Справа № 308/18231/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2025 року м.Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої суддіДегтяренко К.С.,
за участю секретаря судового засідання Чейпеш В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгород цивільну справув порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Великодобронська сільська рада про встановлення факту, що має юридичне значення,-
встановив:
ОСОБА_1 , звернулася до суду з заявою про встановлення факту її постійного місця проживання разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 , заінтересована особа Великодобронська сільська рада.
В обґрунтування заяви посилається на те, що ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_3 ) є рідною сестрою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження вказаних осіб. У зв`язку з погіршенням стану здоров`я брата, ОСОБА_4 у 2018 році переїхала до нього в будинок за адресою АДРЕСА_1 , для здійснення догляду
01 лютого 2024 року ОСОБА_2 склав заповіт, що посвідчений секретарем виконавчого комітету Великодобронської сільської рдаи Яворською Б.А., зареєстрований в реєстрі за №30, згідно якого заповів, все своє майно, що буде належати йому на день його смерті, де б воно не знаходилось і з чого б не складалося, а також все те, що за законом буде мати право, ОСОБА_4 ..
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , який являється братом заявниці ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане виконавчим комітетом Великодобронської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області.
06 листопада 2024 року державним нотаріусом Ужгородської районної державної нотаріальної контори Мешко Т.М. було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , підставою відмови став пропущений строк подання заяви про прийняття спадщини, що і стало причиною звернення до суду з заявою про встановлення факту.
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 15 листопада 2024 року дану заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, призначено судове засідання, про що повідомлено учасників справи.
В судове засідання 13 січня 2025 року:
-заявниця не з`явилася, разом з тим через канцелярію суду подано заяву про розгляд справи у її відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
-представник заінтересованої особи не з`явився, подав заяву згідно якої просить розгляд справи провести у його відсутності, прости задоволення вказаної заяви не заперечує.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, заслухавши пояснення осіб, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 виданого 24 березня 1962 року та свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_3 від 07 червня 1986 року) є рідними сестрою та братом з ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_4 виданого 11 липня 1979 року).
У зв`язку з погіршенням стану здоров`я брата, ОСОБА_4 у 2018 році переїхала до нього в будинок за адресою АДРЕСА_1 , для здійснення догляду.
01 лютого 2024 року ОСОБА_2 склав заповіт, що посвідчений секретарем виконавчого комітету Великодобронської сільської рдаи Яворською Б.А., зареєстрований в реєстрі за №30, згідно якого заповів, все своє майно, що буде належати йому на день його смерті, де б воно не знаходилось і з чого б не складалося, а також все те, на що за законом буде мати право, сестрі ОСОБА_4 ..
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , який являється братом заявниці ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане виконавчим комітетом Великодобронської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області.
06 листопада 2024 року державним нотаріусом Ужгородської районної державної нотаріальної контори Мешко Т.М. було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , підставою відмови став пропущений строк подання заяви про прийняття спадщини.
Факт проживання заявниці з ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, за адресою АДРЕСА_1 , підтверджується також наступними документами, а саме:
-копією довідки Великодобронської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про спільне проживання осіб на день смерті особи №1020 від 09 жовтня 2024 року;
-копією акту №36 про спільне проживання осіб на день смерті від 09 жовтня 2024 року, підписана сусідами та членами комісії;
-заявою ОСОБА_5 , №254 від 09 жовтня 2024 року, справжність підпису на якій затверджено секретарем виконкому Великодобронсткої сільської радиЯворською Б.А.та заресєстровано в ресті за № 254 , згідно якої останній підтвердив факт проживання та ведення спільного господарства ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 ;
-заявою ОСОБА_6 , №253 від 09 жовтня 2024 року, справжність підпису на якій затверджено секретарем виконкому Великодобронсткої сільської радиЯворською Б.А.та заресєстровано в ресті за № 253 згідно якої останній підтвердив факт проживання та ведення спільного господарства ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом з ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 ;
У відповідності до ст.43 ЦПК України учасники справи зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Статтею 44 ЦПК України передбачено, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Статтею 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 293 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
В п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 роз`яснено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ст.ст.1216, 1217, 1218, ч.ч. 1, 2, ст.1220, ч.1 ст.1221, ч.3 ст.1268 ЦК України).
Таким чином, суд приходить до висновку, що факт проживання ОСОБА_1 разом з її братом ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 на час відкриття спадщинизнайшов своє підтвердження в судовому засіданні, встановлення якого має для заявниці юридичне значення, оскільки дозволяє її реалізувати право на спадкове майно, а тому суд прийшов до висновку про задоволення заяви.
На підставі викладеного та керуючись: ст.ст.197, 258, 259, 263, 315-319, 354, 355 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Вимоги заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Великодобронська сільська рада про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини за померлим ОСОБА_2 , а саме станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа:
Великодобронська сільська рада Закарпатської оболасті, що знаходиться за адресою: Закарпатська обл., Ужгородський р-н, с.Велика Добронь, вул.Чонгорська, 2.
Суддя Дегтяренко К.С.
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124385553 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дегтяренко К. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні