Справа №672/662/24
Провадження №2/672/14/25
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2025 року м. Городок
Городоцький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Пономаренко Л.Е.,
з участю секретаря судового засідання Шкробот К.І.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника третьої особи:органопіки тапіклування Городоцької міськоїради-Єгорової А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городку Хмельницької області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дітей з матір`ю, третя особа Орган опіки та піклування Городоцької міської ради,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 24.11.2020 з відповідачем перебувала у зареєстрованому шлюбі, від вказаного шлюбу сторони мають сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Внаслідок розходження поглядів на сімейні відносини та сімейні обов`язки з ведення спільного господарства, відсутності взаєморозуміння шлюбні відносини між ними припиненні. Рішенням Городоцького районного суду від 09 серпня 2024 року шлюб між ними розірвано. Позивач проживає разом з неповнолітнім сином та двома неповнолітніми дітьми від іншого чоловіка, піклується про них, займається їх вихованням, слідкує за їх розвитком та здоров`ям, просить (з урахуванням уточнень) місце проживання малолітнього сина ОСОБА_4 визначити з нею.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, просить їх задовольнити, визначити місце проживання малолітнього ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із нею. Батько участі у вихованні та утриманні дитини не приймає, веде аморальний спосіб життя, за наявною в неї інформацією вживає наркотичні засоби. Пояснила, що підставою для звернення до суду з даним позовом є опасіння про відібрання дитини батьками відповідача, а також можливість вирішення соціально-побутових питань, таких, наприклад, як реєстрація дитини за місцем проживання без участі батька. Проти заочного розгляду не заперечила.
Відповідач, належним чином, у відповідності до вимог п.2 ч.7, п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України, повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, про причини неприбуття не повідомив, відзиву на позов не надав. Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів, ухваливши заочне рішення, що відповідає вимогам ст.280 ЦПК України.
Представник органу опікиіпіклування виконавчогокомітету Городоцької міськоїради Єгорова А.І.в судовомузасіданні підтримала позовні вимоги, вважає за доцільне визначити місце проживання малолітнього ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із матір`ю ОСОБА_1 , на підтвердження чого надала суду висновок органу опіки та піклування про доцільність визначення місця проживання малолітнього ОСОБА_3 разом із матір`ю, затверджений 17 травня 2023 року рішенням виконавчого комітету Городоцької міської ради №88/2023. Пояснила, що батько дитини на засідання комісії не з`явився, але в телефонному режимі повідомив комісії сою згоду на визначення місця проживання дитини разом з матір`ю.
Заслухавши пояснення позивача, пояснення представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Згідно вимогст. 157 СК Українипитання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
В силуст. 161 СК України, якщо батько та мати, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватись органом опіки та піклування або судом.
Згідно зі статями 18, 27 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, чинної для України з 27.09.1991 року (далі - Конвенція), держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання та розвиток дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання та розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку дитини.
У всіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини (частина перша статті 3 Конвенції).
Пунктом 1 статті 9 Конвенції передбачено, що держави-учасниці забезпечують, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону та процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо та необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
У параграфі 54 рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) від 07.12.2006 року № 31111/04 у справі «Хант проти України» зазначено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага й, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.
У рішенні ЄСПЛ від 11.07. 2017 року (заява № 2091/13) у справі «М. С. проти України» стверджується, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати два аспекти: по-перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я є особливо непридатною або неблагополучною; по-друге, в найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку в безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним. На сьогодні існує широкий консенсус, у тому числі в міжнародному праві, на підтримку ідеї про те, що в усіх рішеннях стосовно дітей їх найкращі інтереси повинні мати першочергове значення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_4 . Згідно свідоцтва про народження, батьками дитини є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_5 ). Рішенням Городоцького районного суду Хмельницької області від 09 серпня 2024 року шлюб між подружжям ОСОБА_2 та ОСОБА_6 розірвано.
Відповідно довисновку органуопіки тапіклування,затвердженого рішеннямвиконавчого комітетуГородоцької міськоїради Хмельницькоїобласті від18.12.2024№392/2024,визначити місцепроживаннямалолітнього ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 доцільне разом із матір`ю ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Із вказаноговисновку слідує,що дитинапроживає усім`їматері,яка приділяєналежну увагута турботусину.Дитина маєзадовільні умовипроживання,мати приймаєактивну участьу вихованнідитини,піклується простан їїздоров`я,доглядає її,виховує їїв дусінайкращих якостей,тобто забезпечуєфізичний,інтелектуальний моральний,культурний,духовний ісоціальний розвиток. Батько дитини ОСОБА_2 на засідання комісії з питань захисту прав дитини не з`явився, але в телефонному режимі працівникам служби у справах дітей повідомив, що він не заперечує щодо визначення місця проживання дитини з матір`ю.
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов проживання за адресою АДРЕСА_1 , для дітей створені задовільні умови проживання.
При вирішенні питання про визначення місця проживання малолітньої дитини сторін, суд в контексті першочергового урахування інтересів дитини, враховуючи тривалість проживання малолітнього сина з матір`ю, що підтверджено відповідними доказами, добросовісне виконання позивачем батьківських обов`язків, створення для сина необхідних умов для проживання та розвитку, забезпечення дитини усім необхідним, а також відсутність виключних обставин, які б унеможливлювали проживання дитини з матір`ю, чи негативно впливали на його виховання та розвиток, приходить до висновку про обґрунтованість позову та визначення місця проживання малолітньої дитини з матір`ю - позивачем ОСОБА_1 ..
При цьому, суд вважає необхідним наголосити на тому, що визначення місця проживання дитини разом із матір`ю не позбавляє права відповідача ОСОБА_2 спілкуватися з сином та не обмежує його у здійсненні своїх батьківських прав та обов`язків стосовно дитини, прояві турботи відносно сина та участі у його вихованні.
Враховуючи, що на даний час визначення місця проживання дитини разом з матір`ю відповідає інтересам дитини, суд приходить до висновку про задоволення заявлених вимог.
Крім того, відповідно до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати, що складаються з судового збору в розмірі 1211 грн.20 коп.
Керуючись ст.ст. 141, 280-282, 354 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дітей з матір`ю задовольнити.
Визначити місце проживання малолітнього ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 1211 грн.20 коп. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до Городоцького районного суду Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Хмельницького апеляційного суду.
Заочне рішеннянабираєзаконноїсили,якщопротягомстроків,встановленихцимКодексом,неподанізаява пропереглядзаочногорішення абоапеляційнаскарга,абоякщорішення залишеновсиліза результатамиапеляційногорозглядусправи.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 .
Третя особа, яканезаявляєсамостійних вимогщодо предметаспору; орган опіки та піклування Городоцької міської ради, місце знаходження: вул.Грушевського, буд. 53, м.Городок Хмельницька область, 32000, код ЄДРПОУ: 04060708.
Суддя Л.Е.Пономаренко
Суд | Городоцький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124388806 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Городоцький районний суд Хмельницької області
Пономаренко Л. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні