Справа № 613/1386/24
Провадження № 2/638/1432/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2025 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого Невеніцина Є.В.,
за участю секретаря Бондаренко А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа: Богодухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про внесення змін до актового запису про народження та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся з позовом до Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з проханням скасувати висновок Богодухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 28 лютого 2024 року про відмову у внесенні змін до катового запису про смерть №962 від 16 грудня 2019 року складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Харків); зобов`язати Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції внести зміни до актового запису про смерть№962 від 16 грудня 2019 року складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) шляхом виправлення прізвища померлого « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 ». Свої вимоги, обґрунтовує тим, що 15.09.2005 зареєстровано шлюб між позивачем та ОСОБА_2 , дошлюбне прізвище нареченого було змінено після реєстрації шлюбу. 16.10.2013 шлюб розірвано, проте чоловік паспортні документи не змінював. ІНФОРМАЦІЯ_1 колишній чоловік позивача помер та при реєстрації смерті зазначено його прізвище « ОСОБА_2 ». В інтересах дітей позивач подала заяву до Богодухівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про внесення змін до актового запису про смерть, проте отримала відмову. Враховуючи викладене позивач просить задовольнити її заяву та внести зміни до актового запису.
Ухвалою суду від 17.09.2024 по справі відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін.
14.11.2024 надійшов відзив на позовну заяву із зазначенням, що відповідач не заперечує щодо внесення змін до актового запису про смерть.
У судове засідання учасники справи не з`явились, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного.
Згідно копії свідоцтва про смерть № НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що складено актовий запис №962 від 16 грудня 2019 року.
Згідно копії свідоцтва про народження батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Заочним рішенням Богодухівського районного суду розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , актовий запис №474.
Згідно висновку про відмову у внесенні змін до актового запису складеного Богодухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, складено актовий запис про шлюб №474 стосовно ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Після державної реєстрації шлюбу, нареченим обрано прізвище, за прізвищем нареченої - « ОСОБА_1 », що підтверджується актовим записом про шлюб та повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб. Державна реєстрація смерті ОСОБА_2 проводилася на підставі лікарського свідоцтва про смерть, по зібраним документам не вбачається за можливе вірно ідентифікувати особу померлого.
За повідомленням Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції проведеною перевіркою архівних даних відділу виявлено актовий запис про смерть № 962, складений 16.01.2019 Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (сучасна назва - Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції) відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Державна реєстрація смерті проведена на підставі лікарського свідоцтва про смерть № 10-12/128-Дм/19, виданого 16.01.2019 відділом судово-медичної експертизи трупів Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи. Паспорт померлого при державній реєстрації смерті не пред`явлено.
Опрацюванням актового запису про шлюб № 474, складеного 15.09.2005 Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (сучасна назва - Третій відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції) відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , встановлено: прізвище нареченого після реєстрації шлюбу « ОСОБА_2 », що засвідчено власним підписом нареченого.
Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року N 2398-VI.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлюють та припиняють їхню дію; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Статтею 9 вказаного Закону, встановлено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
За правилами ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мотивуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження рішення про відмову в адміністративному та/або в судовому порядку.
Відповідно до вимог пункту 1.1. «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року N 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за N 55/18793, Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
У пункті 2.13.1 розділу II Правил, вказується, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану зокрема є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Частиною першою статті 35 Сімейного кодексу України передбачено, що наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватися дошлюбними прізвищами.
Якщо особа під час державної реєстрації шлюбу змінила прізвище, то на першій сторінці паспорта громадянина України у формі книжечки робиться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний строк у зв`язку зі зміною прізвища при державній реєстрації шлюбу (абзац другий пункту 24 глави 2 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (далі - Правила № 52/5).
Судом встановлено, що після реєстрації шлюбу ОСОБА_2 змінив прізвище на « ОСОБА_2 ». Таким чином, останній мав замінити в місячний строк паспорт громадянина України.
Оскільки за життя ОСОБА_2 не звернувся до відповідного органу із заявою про заміну паспорту, з метою захисту прав спільної дитини, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме в частині внесення змін в актовий запис про смерть №962, так як прізвище померло зазначено « ОСОБА_2 » замість вірного « ОСОБА_2 ».
Разом з тим, не підлягає до задоволенню вимога позивача про скасування висновку Богодухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління, оскільки останній при перевірці поданих документів діяв в межах повноважень та у встановленому законодавством порядку.
Крім того, у справах про оскарження дій щодо внесення змін до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення.
Керуючись ст. 6,22 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 10, 12, 13, 76, 81, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків, вул.Сумська, 61), третя особа: Богодухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) (Харківська обл., м.Богодухів, пл.Соборності, 1) про внесення змін до актового запису про народження та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Внести зміни до актового запису про смерть № 962 від 16 січня 2019 року складеного Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) зазначивши у графі «прізвище» замість « ОСОБА_2 » прізвище « ОСОБА_2 ».
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий Є.В.Невеніцин
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124408735 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Невеніцин Є. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні