Справа № 344/19691/24
Провадження № 2/344/1154/25
У Х В А Л А
15 січня 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Татарінової О.А.,
секретаря Кондратів Х.І.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду у м.Івано-Франківську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Західноукраїнська компанія інженерних мереж» про стягнення боргу, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Західноукраїнська компанія інженерних мереж» про стягнення боргу.
07.01.2025 року ОСОБА_1 та директором ПП «Західноукраїнська компанія інженерних мереж» подано до суду заяву про укладення мирової угоди, в якій просили суд затвердити укладену мирову угоду, провадження по справі закрити. Вирішити питання про повернення ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позовної заяви.
В судовому засіданні представник позивача просив затвердити укладену між сторонами мирову угоду.
В судовому засіданні представник відповідача просив суд затвердити мирову угоду та закрити провадження по справі.
Заслухавши думку представників сторін, судом встановлено наступне.
Так, відповідно до укладеної мирової угоди від 06.01.2025 року ОСОБА_1 та ПП «Західноукраїнська компанія інженерних мереж» в особі директора Гавриліва Тараса Васильовича (далі разом - «Сторони»), які є сторонами судової справи № 344/19691/24 за позовом про стягнення боргу у розмірі 1 547 863,92 грн., яка розглядається Івано-Франківським міським судом, діючи свідомо, за взаємною згодою і попередньою домовленістю, розуміючи значення своїх дій та їх правові наслідки, з метою врегулювання майнового спору, що виник на підставі взаємних поступок, дійшли взаємної згоди укласти дану мирову угоду на наступних умовах:
1. Мирова угода укладається сторонами з метою врегулювання спору на основі взаємних домовленостей і задоволення позовних вимог позивача.
2. Відповідач визнає, що його заборгованість перед Позивачем на момент укладення цієї Мирової угоди відповідає заявленим у позовній заяві вимогам і становить 1 547 863,92 (один мільйон п`ятсот сорок сім тисяч вісімсот шістдесят три гривні 92 копійки) гривень 00 копійок.
3. Сторони домовились наступним чином: позовні вимоги Позивача задовольняються шляхом передання транспортного засобу: BMW G4X/21CA X4, червоний, ідентифікаційний номер транспортного засобу (номер шасі (кузова, рами): НОМЕР_1 , рік випуску: 2022, реєстраційний номер: НОМЕР_2 , вартість якого складає: 1 552 774,59 (один мільйон п`ятсот п`ятдесят дві тисячі сімсот сімдесят чотири гривні 59 копійок), що підтверджується довідкою про балансову вартість транспортного засобу.
4. Одразу після затвердження мирової угоди ухвалою суду, Відповідач зобов`язується передати ключі для автомобіля та необхідну документацію для перереєстрації транспортного засобу Позивачу.
5. Передача транспортного засобу, зазначеного у п.3 Мирової угоди, здійснюється в той самий день після затвердження судом Мирової угоди, з врахуванням п. 4 даної Мирової угоди.
6. Позивач на підставі ухвали суду про затвердження Мирової угоди набуває права здійснити реєстрацію за собою права власності на майно, зазначене в п.3. даної Мирової угоди.
7. Сторони дійшли згоди, що передача транспортного засобу згідно до умов даної Мирової угоди є рівноцінною до стягнення борту, компенсація різниці вартості транспортного засобу та суми заборгованості не здійснюється.
8. Позивач заявляє, що з моменту підписання цієї Мирової угоди та у випадку належного її виконання не матиме жодних майнових претензій до Відповідача з приводу заборгованості, погашення якої є предметом цієї Мирової Угоди.
9. Зобов`язання по цій Мировій угоді повинні виконуватися належним чином і в установлений нею строк, одностороння відмова від виконання умов цієї Мирової угоди, а також одностороння зміна її умов не допускається.
10. Сторони даної Мирової угоди повністю усвідомлюють умови, мету та сутність цієї Мирової угоди. Сторони підтверджують, що всі викладені умови цієї Мирової угоди відповідають їх реальному волевиявленню та інтересам, і породжують настання наслідків, зазначених у тексті цієї Мирової угоди.
11. Уся інформація, викладена у цій Мировій угоді, сприймається Сторонами як повною мірою достовірна. Кожна сторона несе повну відповідальність за недостовірність інформації, яка зазначена у Мировій угоді.
12. Сторони, що уклали цю Мирову угоду, домовились повідомити про це суд, подавши спільну заяву про затвердження та визнання Мирової угоди із закриттям провадження у справі, додавши до заяви дану Мирову угоду.
13. Дана Мирова угода складена українською мовою на 2-х аркушах і підписана у трьох оригінальних примірниках - один для затвердження Івано-Франківському міському суді, та по одному для кожної сторони і набуває чинності з моменту її підписання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч.7 ст.49 ЦПК України сторони можуть укласти мирову угоду на будь-якій стадії судового процесу.
Мета, зміст, порядок укладення сторонами мирової угоди та її затвердження судом визначені у статті 207 ЦПК України.
Відповідно до положень частин першої-четвертої статті 207 ЦПК України, мирова угода укладається сторонами з метою врегулювання спору на підставі взаємних поступок і має стосуватися лише прав та обов`язків сторін. У мировій угоді сторони можуть вийти за межі предмета спору за умови, що мирова угода не порушує прав чи охоронюваних законом інтересів третіх осіб.
Сторони можуть укласти мирову угоду і повідомити про це суд, зробивши спільну письмову заяву, на будь-якій стадії судового процесу.
До ухвалення судового рішення у зв`язку з укладенням сторонами мирової угоди суд роз`яснює сторонам наслідки такого рішення, перевіряє, чи не обмежені представники сторін вчинити відповідні дії.
Укладена сторонами мирова угода затверджується ухвалою суду, в резолютивній частині якої зазначаються умови угоди. Затверджуючи мирову угоду, суд цією ж ухвалою одночасно закриває провадження у справі.
Частиною п`ятою статті 207 ЦПК України передбачено, що суд постановляє ухвалу про відмову у затвердженні мирової угоди і продовжує судовий розгляд, якщо: умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб, є не виконуваними; або одну із сторін мирової угоди представляє її законний представник, дії якого суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Виходячи зі змісту статті 207 ЦПК України, обов`язковою умовою затвердження судом мирової угоди є її відповідність вимогам закону і відсутність порушення прав чи законних інтересів третіх осіб. Йдеться про дотримання як вимог, передбачених процесуальних законодавством, так і вимог, які випливають з цивільного законодавства.
Відповідність змісту мирової угоди вимогам матеріального закону передбачає, зокрема, аналіз об`єкта мирової угоди - майна, яким за умовами мирової угоди розпоряджаються її суб`єкти. Для того, щоб з`ясувати, що мирова угода не порушує права та законні інтереси інших осіб, суд повинен встановити, що: 1) майно, яке передається за мировою угодою, не вилучено з обігу і не обмежено в обігу; 2) учасники мирової угоди мають право розпоряджатися цим майном, що підтверджується правовстановлюючими документами; 3) майно, яке передається за мировою угодою, не перебуває під арештом і щодо нього відсутній спір з іншими особами.
Визнанням мирової угоди суд засвідчує відповідність умов цієї угоди вимогам закону та дотримання балансу законних прав та інтересів сторін, дотримання вимог (принципу) справедливості судового рішення у спосіб визначений в умовах мирової угоди.
Цивільним процесуальним законом покладено на суд обов`язок під час визнання мирової угоди перевірити, чи не суперечать умови мирової угоди закону, чи не порушують такі умови права, свободи та інтереси інших осіб, чи не суперечать дії законного представника однієї із сторін мирової угоди інтересам особи, яку він представляє, чи мають представники сторін відповідні повноваження на укладення мирової угоди та роз`яснити сторонам наслідки визнання мирової угоди.
Умови мирової угоди мають бути викладені чітко та недвозначно з тим, щоб не виникало неясності спорів з приводу її змісту під час виконання. Суд не затверджує мирову угоду, якщо вона не відповідає закону, або за своїм змістом вона є такою, що не може бути виконана у відповідності з її умовами, або якщо така угода остаточно не вирішує спору чи може призвести до виникнення нового спору.
Таким чином, вирішуючи питання про затвердження мирової угоди, суд має врахувати, що умови мирової угоди не можуть суперечити закону, а також брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із таким затвердженням.
Метою мирової угоди є врегулювання спору між сторонами, а її умови можуть стосуватися лише прав та обов`язків сторін і предмету спору, тобто матеріально-правової вимоги позивача до відповідача, стосовно якої він просить постановити судове рішення. Не може визнаватися судом мирова угода, умови якої не пов`язані зі спірними правовідносинами.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про стягнення з ПП «Західноукраїнська компанія Інженерних мереж» на його користь боргу в сумі 1 547 863 грн.92 коп. Стягнення з відповідача судових витрат по сплаті судового збору. В обґрунтування позовну зазначив, що 01.11.2021р. між сторонами було укладено письмовий договір Позики № 01/11-2021 на надання поворотної фінансової допомоги згідно до якого Відповідач позичив у позивача кошти в сумі 3 000 000 грн. Впродовж листопада 2021р. по березень 2022р. згідно до прибуткових касових ордерів позивачем було надано Відповідачу поворотну фінансову допомогу в розмірі 3 000 000 грн. Строк повернення Позики відповідно до п.3.1 Договору складає через 365 днів, тобто 01.11.2022р. Розмір не повернутої фінансової допомоги згідно до акту звірки складає 1 547 863 грн.92 коп.
В той же час, згідно мирової угоди задоволення позову здійснюється шляхом передання позивачу транспортного засобу: BMW G4X/21CA X4, червоний, ідентифікаційний номер транспортного засобу (номер шасі (кузова, рами): НОМЕР_1 , рік випуску: 2022, реєстраційний номер: НОМЕР_2 , вартість якого складає: 1 552 774,59 грн.
Тобто, сторони фактично просять передати право власності на рухоме майно позивачу.
Разом з цим, сторонами не враховано, що мирова угода не є правочином, який вчиняється за загальними правилами цивільного законодавства.
Відтак, умови мирової угоди, запропоновані сторонами, суперечать закону, так як фактично, за умовою мирової угоди, суд має визнати за позивачем право власності на рухоме майно, що в свою чергу не відповідає вимогам Цивільного кодексу України.
Суд, надавши правову оцінку умовам мирової угоди, вважає, що положення мирової угоди суперечать вимогам чинного законодавства та приходить до висновку, що заява про затвердження мирової угоди не підлягає задоволенню, оскільки умови мирової угоди, яка укладена між сторонами, суперечать діючому законодавству.
Відповідно до ч. 5 ст. 207 ЦПК України, суд постановляє ухвалу про відмову у затвердження мирової угоди і продовжує розгляд справи, якщо умови мирової угоди суперечать закону чи порушують права чи охоронювані законом інтереси інших осіб, є не виконуваними; або одну із сторін мирової угоди представляє її законний представник, дії якого суперечать інтересам особи, яку він представляє.
З урахуванням викладених обставин, суд вважає за необхідне у затвердженні мирової угоди, укладеної між ОСОБА_1 та ПП «Західноукраїнська компанія інженерних мереж» в особі директора Гавриліва Тараса Васильовича у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Західноукраїнська компанія інженерних мереж» про стягнення боргу, відмовити та продовжити судовий розгляд.
Враховуючи наведене, керуючись п. 5 ч. 1 ст. 255, ст. ст. 259, 260 ЦПК України, суд-
У Х В А Л И В :
В затвердженні мирової угоди у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Західноукраїнська компанія інженерних мереж» про стягнення боргу - відмовити.
Продовжити судовий розгляд у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Західноукраїнська компанія інженерних мереж» про стягнення боргу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Татарінова О.А.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124420451 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Татарінова О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні