Справа № 138/3079/24
Провадження №:2/138/116/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.01.2025 м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області, в складі:
головуючого судді Київської Т.Б.,
за участю секретаря Бугери І.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району про визнання права на нерухоме майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним вище позовом, який мотивовано тим, що він був членом КСП «Слідянське» с.Сліди Могилів-Подільського району. Відповідно до списку громадян-членів колишнього КСП «Слідянське» на передачу у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельних частко (паїв) із земель колективної власності йому належить земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 2,8270 га, про що 23.05.1997 було видано відповідний сертифікат, однак за невідомих йому обставин такий було втрачено. 03.10.2024 позивач звернувся до Могилів-Подільської РВА із заявою про видачу йому дубліката сертифіката, проте йому було надано відповідь, що сертифікати видавались в одному екземплярі громадянам на руки, а видача дублікаті сертифіката не передбачена законом, у зв`язку з чим йому рекомендовано звернутись до суду. Державний акт на належну йому земельну ділянку не виготовлявся та не видавався.
Зважаючи на викладене, позивач просить суд ухвалити рішення, яким визнати за ним право на земельну частку (пай) в землях Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області №53, площею 2,8270 га.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 28.10.2024 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 16.12.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Позивач в судове засідання не з`явилась. Представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи за її та позивача відсутності. Позовні вимоги підтримала.
Представник відповідач в судове засідання не з`явився. Подав до суду заяву про проведення розгляду справи без його участі. При вирішенні даної справи покладається на розсуд суду.
Оцінивши докази, дослідивши матеріали справи суд, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, враховуючи таке.
Суд встановив, що 21.12.1995 головою Слідянської сільської ради народних депутатів видано державний акт на право колективної власності на землю Слідянському коелктивному сільськогосподарському підприємству с.Сліди площею 1511,3 га в межах згідно з планом. Землю передано у колективну власність для сільськогосподарського використання відповідно до рішення Слідянської сільської ради народних депутатів від 16.03.1995 3 сесії 22 скликання (а.с.7-9).
Відповідно до книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються районною державною адміністрацією Вінницької області, де під порядковим номером 77 зазначено про видачу сертифікату серії ВН №0283893 ОСОБА_1 , площею 2,68 га. (а.с.10-11).
Як слідує з розпорядження Могилів-Подільської РДА №233 від 23.06.2003 «Про передачу у власність земельних часток (паїв) членам колишнього КСП «Слідянське» с.Сліди» було затверджено технічну документацію з поділу земель колективної власності колишнього КСП «Слідянське» с.Сліди. Передано безкоштовно у власність громадянам-членам колишнього КСП земельні частики (паї) площею за списком згідно з додатком 1 (а.с.13).
Згідно додатку №1 Список громадян-членів колишнього КСП «Слідянське» с.Сліди Могилів-Подільського району Вінницької області на передачу у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельних часток (паїв) із земель колективної власності, де зазначено про видачу сертифіката серії ВН №0283893 на земельну ділянку № НОМЕР_1 , площею 2,8270 га (а.с.12).
Крім того, в матеріалах справи наявний лист №0-2-0.3,15-1034/14-24 ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин відділ №5 в якому зазначено, зокрема, що вказаний вище сертифікат було видано позивачу 23.05.1997, а також те, що державний акт на право власності на земельну ділянку (пай) на його ім`я не друкувався і не видавався.
Також, з відповіді Могилів-Подільської РВА №2269/02-02.04 від 07.10.2024 слідує, що видати дублікат вказаного вище дубліката неможливо (а.с.16).
На підтвердження тієї обставини, що вказана вище земельна частка (пай) дійсно належить позивачу ним, крім іншого, надано договір оренди земельної ділянки укладений 22.02.2000 між ним та ТОВ «Слідянське», в якому зазначено про те, що земельна ділянка площею 2,68 га буле передана позивачем вказаному товариству в оренду, строком до 2005 року.
Згідно ч. 1с т. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі осіб.
Відповідно до ст. 319, 321 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно ст. 41 Конституції України, право власності є непорушним. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом і ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованого Верховною Радою України 17.07.1997 визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Відповідно до ч. 1ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За змістом цієї норми, ст. 392 ЦК України не породжує, а підтверджує наявне в позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності.
Відповідно до п. 37 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється.
Таким чином, фактично позивач за життя набув право на земельну частку (пай) № НОМЕР_1 площею 2,8270 га, що розташована в землях Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області (колишньої Слідянської сільської ради).
Зважаючи на положення вказаних вище норм та встановленні обставини справи, суд вважає, що наявні підстави для ухвалення рішення про визнання за позивачем права на вказану вище земельну частку (пай).
На підставі викладеного вище та ст. 316, 319, 321, 328, 392 ЦК України, керуючись ст.12,13,81,89,141,263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) в землях Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області (колишньої Слідянської сільської ради) №53 площею 2,8270 га.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення. Учасник справи якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Вендичанська селищна рада Могилів-Подільського району, Код ЄДРПОУ 04326589, місцезнаходження: вул.Соборна, 55, с-ще Вендичани Могилів-Подільського району Вінницької області, 24032.
Суддя: Т.Б.Київська
Суд | Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124384787 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Київська Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні