаючи до уваги висновки суду про часткове задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 2 224,60 грн.
Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «БЦ Вокзальна 11» (місцезнаходження: вул. Вокзальна, буд. 11, м. Біла Церква, Київська обл., 09100; код ЄДРПОУ 25655883) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (місцезнаходження: вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116; код ЄДРПОУ 42399676) 107 152, 23 грн основного боргу, 38 557, 28 грн пені, 5 100, 84 грн 3% річних, 7 604, 93 грн інфляційних втрат та 2 224,60 грн судового збору.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Згідно ч. 1 ст. 256, ст. 257 та підп. 17.5 пункту 17 Розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 13.01.2025.
Суддя Л.В. Сокуренко
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124383929 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Київської області
Сокуренко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні