ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
13 січня 2025 року м. Черкаси справа № 925/347/24
Вх.суду №19916/24 від 30.12.2024
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., розглянувши без повідомлення (виклику) учасників справи у м.Черкаси у приміщенні суду клопотання від 24.12.2024 №920/24
заявника, ліквідатора банкрута, арбітражного керуючого Заріцького Ю.М.,
про витребування інформації
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Ніко-Тайс",
до боржника, Фермерського господарства "Зернодар",
про банкрутство юридичної особи
УСТАНОВИВ:
1. Ліквідатором банкрута, арбітражним керуючим Заріцьким Ю.М., подано клопотання від 24.12.2024 №920/24 з вимогою: витребувати у Головного управління ДПС у Черкаській області відомості щодо формування Товариством з обмеженою відповідальністю "АРТА ЦЕНТР" (18009, м.Черкаси, вул.Хоменка,18, кв.80, ідентифікаційний код 39863628) податкового кредиту за фактом поставки Фермерським господарством "Зернодар" товару (насіння соняшнику) у загальній кількості 306,21 тони на загальну суму 2 265 917,00 грн. з ПДВ на підставі відповідної податкової накладної від 13.10.2015 №10/2.
Клопотання обґрунтовано тим, що з відповідним запитом від 02.12.2024 №859/24 ліквідатор банкрута звертався до Головного управління ДПС у Черкаській області безпосередньо, однак листом від 13.12.2024 №26257/6/23-00-04-01-06 отримав відмову з мотивів конфіденційності такої інформації.
2. Відповідно до ст.15 і 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та у зв`язку з цим має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст.4 і 5 ГПК України особи мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
3. Аналізуючи установлені у справі обставини та вищевказані норми чинного законодавства суд приходить до таких висновків.
3.1. Підставами для вимоги арбітражним керуючим вказано ст.81 ГПК України.
Однак, у межах справи про банкрутство відсутнє будь-яке відкрите і призначене до розгляду у судовому засіданні провадження, у якому б здійснювався розгляд вимог боржника у особі його ліквідатора банкрута, учасником якого було б Головне управління ДПС у Черкаській області (чи Державна податкова служба України як юридична особа), тому можливість застосування ст.81 ГПК України для отримання доказів на підтвердження таких не розглянутих судом вимог відсутня.
3.2. Зі змісту (суті) клопотання вбачається, що ліквідатор банкрута вважає дії Головного управління ДПС у Черкаській області незаконними, оскаржує їх і звертається до суду за захистом свого порушеного права на отримання будь-якої інформації (крім таємної та службової, яка визначена такою у встановленому законом порядку), яке прямо передбачено ст.12-1 Кодексу України з процедур банкрутства, стосовно майна, яке належить боржнику чи належало раніше боржнику і надалі вибуло з його володіння.
Однак Кодексом України з процедур банкрутства не передбачено права суду розглядати скарги ліквідатора банкрута на дії інших осіб.
Законом способи захисту визначені у ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України та у ч.2 ст.20 Господарського кодексу України.
Господарське судочинство відповідно до ст.12 ГПК України здійснюється у формі наказного або позовного провадження (загального або спрощеного). Розгляд справи про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому ГПК України для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства (ч.1 ст.2).
3.3. В той же час, відповідно до ч.2 ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник (…). Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до Господарського процесуального кодексу України. Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення (…).
Тому суд вважає, що подане клопотання слід оцінювати як позовну заяву до Головного управління ДПС у Черкаській області з вимогою захистити порушене право ліквідатора банкрута на отримання інформації та документів, які складені боржником чи за його участю, та стосуються майнового стану боржника.
4. Відповідно до п.1 ч.1 ст.175 ГПК суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Враховуючи, що клопотання підлягає розгляду у межах справи про банкрутство, але за правилами позовного провадження, що технічної можливості її прийняття як позовної заяви у межах справи про банкрутство автоматизована система не допускає, суд відмовляє у відкритті провадження за ним.
5. При цьому суд зазначає, що клопотання (як позовна заява) не містить зазначення позивача і відповідача, обгрунтування порушення права заявника, правових підстав для такого позову, обраного ним одного з трьох способів захисту права, розрахунку судових витрат і доказів сплати судового збору.
Керуючись п.1 ч.1 ст.175 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження за клопотанням ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Заріцького Ю.М., від 24.12.2024 №920/24.
Ухвала суду набрала законної сили 13.01.2025. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду через суд першої інстанції в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Направити цю ухвалу ліквідатору банкрута, Головному управлінню ДПС у Черкаській області.
Суддя Ю.А. Хабазня
Я-3
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124384568 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Хабазня Ю.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні