Справа № 420/40415/24
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
14 січня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «НЬЮЕНЕРДЖІ» до Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства), про визнання протиправними дій, визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НЬЮЕНЕРДЖІ»» до Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства), у якому позивач просить суд:
1.Визнати противоправними дії Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) щодо відмови у реєстрації судна "Надежда", тип та призначення - суховантажний теплохід-площадка для перевезення генеральних, насипних сільськогосподарських вантажів, контейнерів; проект: 95065/ВАТ "Белсудопроект" № 1258; місце та рік побудови: 2002 р, Гомельський ССРЗ/модерн. 2020р. ВАТ "ПССРЗ" у Державному судновому реєстрі України;
2.Визнати відмову, Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрації судноплавства) щодо реєстрації судна "Надежда", тип та призначення - суховантажний теплохід- площадка для перевезення генеральних, насипних сільськогосподарських вантажів, контейнерів; проект: 95065/ВАТ "Белсудопроект" № 1258; місце та рік побудови: 2002 р, Гомельський ССРЗ/модерн. 2020р. ВАТ "ПССРЗ" у Державному судновому реєстрі України, оформлену листом № 9876/06-1/15-24 15.07.2024 протиправною;
3.Зобов`язати Державну службу морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства) зареєструвати судно "Надежда", тип та призначення - суховантажний теплохід-площадка для перевезення генеральних, насипних сільськогосподарських вантажів, контейнерів; проект: 95065/ВАТ "Белсудопроект" № 1258; місце та рік побудови: 2002 р, Гомельський ССРЗ/модерн. 2020р. ВАТ "ПССРЗ" у Державному судновому реєстрі України.
При вирішенні питання про відкриття провадження у даній справі, судом було встановлено, що даний позов подано без дотримання приписів ч.3 ст.161 КАС України, у зв`язку із чим ухвалою суду від 01.01.2025 позовну заяву ТОВ «НЬЮЕНЕРДЖІ» було залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення виявленого судом недоліку, шляхом подання до суду доказу сплати судового збору.
Ухвалу суду від 01.01.2025 ТОВ «НЬЮЕНЕРДЖІ» отримало в електронному вигляді в електронному кабінеті ЄСІТС «Електронний суд» - 02.01.2025 (20:00).
Строк для усунення недоліків - 13.01.2025.
Однак, протягом встановленого судом строку, позивач не усунув виявленого судом недоліку позовної заяви.
При цьому, 08.01.2025 від позивача у справі за підписом директора ТОВ «НЬЮЕНЕРДЖІ» надійшла заява, у якій просить залишити його позов без розгляду.
Надаючи оцінку такій заяві суд зазначає, що в силу вимог ч.3 ст.9 КАС України, кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
У відповідності до п.3 ч.3 ст.44 КАС України, учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Право подання заяви в змістовному значенні включає в себе правомочності щодо: ініціювання розгляду заяви; розгляду та вирішення заяви (в тому числі зміни, доповнення, уточнення тощо); відкликання заяви, якщо до його вирішення та прийняття ухвали судом, її розгляд втратив для заявника інтерес або з інших причин.
Отже, згідно вказаних вище вимог процесуального закону заявнику, як ініціатору процесу, законодавцем надано широке коло процесуальних прав щодо можливості подання заяв та клопотань, які він може використовувати на власний розсуд, не допускаючи при цьому зловживань. Заява про залишення позову без розгляду є одним із різновидів таких клопотань.
Суд також зазначає, що підстави залишення судом позовної заяви без розгляду визначені в статті 240 КАС України.
Однак, положення вказаної норми передбачають вчинення судом такої процесуальної дії на стадії судового розгляду після відкриття провадження у справі.
Натомість процесуальні дії суду до відкриття провадження у справі, визначені в статтях 169, 170 КАС України.
Згідно з п.2 ч.4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві якщо позивач до відкриття провадження в адміністративній справі подав заяву про її відкликання.
Положення указаної вище норми, відповідно до принципу диспозитивності, передбачає право заявника розпоряджатися своїми вимогами на власний розсуд.
Враховуючи, що КАС України не передбачає залишення позовної заяви без розгляду на стадії вирішення судом питання про відкриття провадження у справі, а подання позовної заяви та її зокрема відкликання є правом особи, то суд розцінює таку заяву як таку, що спрямована на відкликання позову, що є в свою чергу правом особи, яка звернулась до суду та КАС України не передбачає повноважень суду відмовити позивачу, який просить не розглядати його позовні вимоги по суті.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов слід повернути позивачу відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 169 КАС України.
При цьому, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (ч. 8 ст. 169 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.169, 241, 243, 248, 256, 293-295 КАС України, суддя,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «НЬЮЕНЕРДЖІ» до Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (Адміністрація судноплавства), про визнання протиправними дій, визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії, разом з доданими до неї документами - повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати позивачу, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Роз`яснити, що повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 294-297 КАС України до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 15.01.2025 |
Номер документу | 124391676 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Хлімоненкова М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні