Справа № 185/11832/24
Провадження № 2-о/185/66/25
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
13 січня 2025 року Павлоградськийміськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Головіна В.О., за участю секретаря судового засідання Преображенської К.О., представника позивача адвоката Кравченка Є.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Вербківська сільська територіальна громада Павлоградського району Дніпропетровської області, Друга павлоградська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю разом зі спадкодавцем, суд
В С Т А Н О В И В
Заявник звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 2012 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 на час відкриття спадщини.
В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її співмешканець ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно у вигляді двох земельних ділянок, розташованих на території Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області та житловий будинок АДРЕСА_1 . Інших спадкоємців після померлого немає. Заявник звернулася до державного нотаріуса Другої павлоградської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області із заявою про прийняття спадщини, проте 17 жовтня 2024 року була видана постанова про відмову у вчинення нотаріальної дії у зв`язку пропуском строку для прийняття спадщини. Заявник своєчасно не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини тому, що вважала, що прийняла спадщину фактично, оскільки з 2012 року постійно проживала із померлим до його смерті (до ІНФОРМАЦІЯ_2 ), вони мали спільний бюджет, вели спільне господарство, турбувалися один про одного, доглядала його, забезпечувала усім необхідним, утримувала будинок, а також здійснила його поховання. А після смерті ОСОБА_2 продовжує утримувати та користуватися спадковим майном. Тобто, вважає себе особою, яка фактично прийняла у спадок будинок та дві земельні ділянки.
Заявник та представник позивача в судовому засіданні просили задовольнити заяву з підстав зазначених у заяві.
Свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , кожен окремо, в судовому засіданні підтвердили факт спільного проживання однією сім`єю заявниці та померлого ОСОБА_2 .
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи по суті, суд прийшов наступних висновків.
Згідно із п.5 ч.2ст.293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 , день смерті ОСОБА_2 , заявниця проживала разом з ним однією сім`єю, за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді нерухомого майна, а саме, двох земельних ділянок, розташованих на території Вербківської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області та житловий будинок АДРЕСА_1 .
На випадок своєї смерті ОСОБА_2 заповіт не складав, так як інших спадкоємців у нього не має.
Постановою державного нотаріуса Другої павлоградської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області від 17 жовтня 2024року заявниці було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку пропуском строку для прийняття спадщини.
Заявниця своєчасно не звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з тим, що вважає себе особою, що прийняла спадщину фактично, оскільки постійно проживала зі спадкодавцем однією сім`єю до його смерті за однією адресою.
Для отримання спадщини заявниці необхідно встановити факт сумісного проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на момент смерті.
Правові обставини проживання зі спадкодавцем однією сім`єю і набуття права на спадщину у порядку ст. 1268 ЦК України встановлюються у судовому порядку, про що роз`яснює Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008р. № 7. Доведення цих правових обставини (юридичних фактів) здійснюється шляхом подання до суду відповідної заяви за правилами окремого провадження у відповідності до ст. 293 ЦПК України.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Таким чином з 2012 року заявниця та померлий ОСОБА_2 стали мешкати однією сім`єю як чоловік та дружина, вели спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет, займалися благоустроєм будинку, вели спільне господарство. Вони жили однією родиною, заявниця турбувалася та доглядала за померлим, готувала їжу, прала білизну, прибирала в квартирі, допомагала в усіх побутових питаннях.Весь час жили однією сім`єю, заявниця доглядала за своїм чоловіком до його смерті.
Даний факт сумісного проживання підтверджується актом № 84 складеним представниками Вербківської сільської ради,засвідченого сусідами та довідкою виданою виконавчим комітетом Вербківської сільської ради про фактичне проживання від 16.09.2024р..
Також факт сумісного проживання на момент смерті спадкодавця підтвердили свідки в судовому засіданні ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ..
Керуючись ст.12,13,81,84,265,293,315 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В
Задовольнити заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Вербківська сільська територіальна громада Павлоградського району Дніпропетровської області, Друга павлоградська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про встановлення факту проживання однією сім`єю разом зі спадкодавцем.
Встановити факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 2012 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 на час відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя: В. О. Головін
Суд | Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124411286 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Головін В. О.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Головін В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні