Справа № 279/7472/24
Провадження № 2/279/350/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2025 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Недашківської Л.А., з секретарем Хомутовською М.А., розглянувши за правилами загального позовного провадження цивільну справу №279/7472/24 за позовом ОСОБА_1 до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання права на спадкове майно-земельну частку (пай),
В С Т А Н О В И В:
Позивач, в інтересахякої дієпредставник ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання права на спадкове майно-земельну частку (пай). В обгрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько, ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина за заповітом у виді земельної частки (паю) на території Веселівської сільської ради Коростенського району Житомирської області. Вказана земельна частка (пай) належала ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ЖТ №0176351 за №351 від 11.10.1996 року, виданому згідно розпорядження голови Коростенської РДА від 10.10.1996 року №268. Після смертя батька вона звернулась до нотаріальної контори з заявою про прияняття спадщини, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) їй було відмовлено так як відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно, а саме: сертифікат на право власності на земельну частку (пай) серії ЖТ №0176351 за №351 від 11.10.1996 року.
Представник позивача в позовній заяві клопотав про розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 .
Відповідач до суду не з`явився, просить розгляд справи проводити за відсутності його представника, проти задоволення позову не заперечує, про що вказав в заяві до суду.
За таких обставин справу розглянуто у відсутність сторін.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача, ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина за заповітом (заповіт від 10.02.1997 року), у виді земельної частки (паю) на території Веселівської сільської ради Коростенського району Житомирської області.
Вказана земельна частка (пай) належала ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ЖТ №0176351 за №351 від 11.10.1996 року, виданому згідно розпорядження голови Коростенської РДА від 10.10.1996 року №268.
Частинами 1 та 2 статті 2 Закону України «Про порядок виділення внатурі (намісцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією; документами, що посвідчують право наземельну частку(пай), також є: свідоцтвопро правона спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до якихдодається сертифікатна правона земельнучастку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Статтями 548, 549 ЦК України в редакції 1963 року, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Спадкоємець прийняв спадщину, якщовін фактичновступивв управлінняабо володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Однак, при невідомих обставинах оригінал сертифіката на земельну частку (пай) було втрачено, що підтверджується публікацією в газеті "Вечірній Коростень" від 22.08.2024 року №16 (1551).
Позивач спадщину після смерті батька прийняла, відповідно до положень ч.4 ст. 1268 ЦК України, так як на час відкриття спадщини була неповнолітньою, звернулась до нотаріальної контори, однак у видачі свідоцтва на спадщину за законом у виді земельної частки (паю) їй було відмовлено, так як правовстановлюючі документи на спадкове майно (сертифікат на право на земельну частку (пай) був втрачений.
За таких обставин відсутня можливість оформлення позивачем свого права на спадкове майно в позасудовому порядку.
Відповідно листа ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16.05.2013 року за №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» зазначено, що в разі втрати, пошкодження сертифіката про право власності на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено.
Відповідно до положеньст.1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
За змістом положеньч.1,2 ст.1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі і на земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством порядку.
За вимогами ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Оскільки позивач прийняла спадщину після смерті свого батька, ОСОБА_3 , у видачі свідоцтва про право на спадщину їй відмовлено у зв`язку з відсутністю оригінала сертифіката на правовласності наземельну частку(пай)серії ЖТ№0176351, за вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставівикладеного,керуючисьст.263-265ЦПКУкраїни, ст.ст.1216,1218,1220,1225 ЦКУкраїни,
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання права на спадкове майно-земельну частку (пай) задовольнити.
Визнати право власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за заповітом після смерті батька, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну частку (пай) на території Веселівської сільської ради Коростенського району Житомисрької області, яка належала ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ЖТ №0176351 за №351 від 11.10.1996 року, виданому згідно розпорядження голови Коростенської РДА від 10.10.1996 року №268.
Рішення можебути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення судунабирає законноїсили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Сторони:
Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач Ушомирська сільська рада Коростенського району Житомирської області, місце знаходження: 11571, с. Ушомир, вул. Березюка, 15, Коростенський район, Житомирська область, ЄДРПОУ 04348131.
Суддя Недашківська Л.А.
копія згідно з оригіналом
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124415193 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Недашківська Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні