Справа № 202/9809/24
Провадження № 2-о/202/37/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2025 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого судді Бєльченко Л.А., за участі секретаря судового засідання Ульянченко А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Управління-Служба у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, про встановлення факту перебування дітей на утриманні,
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду з цією заявою через свого представника, адвоката Дідик А.О., Старков Я.І. просив встановити факт того, що він утримує трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування даної заяви представником заявника зазначено, що 21.07.2017 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було зареєстровано шлюб, про що Амур-Нижньодніпровським районним у місті Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області складено актовий запис №423.
У шлюбі, ІНФОРМАЦІЯ_3 , у ОСОБА_1 і ОСОБА_2 народився син ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 , виданим Амур-Нижньодніпровським районним у місті Дніпрі відділом державної реєстрації акті цивільного стан Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
На час одруження у ОСОБА_2 було двоє неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвами про народження серія НОМЕР_2 та серія НОМЕР_3 , виданими Індустріальним відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровській області відповідно.
На сьогоднішній день у заявника постійно виникає необхідність, заради добробуту дітей та захисту їх прав в органах соціальних служб, органах опіки, Державної міграційної служби, Центру надання адміністративних послуг, а також звернення до державних органів з метою отримати пільги для дітей, доводити факт утримання ним дітей, тому він змушений з цією завою звертатись до суду, оскільки в позасудовому порядку такий факт не можливо встановити.
У заяві також зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер батько дітей ОСОБА_7 і ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .
Родина заявника має статус багатодітної родини, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_4 від 08.04.2019.
Всі разом, троє неповнолітніх дітей, мати ОСОБА_2 та батько ОСОБА_1 проживають за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується актом обстеження житла та актом про склад сім`ї.
Відповідно до цього Акту, виданого головою квартального комітету №2 Гриценко Л.І. 05.08.2024, за адресою: АДРЕСА_1 мешкає без реєстрації ОСОБА_1 , а також мешкають і зареєстровані: ОСОБА_2 діти ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , дід ОСОБА_10 , баба ОСОБА_11 . Також вказано, що діти перебувають на повному утриманні ОСОБА_1 . Тобто, всі троє дітей знаходяться на повному утриманні заявника ОСОБА_1 .
Мати дітей, ОСОБА_2 також перебуває на повному утриманні заявника ОСОБА_1 , не працює, перебуває на обліку в центрі зайнятості, що підтверджується довідкою, виданою Дніпровською районною філією Дніпропетровського обласного центра зайнятості Дніпровське управління №822 від 01.08.2024 року, жодних виплат не отримує та здійснює догляд за дітьми.
Заявник, як вітчим дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , добросовісно виконує свої обов`язки щодо утримання та належного виховання дітей, піклується про їх здоров`я, надає їм належний фізичний, духовний, розумовий, безпечний розвиток. Сприяє їх повноцінній реалізації як неповнолітніх у навчанні, повсякденному житті, спорті; цікавиться життям дітей у школі і у повсякденному житті, є для них опорою та прикладом; працює і повністю матеріально утримую дітей.
Згідно акту обстеження умов проживання, складеного головним спеціалістом відділу захисту прав дітей УССД Лівобережної адміністрації ДМР ОСОБА_12 , головним спеціалістом відділу захисту прав дітей УССД Лівобережної адміністрації ДМР Матвеєвою С.І., ОСОБА_1 повністю утримує трьох дітей.
25.07.2024 року на офіційну електронну адресу її, адвоката, на запит від начальника Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надійшла відповідь вих. 8/1вих.38 з копіями документів, на підставі яких ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надано посвідчення багатоплідної сім`ї. Серед поданих документів міститься зава ОСОБА_2 з проханням отримати посвідчення багатодітної сім`ї, де зазначено як батька дітей - ОСОБА_1 , що також підтверджує факт того, що ОСОБА_13 виконує батьківські обов`язки відносно усіх трьох дітей, та утримує їх.
Окрім цього, дитина ОСОБА_3 є хворою дитиною, перебуває на обліку у КНП «Міська дитяча клінічна лікарні №5» ДМР з діагнозом G40/40 інші види генералізованої епілепсії та епілептичних синдромів, фонова ретинопатія та ретинальні судинні зміни, що підтверджується виписками з медичної картки стаціонарного хворого №940 від 10.07.2020 року, та потребує регулярних обстежень та постійного лікування. ОСОБА_14 має в обов`язковому порядку приймати ліки, які відпускаються за рецептом. З урахуванням його хвороби, ОСОБА_14 потребує постійного догляду батьків.
ОСОБА_1 є приватним підприємцем та має постійний дохід, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу від 18.07.2024.
Крім того, той факт, що на утримані ОСОБА_5 перебуває троє дітей віком до 18 років, підтвердили письмовими поясненнями свідки ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , які зареєстровані та мешкають за адресою: АДРЕСА_1 .
З урахуванням викладеного, представник заявника просила задовольнити заяву.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.08.2024 визначено суддю Бєльченко Л.А. для розгляду цієї справи.
Ухвалою судді від 07.08.2024 дана заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі.
Під час розгляду справи в судовому засіданні 09.09.2024 заявник підтримав заяву, просив задовольнити.
В наступні судові засідання заявник не з`являвся. 08.01.2025 від представника заявника, адвокат Дідик А.О., надійшла заява про припинення її повноважень за договором із ОСОБА_1 .
У зв`язку з тим, що розгляд справи по суті був розпочатий, суд продовжує розгляд заяви ОСОБА_1 без його участі і участі його представника.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні 09.09.2024 заяву ОСОБА_1 підтримала.
Представник заінтересованої особи - Управління-Служба у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради в судове засідання не з`яився, про розгляд справи повідомлений.
З`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що заявлені вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 21.07.2017 між заявником ОСОБА_1 і заінтересованою особою ОСОБА_2 зареєстрований шлюб. На час одруження у ОСОБА_2 було двоє неповнолітніх дітей від першого шлюбу: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батько цих дітей помер ІНФОРМАЦІЯ_7 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , у ОСОБА_1 і ОСОБА_2 народився син ОСОБА_6 .
Відповідно до Акту про склад сім`ї, виданого головою квартального комітету №2 ОСОБА_16 ІНФОРМАЦІЯ_8 , за адресою: АДРЕСА_1 мешкає без реєстрації ОСОБА_1 , а також мешкають зареєстровані: ОСОБА_2 діти ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , дід ОСОБА_10 , баба ОСОБА_11 . В Акті зазначено, що ОСОБА_1 утримує дітей і забезпечує всім необхідним.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункт 5 частини другої статті 293 ЦПК України).
Юридичні факти - це обставини чи життєві факти, з якими норми права пов`язують виникнення, зміну або припинення правовідносин.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у частині першій статті 315 ЦПК України, однак не є вичерпним.
Згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку їх встановлення;заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Такі висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18, від 18 січня 2024 року № 560/17953/21.
Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтересів інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право.
Як вбачається із заяви ОСОБА_1 , встановлення факту перебування у нього на утриманні трьох неповнолітніх дітей необхідно задля захисту прав неповнолітніх дітей в різних органах (соціальних службах, міграційної служби, інших державних органах).
З урахуванням наведеного, можна дійти висновку, що факт перебування на утриманні у ОСОБА_1 трьох неповнолітніх дітей необхідний не для захисту прав заявника, а задля захисту інтересів дітей.
Водночас, заявником не доведено, яке юридичне значення має саме для заявника встановлення цього факту; виникнення, зміну, припинення, яких обставин пов`язує заявник зі встановленням цього факту.
Відповідно до частини 3 ст.12, частини 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 ст. 13 цього Кодексу, суд розглядає справи не інакше як за звернення особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За викладених обставин, суд дійшов висновку про безпідставність і необґрунтованість вимог заявника ОСОБА_1 , тому відмовляє у задоволені його заяви.
Керуючись ст.ст.4, 5, 10, 259, 263-265, 268,293, 294 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Відмовити ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Управління-Служба у справах дітей Лівоборежної адміністрації Дніпровської міської ради, у задоволенні заяви про встановлення факту перебування дітей на утриманні.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Відповідно до частини 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складання повного тексту судового рішення.
Суддя Бєльченко Л.А.
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124419854 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Бєльченко Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні