Ухвала
від 27.12.2024 по справі 760/30367/24
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

С О Л О М ' Я Н С Ь К И Й Р А Й О Н Н И Й С У Д М І С Т А К И Є В А

вул. Максима Кривоноса, 25, м. Київ, 03037; тел. (044) 298-59-37

вул. Грушецька, 1, м. Київ, 03113; тел.: (044) 298-59-52

e-mail: inbox@sl.ki.court.gov.ua, web: https://sl.ki.court.gov.ua

код ЄДРПОУ: 02896762


Провадження 1-кс/760/14233/24

В справі 760/30367/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

І. Вступна частина

27 грудня 2024 року слідчий суддя Солом`янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 за участю секретаря ОСОБА_2 розглянув клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна в межах досудового розслідування кримінального провадження, внесеного 15.08.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024110000000287, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111-2, ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 239-1 КК України.

ІІ. Мотивувальна частина

До Солом`янського районного суду міста Києва надійшло клопотання, з якого вбачається, що Слідчим управлінням ІНФОРМАЦІЯ_3 за процесуальним керівництвом Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024110000000287 від 15.08.2024, розпочатому за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111-2, ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 239-1 КК України.

У клопотанні прокурор просив накласти арешт на майно, а саме: на 100 % (сто відсотків) корпоративних прав АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», (код ЄДРПОУ 43306823), зі встановленням обмежень щодо розпорядження корпоративними правами шляхом:

-заборони державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), Міністерству юстиції України, його посадовим особам, а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження, вчиняти, здійснювати, проводити будь-які реєстраційні дії щодо АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», (код ЄДРПОУ 43306823), в тому числі, але не виключно, заборонити вносити зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про зміну складу та часток засновників товариства, зміну особи, що уповноважена вчиняти юридичні дії від імені підприємства, про зміну органів управління товариства, про зміну місцезнаходження товариства, про зміну розміру статутного капіталу товариства, проводити передачу реєстраційної справи товариства;

-заборони державним реєстраторам будь-яких органів (місцевого самоврядування, виконавчих комітетів, місцевих державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України), Міністерству юстиції України, його посадовим особам, а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів, які мають відповідні повноваження, скасовувати будь-які реєстраційні дії (проводити реєстраційні дії про скасування реєстраційних дій) відносно АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», (код ЄДРПОУ 43306823);

-заборони Міністерству юстиції України, його посадовим особам, центральній та регіональним Колегіям Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб`єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції, Державному підприємству "Національні інформаційні системи" приймати рішення та/або вчинення будь-яких дій за результатом розгляду скарг на проведені державними реєстраторами реєстраційні дії щодо АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», (код ЄДРПОУ 43306823).

-заборони будь-яким депозитарним установам, у тому числі ПАТ «Національний депозитарій України», код ЄДРПОУ: 30370711, вносити до системи депозитарного обліку будь-які зміни, які стосуються ідентифікації власників та/або переходу права власності відносно цінних паперів акцій АТ «Володимир-Волинська аграрна компанія» (43306561) та заборони вчинення будь-якими торговцями цінними паперами правочинів з цінними паперами АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», (код ЄДРПОУ 43306823), пов`язаних з переходом прав на цінні папери і прав за цінними паперами, в тому числі списання або зарахування цінних паперів.

З матеріалів клопотання вбачається, що на території України здійснюють свою діяльність ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», код ЄДРПОУ 00851376, керівником якої є громадянка України ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , основним видом діяльності підприємства є розведення свійської птиці, АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», код ЄДРПОУ 43306823, керівником якої є громадянка України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , основним видом діяльності підприємства є розведення свійської птиці, ТОВ «Луцька аграрна компанія», (код ЄДРПОУ 39910709), керівником якої є громадянка України ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , основним видом діяльності підприємства виробництво м`яса свійської питці, АТ «Володимир-Волинська аграрна компанія» (код 43306561) директором якої є ОСОБА_6 , основним видом діяльності підприємства є виробництво інших виробів з деревини, виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння.

Крім того встановлено, що 70% корпоративних прав ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», а також 66,66% корпоративних прав АТ «Володимир-Волинська аграрна компанія» належить ТОВ «ОРЕОЛА «КУА» (код ЄДРПОУ 37094052), основним видом діяльності підприємства є управління фондами.

Разом з цим, як зазначено прокурором, органом досудового розслідування встановлено, що службові особи ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», ТОВ «Луцька аграрна компанія», АТ «Володимир-Волинська аграрна компанія» вчиняють дії направлені на підтримку та фінансування діяльності військових формувань країни-агресора з метою вчинення останніми насильницької зміни та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади та здійснення підривної діяльності на території України організувавши протиправну схему постачання продовольчих товарів на окуповану російськими військами територію Луганської області.

Крім того, з показань свідка ОСОБА_7 від 13.09.2024, як зазначає слідчий, вбачається, що представники АТ «Володимир-Волинська торгівельна кампанія», ПрАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», ТОВ «Луцька аграрна компанія» упродовж 2019-2021 років більшу частину виготовленої продукції з птиці, з метою отримання надприбутків постачали для реалізації на тимчасово окупованих територіях Луганської області за готівкові кошти.

Також за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій встановлено факти експорту продукції з птиці ПРАТ «Володимир-Волинська птахофабрика» до Туреччини та Узбекистану з метою подальшого реекспорту товарів до рф, а також встановлено факти передачі значних сум готівкових коштів здобутих ймовірно неправомірним шляхом, зокрема, внаслідок постачання продукції до тимчасово окупованої території Луганської області та рф.

Крім того, як зазначає прокурор, кошти які надходили на рахунки ТОВ "ЛУЦЬКА АГРАРНА КОМПАНІЯ" виводились шляхом злочинних схем, які полягали в оплаті рахунків за послуги та продукцію від АТ "Володимир-Волинська торгівельна компанія", ПРАТ "ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКА ПТАХОФАБРИКА", АТ "Володимир-Волинська аграрна компанія", ТОВ «Ореола «КУА», ТОВ "МД ТРЕЙД ПЛЮС", ТОВ "АГРОТЕХСЕРВІС-А", СП "УКРАЇНА М" та ТОВ "СТИР АГРО М" яка фактично не надавалась.

В ході досудового розслідування встановлено, що власниками корпоративних прав АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», код ЄДРПОУ 43306823 являються:

- ТОВ «МІЖНАРОДНИЙ ЦЕНТР УПРАВЛІННЯ НЕРУХОМІСТЮ» (41316274), кількість 237 712 262 шт., 69,04%;

- СТІЧТІН АДМІНІСТРАТІЄКАНТОР СЕЙФДАМ (STICHTING ADMINISTRATIEKANTOOR SAFEDAM), кількість 62 795 788 шт., 18,24%.

Вищевказані корпоративні права, на думку прокурора, є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, адже забезпечують функціонування підприємства, яке здійснює постачання продовольчих товарів на окуповану російськими військами територію Луганської області та до території рф.

Оскільки корпоративні права мають доказове значення, підтверджують пов`язаність підприємств, приналежність їх одному бенефіціарному власнику, та зміна власника корпоративних прав на зазначене підприємство, на думку прокурора, може призвести до знищення речових доказів та документів та ухилення службових осіб від кримінальної відповідальності, це свідчить, на переконання прокурора, про наявність у них ознак речових доказів.

У зв`язку з викладеним, 25.11.2024 постановою слідчого корпоративні права АТ «Володимир-Волинська торгівельна компанія», код ЄДРПОУ 43306823, визнані речовими доказами у кримінальному провадженні № 42024110000000287.

У зв`язку з цим прокурор звертається до слідчого судді з клопотанням про їх арешт у формі заборони розпорядження ними з метою забезпечення їх збереження як речових доказів.

Відповідно до ч.1 ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.

Згідно з ч.1 ст.172 КПК України клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

Частиною 2 статті 172 КПК України визначено, що клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.

Слідчий суддя погоджується з тим, що виклик у судове засідання власника майна, щодо якого розглядається питання про арешт, не є доцільним з урахуванням необхідності збереження майна та уникнення ризиків його відчуження до вирішення даного клопотання.

Дослідивши матеріали додані до клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Арешт майна допускається з метою забезпечення:

1) збереження речових доказів;

2) спеціальної конфіскації;

3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;

4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

В якості підстав для накладення арешту прокурором заявлені необхідність збереження речових доказів.

Вирішуючи питання про можливість віднесення корпоративних прав до речових доказів слідчий суддя бере до уваги наступне.

Відповідно до ч.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Згідно зі ст. 96-1 Цивільного кодексу України права учасників (засновників, акціонерів, пайовиків) юридичних осіб (корпоративні права) - це сукупність правомочностей, що належать особі як учаснику (засновнику, акціонеру, пайовику) юридичної особи відповідно до закону та статуту товариства. Корпоративні права набуваються особою з моменту набуття права власності на частку (акцію, пай або інший об`єкт цивільних прав, що засвідчує участь особи в юридичній особі) у статутному капіталі юридичної особи.

Таким чином, корпоративні права не можуть містити ознак речових доказів, визначених у ст. 98 КПК, щодо обставин, які розслідуються у цьому кримінальному провадженні, оскільки не підпадають під визначення матеріального об`єкту, тобто не мають матеріальної форми. Відтак корпоративні права за своєю природою не можуть зберігати на собі сліди кримінального правопорушення або містити інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються у кримінальному провадженні.

Тому накладення арешту на корпоративні права з метою їх збереження як речових доказів є неможливим з огляду на їх відмінну від поняття речового доказу природу.

ІІІ. Резолютивна частина

Керуючись ст.ст. 98, 131, 132, 170, 172, 173, 175, 372 КПК України, слідчий суддя ухвалив:

1.В задоволенні клопотання відмовити.

2.Ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.

3.Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.

Слідчий суддя:

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення27.12.2024
Оприлюднено16.01.2025
Номер документу124419073
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —760/30367/24

Ухвала від 27.12.2024

Кримінальне

Солом'янський районний суд міста Києва

Коробенко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні