Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/4373/24
Провадження № 2/650/1622/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2024 року смт. Велика Олександрівка
Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Хомик І.І.
за участю секретаря судового засідання Ткаченко І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 56 років помер батько позивачки ОСОБА_2 .
Після смерті батька відкрилася спадщина, а саме на об`єкт нерухомого майна - житловий будинок з прибудинковими будівлями та спорудами за адресою АДРЕСА_1 .
У травні місяці 2024 року позивач звернулася до Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області із заявою про отримання довідки про спільне проживання разом з батьком на момент його смерті, а потім 28.08.2024 року позивач особисто звернулася до приватного нотаріуса Бериславського районного нотаріального округу Херсонської області Ковальова Сергія Валерійовича із заявою про прийняття спадщини після смерті мого батька, але їй було відмовлено у відкритті спадкової справи та прийнятті спадщини, оскільки 6 місячний строк для подання заяви до нотаріуса був пропущений, в зв`язку з чим позивач змушена звернутися до суду з даною позовною заявою.
Позивач в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник Високопільськоїселищної військовоїадміністрації Бериславськогорайону Херсонськоїобласті у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Дослідивши всі обставини справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 56 років помер - ОСОБА_2 у селищі Високопілля Високопільського району Херсонської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 27 листопада 1995 року Високопільським відділом реєстрації актів громадянського стану, актовий запис про смерть № 79, який відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 є батьком позивачки.
Після смерті батька відкрилася спадщина на об`єкт нерухомого майна - житловий будинок з прибудинковими будівлями та спорудами за адресою АДРЕСА_1 , про що свідчить Договір про надання в безтермінове використання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на праві приватної власності, виданого 11 березня 1968 року виконавчим комітетом Високопільської селищної ради народних депутатів, про який позивач дізналася лише після деокупації території Високопільської громади Херсонської області.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). За положеннямистатті 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1220 ЦК Україниспадщина відкриваєтьсявнаслідоксмертіособи або оголошення її померлою.
Згідно ст.1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду: від 17 жовтня 2019 року у справі № 766/14595/16 (провадження № 61-6700св19), від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18 (провадження № 61-10136св19), від 31 січня 2020 року у справі № 450/1383/18.
Пленум Верховного Суду України в п. 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно ст. ст.12,13 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбаченому цим Кодексом випадках.
Згідност. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідност. 77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
У відповідності дост. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Позивач своєчасно не звернулася із заявою про прийняття спадщини.
Як вбачається із позовної заяви позивач посилається на поважність пропуску строку прийняття спадщини відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно, які знаходилися в бюро технічної інвентаризації, і які позивач отримала лише у 2023 році. Однак чому позивач не звернулася до вказаної установи своєчасно після смерті батька, суду пояснень не надала. Крім того не надала доказів і того, що зазначені документи отримала у 2023 році.
Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 1222, 1223, 1270, 1272 ЦК України та керуючись ст. ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Відмовити узадоволенні позовнихвимог ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 до Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Рішення суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ірина ХОМИК
Суд | Великоолександрівський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124388497 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Хомик І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні