РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 495/10497/24
Номер провадження 2-о/495/41/2025
13 січня 2025 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород Дністровський міськрайонний суд Одеської області,
у складі головуючого одноособово судді Прийомової О.Ю.,
за участю секретаря Ульвіс К.Е.,
Справа № 495/10497/24
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білгород Дністровському Одеської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шабівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
21 листопада 2024 року ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шабівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, просить суд встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стислий виклад позиції заявника.
Заявник свою заяву обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_2 згідно ст.. 1220 ЦК України відкрилась спадщина на спадкове майно.
Єдиним спадкоємцем усього майна ОСОБА_2 є його син ОСОБА_1 , який у встановленому законом порядку звернувся до нотаріальної контори та подав заяву про прийняття спадщини у нотаріуса.
Але, як з`ясувалось при оформлені спадщини у нотаріуса, прізвище спадкодавця було зазначено як « ОСОБА_3 », а в прізвищі його сина « ОСОБА_4 ».
Факт того, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 підтверджується наступним: свідоцтвом про народження ОСОБА_1 .
Зазначені розбіжності в Свідоцтві про смерть та паспорті громадянина України щодо прізвища не дають можливості скористатись наданим правом на оформлення спадщини, а тому він вимушений звернутись з відповідною заявою до суду.
Заяви, клопотанні, інші процесуальні дії у справі.
26 листопада 2024 року Ухвалою Білгород - Дністровського міськрайонного суду Одеської області по вказаній справі було відкрито окреме провадження з викликом, повідомленням сторін та вона призначена до судового розгляду по сутті. Клопотання заявника про витребування доказів було задоволено.
Матеріали справи містять заяву представника заявника, відповідно до якої просить розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.
Заінтересована особа в судове засідання не з`явилась, причини неявки суду не сповістили.
Суд розглядає справу за відсутність заявника та заінтересованої особи, належним чином повідомлених про день та час судового розгляду справи, відповідно до наданих заяв, за наявними матеріалами у справі.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 вказано, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . /а.с.7/
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 встановлено, що батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_2 та ОСОБА_5 . /а.с.8/
Відповідно до паспорту серії НОМЕР_3 вказано прізвище заявника ОСОБА_1 ./а.с.3/
Відповідно до відповіді державного нотаріуса від 20.11.2024 року за № 1584/02-14 вказано, що встановити факт родинних відносин між померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не можливо, оскільки в свідоцтві про смерть прізвище спадкодавця « ОСОБА_3 », а прізвище заявника « ОСОБА_4 ».
Для вирішення даного питання рекомендовано звернутись до суду.
Отже, встановлення родинних відносин заявнику необхідно для того, щоб прийняти спадщину.
Нормативне обґрунтування.
Відповідно до статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи; а частина 3 статті 12, частина 1 статті 81 ЦПК України визначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункт 5 частина 2 статті 293 ЦПК України).
У відповідності до частини 1 статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності з п. 1 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суди розглядають справи про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами.
Згідно з п. 7 Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
У абзаці 2 пункту 2, пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Виникнення особистих і майнових прав громадян, їх зміну і припинення закон завжди пов`язує з настанням чи зміною певних обставин, тобто з юридичними фактами. У більшості випадків вони підтверджуються різними свідоцтвами, довідками та іншими документами, що видаються громадянам в адміністративному порядку. Проте не завжди заінтересована особа має можливість довести документально, що той чи інший факт мав місце (неможливість поновлення втраченого документа або виправлення наявних у ньому помилок тощо). Тому в певних випадках допускається судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення. Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у цивільному процесі в порядку окремого провадження (лист Верховного Суду України від 01.01.2012 р. «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (ст. 263 ЦПК України).
Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оцінка аргументів сторін, висновки суду.
Матеріалами справи підтверджено, що дійсно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а отже заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шабівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області про встановлення факту, що має юридичне значення підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2, 76-81, 95, 229, 258, 259, 263-265 ,268, 315-319, 354, 355 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шабівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Шабівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, код ЄДРПОУ: 04378043, адреса: Одеська область, Білгород-Дністровський район, село Шабо, вулиця Центральна, 63.
Повний текст рішення складений 13 січня 2025 року.
Суддя:
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124386677 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Прийомова О. Ю.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Прийомова О. Ю.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Прийомова О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні