Народицький районний суд Житомирської області
Справа № 284/1041/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2025 року селище Народичі
Народицький районний суд Житомирської області в складі:
під головуванням судді Піщуліної І.С.,
з секретарем Жавнер І.А.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» до ОСОБА_1 , Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» про відшкодування шкоди у порядку суброгації,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «АРКС» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» та просить стягнути з них завдані збитки в сумі 132462 гривні 47 копійок.
Позовні вимоги мотивує тим, що між Приватним акціонерним товариством «Страхова компанія «АРКС» та ОСОБА_2 було укладено договір добровільного страхування наземного транспорту № 68937а0кш, предметом якого визначено страхування транспортного засобу Mercedes, реєстраційний номер НОМЕР_1 .
07 серпня 2020 року відбулася дорожньо-транспортна пригода за участю застрахованого позивачем транспортного засобу Mercedes, реєстраційний номер НОМЕР_1 , та транспортного засобу Vollkswagen, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 , якого постановою суду було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП, цивільно-правова відповідальність якого була застрахована акціонерним товариством «Страхова Група «ТАС» (приватне) згідно полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АО6845759.
Позивачем було здійснено виплату страхового відшкодування за страховим випадком, а тому він має право вимоги до відповідачів про відшкодування збитків в порядку суброгації на підставі Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».
Сторони про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, у судове засідання не з`явились, відповідачі у заявах просять справу розглянути без їх участі.
Крім того, до початку судового засідання представник відповідача Акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» (приватне) Сергій Кудрявський надіслав суду клопотання про закриття провадження у справ, мотивуючи тим, що вимоги до Акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» (приватне) повинні розглядатись у порядку господарського судочинства.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, (далі - Конвенція), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до вимог статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, у порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Разом із предметним критерієм для визначення юрисдикції має враховуватися також суб`єктний чинник.
Відповідно до статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
Не допускається об`єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом (стаття 20 ЦПК України).
У цій цивільній справі Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «АРКС» звернулось з позовом до ОСОБА_1 , Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» про відшкодування збитків у розмірі 132462 гривні 47 копійок.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року у справі №760/15471/15-ц в аналогічних правовідносинах зроблено висновок про те, що за вимогами статті 27 Закону України «Про страхування» та статті 993 ЦК України до страховика потерпілого переходить право вимоги до завдавача шкоди у деліктному зобов`язанні у межах виплаченого потерпілому страхового відшкодування. Після такої виплати деліктне зобов`язання не припиняється. У ньому відбувається заміна кредитора: до страховика потерпілого переходить право вимоги, що належало цьому потерпілому в деліктному зобов`язанні, у межах виплаченого йому страхового відшкодування. Такий перехід права вимоги є суброгацією.
Тобто страховик, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, реалізує право вимоги, передбачене статтями 993 ЦК України та 27 Закону України «Про страхування», шляхом звернення з позовом до страховика, в якого завдавач шкоди застрахував свою цивільно-правову відповідальність.
Вирішуючи питання щодо юрисдикційності спору у вказаній справі, Велика Палата Верховного Суду погодилася з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що спір між двома господарюючими суб`єктами (страховими компаніями) повинен бути вирішений за правилами іншого судочинства (господарського), оскільки солідарне стягнення із заподіювача шкоди та страховика за встановлених судом обставин є неможливим.
У зазначеній справі Велика Палата Верховного Суду погодилась із судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, якими вирішено по суті вимоги страхової компанії потерпілої у ДТП особи, заявлені до фізичної особи - винуватця ДТП, та закрито провадження у справі в частині вимог, заявлених до юридичної особи - страховика винуватця ДТП.
З матеріалів справи вбачається, що правовідносини у частині позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» про стягнення страхового відшкодування з Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» виникли між двома господарюючими суб`єктами, що свідчить про віднесення спору між юридичними особами судам господарської юрисдикції (постанова Верховного Суду від 06 грудня 2023 року у справі №688/2151/23).
Відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, суд вважає , що провадження у цивільній справі щодо частини вимог до відповідача Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» слід закрити.
Керуючись статтями 255, 260, 261 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС» Сергія Кудрявського про закриття провадження у справі задовольнити.
Провадження у цивільній справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» до Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС», ОСОБА_1 про відшкодування шкоди у порядку суброгації закрити в частині позовних вимог до відповідача Приватного акціонерного товариства «Страхова Група «ТАС», оскільки зазначені позовні вимоги не підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства.
Роз`яснити позивачеві, що розгляд справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 14 січня 2025 року.
Суддя:Ірина ПІЩУЛІНА
Суд | Народицький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124399397 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Народицький районний суд Житомирської області
Піщуліна І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні