Ухвала
від 26.11.2024 по справі 757/63505/18-к
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Справа № 757/63505/18

Провадження 1-кп/991/161/19

УХВАЛА

Іменем України

26 листопада 2024 року м.Київ

Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі:

головуючої ОСОБА_1 ,

суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

секретар судового засідання ОСОБА_4

за участі:

прокурора ОСОБА_5 ,

обвинуваченого ОСОБА_6 ,

захисника ОСОБА_7 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання захисник а ОСОБА_7 про звернення з запитом про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні № 52018000000000741 від 25.07.2018 за обвинуваченням:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився у

м. Київ, громадянина України, зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,

ВСТАНОВИВ:

1.Короткий зміст клопотання та позиції учасників судового провадження

До Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання захисника ОСОБА_7 про звернення з запитом про міжнародну правову допомогу. Вимоги клопотання мотивовані тим, що є необхідність якомога швидше допитати свідка ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , котрий свого часу був директором ТОВ «Універсальні морські послуги». На думку захисника, свідок може повідомити суду наступну інформацію: (1) факти та обставини укладення кредитних договорів 2004 та 2007 років; (2) інформацію щодо порядку розрахунків за кредитними договорами, факти погашення заборгованості, обставини щодо реструктуризації заборгованості; (3) обставини щодо оцінки суден у 2012 році, зокрема, які факти впливали на вартість морських торгівельних суден; (4) хто та за чиєю ініціативою ініціював реалізацію 4 морських торгівельних суден типу «Нептун»; (5) хто персонально займався реалізацією морських торгівельних суден (які брокерські фірми); (6) чому вартість морських торгівельних суден не була занижена і як це пов`язано із залученням брокера;

(7) надати характеристику брокерській фірмі «G.G.Lukas»; (8) вартість аналогічних суден станом на 2012 рік; (9) наслідки світової фінансової кризи для ринку морських перевезень; (10) що таке «Кларксон» та чому Великобританія вважається Великою Морською Державою, та з яких причин весь морський бізнес розміщено саме в м. Лондон; (11) надати інформацію щодо примусової реалізації морських торгівельних суден типу «Кліпер» та чому такі морські торгівельні судна були продані в примусовому порядку банком АТБ через аукціон;

(12) щодо переходу прав на морські торгівельні судна у 2004 році, в тому числі, місця такого оформлення і його учасників та зазначити первинну вартість МТС у 2004 році;

(13) особливості забезпечення технічного та комерційного менеджменту флоту та його роль у сучасному морському пароплавстві; (14) інформацію щодо крюїнга та відношення до крюїнга ТОВ «Універсальні морські послуги».

Необхідність якнайшвидшого допиту свідка ОСОБА_8 обґрунтовується тим, що він тривалий час не проживає за місцем своєї реєстрації, а проживає за кордоном, зокрема у графстві Ессекс (Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії), а процедура міжнародної правової допомоги реалізується протягом тривалого часу, у зв`язку з чим сторона захисту завчасно звернулась до суду, тож захисник ОСОБА_7 просив суд задовольнити його клопотання.

Обвинувачений ОСОБА_6 підтримав позицію свого захисника.

Прокурор ОСОБА_5 зазначив, що сторона обвинувачення також має намір допитати свідка ОСОБА_8 , а тому не заперечував проти задоволення клопотання захисника про допит свідка в порядку міжнародної правової допомоги.

2.Мотиви суду

Відповідно до ч. 1 ст. 95 КПК України показання - це відомості, які надаються в усній або письмовій формі під час допиту підозрюваним, обвинуваченим, свідком, потерпілим, експертом щодо відомих їм обставин у кримінальному провадженні, що мають значення для цього кримінального провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 65 КПК України свідком є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для давання показань.

Згідно із ч. 1 ст. 134 КПК України слідчий суддя під час досудового розслідування чи суд під час судового провадження має право за власною ініціативою або за клопотанням слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, потерпілого, його представника здійснити судовий виклик певної особи, якщо слідчий суддя чи суд встановить наявність достатніх підстав вважати, що така особа може дати показання, які мають значення для кримінального провадження, або її участь у процесуальній дії є обов`язковою.

Частиною 1 ст. 135 КПК України передбачено, що особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв`язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.

Згідно із ч. 7 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, яка проживає за кордоном, вручається згідно з міжнародним договором про правову допомогу, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а за відсутності такого - а допомогою дипломатичного (консульського) представництва.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 541 КПК України міжнародна правова допомога - це проведення компетентними органами однієї держави процесуальних дій, виконання яких необхідне для досудового розслідування, судового розгляду або для виконання вироку, ухваленого судом іншої держави або міжнародною судовою установою.

Згідно із ч. 1 ст. 551 КПК України суд, прокурор або слідчий за погодженням з прокурором надсилає до уповноваженого (центрального) органу України запит про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні, яке він здійснює.

Відповідно до ч. 2 ст. 545 КПК України Міністерство юстиції України звертається із запитами судів про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні під час судового провадження та розглядає відповідні запити судів іноземних держав.

Згідно із ч. 1 ст. 552 КПК України зміст та форма запиту про міжнародну правову допомогу повинні відповідати вимогам цього Кодексу або міжнародного договору України, що застосовується у конкретному випадку. Запит може бути складений у формі доручення. Зміст та форму запиту про міжнародну правову допомогу визначено ст. 552 КПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 567 КПК України допит шляхом відео- або телефонної конференції виконується у порядку, передбаченому процесуальним законом запитуючої сторони у тій мірі, в якій такий порядок не суперечить засадам кримінального процесуального законодавства України та загальновизнаним стандартам забезпечення прав людини і основоположних свобод.

Згідно із ч. 1 ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; 2) необхідності забезпечення безпеки осіб; 3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; 4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; 4-1) введення воєнного стану або під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України;

5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.

Відповідно до ст. 1 Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах від 20.04.1959, яка ратифікована Україною 16.01.1998, договірні Сторони зобов`язуються надавати одна одній, відповідно до положень цієї Конвенції, якнайширшу взаємну допомогу у кримінальному переслідуванні правопорушень, покарання яких, на момент прохання про надання допомоги, підпадає під юрисдикцію судових властей запитуючої Сторони.

Статтею 9 Другого додаткового протоколу до Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах, який ратифікований Україною 01.06.2011, визначено порядок та умови проведення допиту за допомогою відеоконференції.

Порядок здійснення міжнародного судового співробітництва визначено Інструкцією про порядок здійснення міжнародного співробітництва з питань взаємної правової допомоги, видачі правопорушників (екстрадиції), передачі (прийняття) засуджених осіб, виконання вироків та інших питань міжнародного судового співробітництва у кримінальному провадженні під час судового провадження, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України від 19.08.2019 № 2599/5 (далі - Інструкція).

Згідно із п. 8 Розділу ІІ. Інструкції, запит (доручення) про проведення допиту особи шляхом відеоконференції має містити опис технічних вимог щодо проведення відеоконференції, контактні дані осіб, відповідальних за технічне забезпечення відеоконференції, а також пропозиції щодо дат і часу проведення відеоконференції та попереднього пробного сеансу відеозв`язку.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 95 КПК України суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК України. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору або посилатися на них.

Зі змісту матеріалів судової справи (том 41 а.с. 7-106; 116-124; 126-127; 131; 138; 139-197) убачається, що свідку ОСОБА_8 можуть бути відомі обставини, що мають значення для цього кримінального провадження.

Суд наголошує, що кримінальне провадження здійснюється на засадах змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими КПК України. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених КПК України. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Ураховуючи твердження захисника ОСОБА_7 про те, що місце проживання свідка ОСОБА_8 - Сполучене Королівство Великої Британії і Північної Ірландії, суд уважає, що його допит в режимі відеоконференцзв`язку забезпечить право сторін як на прямий, так і на перехресний допит, водночас не призведе до значних матеріальних та часових витрат на приїзд свідка в Україну.

Суд також ураховує також ту обставину, що Указом Президента № 64/2022 від 24.02.2022 на всій території України введено воєнний стан, який наразі продовжено з 10.11.2024 строком на 90 діб.

Беручи до уваги місце проживання свідка, суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, уважає, що клопотання про звернення до Міністерства юстиції України щодо направлення до Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландіїзапиту про надання правової допомоги, а саме: організації проведення допиту свідка ОСОБА_8 в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландіїпідлягає задоволенню.

З метою забезпечення виконання запиту про надання правової допомоги, суд уважає необхідним визначити наступне. ОСОБА_8 можна викликати за такою адресою: Swan House, 9-10 Johnston Road, Woodford Green, Essex, IG8 0XA, UK.

Інформація про відомі телефонні номери, за якими можна організувати виклик свідка: НОМЕР_1 , НОМЕР_2 .

Свідка належить допитати в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Королівства Великої Британії і Північної Ірландії в наступні дати та час:

- основні дати та час: 12 год. 00 хв. (за Київським часом) 22.05.2025; 12 год. 00 хв.

(за Київським часом) 29.05.2025;

- резервні дати та час: 12 год. 00 хв. (за Київським часом) 26.06.2025; 12 год. 00 хв.

(за Київським часом) 03.07.2025.

Під час допиту свідка уповноваженим особам відповідних компетентних установ (судів), на території яких буде здійснюватися допит свідків, належить доручити вручити свідку ОСОБА_8 пам`ятку про його процесуальні права за ст. 66 КПК України, роз`яснити, що він може скористатися правом відмови давати показання, відповідно до ст. 63 Конституції України, ст. 65 КПК України, або законодавства Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії, перевірити документи, що посвідчують особу ОСОБА_8 та перебувати поряд з вказаним свідком до закінчення його допиту.

У випадку неможливості здійснення допитів у визначені цією ухвалою дати слід доручити секретарю судового засідання (особі, відповідальній за технічне забезпечення відеоконференції) Вищого антикорупційного суду погодити з представниками компетентних органів Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії, що будуть забезпечувати надання міжнародної правової допомоги у вигляді допиту за допомогою відеоконференції, додаткові дати для допиту свідків.

З огляду на те, що місцем проживання свідка є Сполучене Королівство Великої Британії і Північної Ірландії, слід залучити у Вищому антикорупційному суді в залі судових засідань в м. Києві для допиту свідка перекладача з англійської мови у вищезазначені дати.

На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 22, 350, 369-372, 376, 541, 542, 545, 548, 552 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Клопотання захисника ОСОБА_7 про звернення з запитом про міжнародну правову допомогу - задовольнити.

2.Звернутись до Міністерства юстиції України для направлення запиту до Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії про надання міжнародної правової допомоги, а саме: організації проведення допиту свідка ОСОБА_8 в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії.

3.Допит свідка в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії буде здійснено Вищим антикорупційним судом (колегією суддів у складі головуючої судді ОСОБА_1 , суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ), у відкритому судовому засіданні в приміщенні Вищого антикорупційного суду за адресою: 01601, м. Київ, пр. Берестейський, буд. 41.

4.Призначити допит свідка ОСОБА_8 в режимі відеоконференції з приміщення відповідної установи Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії на наступні дати та час:

- основні дати та час: 12 год. 00 хв. (за Київським часом) 22.05.2025; 12 год. 00 хв.

(за Київським часом) 29.05.2025;

- резервні дати та час: 12 год. 00 хв. (за Київським часом) 26.06.2025; 12 год. 00 хв.

(за Київським часом) 03.07.2025.

5.У випадку неможливості здійснення допитів у визначені цією ухвалою дати, доручити секретарю судового засідання (особі, відповідальній за технічне забезпечення відеоконференції) Вищого антикорупційного суду погодити з представниками компетентних органів Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії, що будуть забезпечувати надання міжнародної правової допомоги у вигляді допиту свідка за допомогою відеоконференції, додаткові дати для допиту свідків.

6.Залучити до участі в судовому засіданні у Вищому антикорупційному суді в залі суду в м. Києві для допиту свідка перекладача з англійської мови у вищезазначені дати судових засідань.

7.Доручити уповноваженій особі відповідних компетентних установ (судів), на території яких буде здійснюватися допит свідка ОСОБА_8 , вручити останньому пам`ятку про його процесуальні права за статтею 66 КПК України та текст присяги свідка за статтею 352 КПК України, роз`яснити, що він може скористатися правом відмови давати показання, яке йому надане законодавством України відповідно до статті 63 Конституції України, статті 65 КПК України, або законодавством Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії, перевірити його документи, що посвідчують особу, та перебувати поряд з вказаним свідком до закінчення його допиту.

8.Затвердити наступний орієнтовний перелік питань для допиту свідка ОСОБА_8 :

Які Вам відомі факти і обставини укладення кредитних договорів 2004 та 2007 років?

Чи відома Вам інформація щодо порядку розрахунків за кредитними договорами, фактів погашення заборгованості, обставин щодо реструктуризації заборгованості?

Які Вам відомі обставини щодо оцінки суден у 2012 році, зокрема, які факти впливали на вартість морських торгівельних суден?

Чи відомо Вам, хто та за чиєю ініціативою ініціював реалізацію 4 морських торгівельних суден типу «Нептун»?

Чи відомо Вам, хто персонально займався реалізацією морських торговельних суден (які брокерські фірми)?

Чи відомо Вам, чому вартість морських торгівельних суден не була занижена, як це пов`язано із залученням брокера.

Чи можете Ви надати характеристику брокерській фірмі «G.G.Lukas»?

Чи відома Вам вартість аналогічних суден станом на 2012 рік?

Які наслідки мала світова фінансова криза для ринку морських перевезень?

Що таке «Кларксон» та чому Великобританія вважається Великою Морською Державою, з яких причин весь морський бізнес розміщено саме в м. Лондон?

Чи відомі Вам обставини щодо примусової реалізації морських торгівельних суден типу «Кліпер», чому такі морські торгівельні судна були продані в примусовому порядку банком АТБ через аукціон?

Чи відомі Вам обставини переходу прав на морські торговельні судна у 2004 році, у тому числі місця такого оформлення і його учасників, та чи можете Ви зазначити первинну вартість морських торговельних суден у 2004 році?

Чи відомі Вам особливості забезпечення технічного та комерційного менеджменту флоту, його роль у сучасному морському пароплавстві?

Чи можете Ви повідомити інформацію щодо крюїнга та відношення до крюїнга ТОВ «Універсальні морські послуги»?

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.

Головуючий суддя: ОСОБА_1

Судді: ОСОБА_2

ОСОБА_3

СудВищий антикорупційний суд
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено16.01.2025
Номер документу124411019
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —757/63505/18-к

Ухвала від 26.11.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Білоус І. О.

Ухвала від 26.11.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Білоус І. О.

Ухвала від 22.11.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Білоус І. О.

Ухвала від 22.11.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Білоус І. О.

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Білоус І. О.

Ухвала від 15.04.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Білоус І. О.

Ухвала від 31.05.2021

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Білоус І. О.

Ухвала від 31.05.2021

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Білоус І. О.

Ухвала від 10.09.2020

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Білоус І. О.

Ухвала від 10.09.2020

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Білоус І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні