Рішення
від 15.01.2025 по справі 345/6569/24
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №345/6569/24

Провадження № 2/345/149/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

З А О Ч Н Е

15.01.2025 м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Миговича О.М. розглянувши у відкритомузаочному судовомузасіданні впорядку спрощеногопозовного провадженняз повідомленням(викликом)сторін цивільнусправуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи, на стороні позивача ТзОВ «М-Монтаж», Виконавчий комітет Калуської міської ради про втрату права на житло,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання осіб такими, що втратила право на житло.

Позов мотивує тим, що проживає в АДРЕСА_1 . Наймачем квартири з грудня місяця 1989 року була його дружина ОСОБА_4 , а він та діти, відповідачі по справі, члени сім`ї наймача. ІНФОРМАЦІЯ_1 його дружина, наймач житла, ОСОБА_4 померла. За спільною домовленістю з членами сім`ї Договір найму житла на однокімнатну квартиру АДРЕСА_2 було переоформлено з дружини на сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На даний час вище вказана квартира знаходиться в управлінні обслуговуванні ТОВ «М-МОНТАЖ» м. Калуша. Новий Договір найму житла не укладався. Спірна квартира була надана їм для проживання в 1989 році і з цього часу позивач та члени сім`ї зареєстровані у цій квартирі, що підтверджується Довідкою ЦНАП № 7567/09.3.-03 від 074.11.2024p. В грудні 2010 року його діти, відповідачі по справі, виїхали на роботу за межі України. І з того часу проживати у вище вказану квартиру не поверталися. Декілька років після виїзду діти йому телефонували, вітали з днем народження, повідомляли що влаштували своє життя, мають сім`ї і роботу та повертатися в Україну на проживання не хочуть.

Після початку війни в 2022 році відповідачі перестали із позивачем спілкуватися і про їх місце перебування з 2022 року йому нічого не відомо. Факт не проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_5 у квартирі з 2010 року підтверджується Актом складеним ТОВ «М-Монтаж» 07.Х1.2024 р. та може бути підтверджений показами свідків. З 2010 року позивач один оплачує комунальні послуги в т.ч. і за них, утримує в належному стані житло. Відповідачі не приймають жодної участі в його утриманні і це ставить позивача у важке матеріальне становище. Крім пенсії жодних доходів він не має.

В даний час виникла необхідність замінити електролічильник на двозонний чим зменшити плату за споживання електроенергії. Однак через те, що основним квартиронаймачем значиться його син ОСОБА_2 договір на заміну лічильника ТОВ «Прикарпатенерготрейд» укласти з ним не може, новий лічильник не встановлюють.

Так як відповідачі не проживають в спірній квартирі тривалий час 14 років, то вони є такими, що втратили право користування даним житлом. Добровільно відповідачі з реєстрації в спірному житлі не знялися, а тому позивач змушений звертатися з цим позовом до суду.

Позивач в судове засідання не з`явився, однак подав заяву в якій позовні вимоги підтримав, не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідачі були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи через оголошення на веб-сайті «Судова влада України», проте до судового засідання не з`явилися, від них не надійшло повідомлення про причину неявки та відзив, тому суд ухвалив слухати справу на підставі наявних у справі доказів, у відсутність відповідачів, згідно ст. 280 ЦПК України.

Представник третьої особи, на стороні позивача ТзОВ «М-Монтаж» в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин.

Представник третьоїособи,на стороніпозивача Виконавчогокомітету Калуськоїміської ради Богдан Білецький направив суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Суд, дослідивши матеріали справи і оцінивши надані докази у їх сукупності вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 , наймач житла, ОСОБА_4 померла, що підтверджується копією Свідоцтва про смерть НОМЕР_1 (а.с.13).

З матеріалів справи вбачається, що Договір найму житла на однокімнатну квартиру АДРЕСА_2 було переоформлено з ОСОБА_6 на ОСОБА_2 12 лютого 2003 року (а.с.6).

Згідно цього договору, КП «ЖЕО-5», будучи наймодавцем надав наймачу - ОСОБА_2 та членам його сім`ї у безстрокове користування житло. Відповідальним квартиронаймачем за договором є ОСОБА_2 .

Звернення позивача до суду зумовлено тією підставою, що відповідачі, являються його дітьми, які зареєстровані у квартирі, але не мешкають в ній 14 років.

Так, факт реєстрації відповідачів підтверджується відповіддю ЦНАПу виконавчого комітету Калуської міської ради №7567/09.3-03 від 07.11.2024 (а.с.10).

При цьому, актом обстеження, здійсненого комісією у складі заступника директора ОСОБА_7 , бухгалтера ОСОБА_8 , ст. майстра ОСОБА_9 від 07.11.2024 року встановлено, що по факту в квартирі проживає лише ОСОБА_1 (а.с.8).

Надаючи оцінку вказаному суд вважає за необхідне звернути увагу на наступному.

Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За приписами ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за свою волею, незалежно від волі інших осіб.

У відповідності до положень ст. ст. 317, 319 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд, а також має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлений законом.

Відповідно до ст. 391 ЦК України,власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

На підставі ст. 150 ЖК України, громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.

Відповідно до ч. 1 ст. 405 ЦК України, члени сім`ї власника житла, які проживають разом з ним у квартирі, що йому належить, користуються житловим приміщенням в обсязі, визначеному власником.

Відповідно до положень ч. 2ст. 405 ЦК України,член сім`ї власника житла втрачає право на користування житлом у разі відсутності члена сім`ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла і законом.

При цьому, відповідно до ст. 71 ЖК, при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім`ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.

Отже, правом звернення до суду з позовом про втрату особою права користування житлом наділений власник житла.

В даному випадку, враховуючи, що сторони користуються житловим приміщенням за договором найму, то сам позивач є членом сім`ї наймача житлового приміщення, яким являється відповідач ОСОБА_10 , що унеможливлює визнати його таким, що втратив право користування квартирою за зверненням позивача.

Вказане кореспондується положеннями ст. 61 ЖК, якою визначено, що користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення. Договір найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду укладається в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією (а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім`я якого видано ордер.

При цьому, відповідно до ст. 64 ЖК УРСР члени сім`ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов`язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім`ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов`язаннями, що випливають із зазначеного договору. До членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство. Якщо перелічені особи перестали бути членами сім`ї наймача, але продовжують проживати в займаному жилому приміщенні, вони мають такі ж права і обов`язки, як наймач та члени його сім`ї.

В даному випадку, позивач є членом сім`ї наймачавідповідача та користується житловим приміщенням на підставі договору найму, що випливає й з умов самого договору найму квартири, за яким право користування надано наймачу ОСОБА_2 та членам його сім`ї, що визнається та не заперечується й позивачем.

Разом з тим, той факт, що члени сім`ї наймача користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов`язки, що випливають з договору найму жилого приміщення не наділяє члена сім`ї наймача правом для звернення до суду із позовом про визнання члена сім`ї, який є наймачем таким, що втратив права користування житловим приміщенням.

За таких обставин, враховуючи встановлені судом обставини, в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 61, 64, 71, 72 ЖК України, ст. ст. 316, 317, 319, 321, 405 ЦК України, ст. ст.258-259, 263-265, 273, 280 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,треті особи,на стороніпозивача ТзОВ«М-Монтаж»,Виконавчий комітетКалуської міськоїради провтрату правана житло - відмовити.

За письмовою заявою відповідача заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Інші учасники справи (в тому числі і позивач), а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено16.01.2025
Номер документу124411442
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням

Судовий реєстр по справі —345/6569/24

Рішення від 15.01.2025

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні