ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
м. Київ
15.01.2025Справа № 910/13802/24Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу №910/13802/24 за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Смарт Енергопостач» про стягнення грошових коштів
ОПИСОВА ЧАСТИНА
1. СУТЬ СПОРУ.
1.1. Позивач просить суд стягнути з відповідача борг за договором про надання послуг з передачі електричної енергії.
1.2. Відповідач заперечень проти позову не надав.
2. ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
2.1. Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі ПрАТ «НЕК «Укренерго», ОСП) є юридичною особою, що утворена 29.07.2019 як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 № 73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 829-р «Про погодження перетворення державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» у приватне акціонерне товариство».
2.2. ПрАТ «НЕК «Укренерго» є правонаступником майна, усіх прав та обов`язків Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2 Статуту НЕК «Укренерго».
2.3. ПрАТ «НЕК «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
2.4. Згідно з п.10. ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з передачі.
2.5. 29.08.2020 між ПрАТ «НЕК «Укренерго», як оператором системи передачі, та ТОВ «Смарт Енергопостач», як користувачем, укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії №1793-02024 від 29.07.2020 (далі договір), до якого укладено додаткову угоду №1 від 21.09.2021, якою викладено умови договору в новій редакції.
2.6. Відповідно до п. п. 1.1 договору позивач зобов`язується надавати послугу з передачі електричної енергії, а відповідач зобов`язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього договору.
2.7. Відповідно до п. 3.1. договору, планова та/або фактична вартість послуги визначається на підставі діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому період. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України. Тариф на послуги з передачі електричної енергії затверджується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуги (регулятором) та оприлюднюється ОСП на своєму офіційному веб-сайті в мережі «Інтернет».
2.8. Відповідно до п. 3.2. договору ціна договору визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком протягом календарного року.
2.9. Відповідно до п. 4.1. договору для розрахунків за цим договором використовується плановий і фактичний обсяги послуги: 1) плановий обсяг послуги визначається на основі наданих користувачем повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць. У період після приєднання ОСП до ІТС механізму плановий обсяг послуги формується користувачем без урахування даних щодо обсягів експорту та/або імпорту електричної енергії. У разі ненадання або несвоєчасного надання користувачем повідомлень плановим обсягом послуги визначається фактичний обсяг наданої послуги у попередньому розрахунковому періоді; 2) фактичний обсяг послуги в розрахунковому місяці визначається відповідно до розділу ХІ Кодексу системи передачі.
2.10. За умовами п. 4.2. договору планові обсяги послуги користувач зобов`язаний подавати ОСП до 24 доби місяця, що передує розрахунковому місяцю. Форма подання повідомлення розміщена на офіційному веб-сайті ОСП. Планові обсяги можуть подаватися на більший період з подальшим їх коригуванням у терміни, передбачені цим пунктом.
2.11. Згідно з п. 5.1. договору розрахунковим періодом за цим договором є один календарний місяць.
2.12. Відповідно до п. 5.2 договору користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості послуги ОСП таким чином: перший платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі 1/5 від планової вартості послуги, визначеної згідно з розділом 3 цього договору. Подальша оплата здійснюється шляхом сплати 1/5 від планової вартості послуги, яка визначена згідно з розділом 3 цього договору, відповідно до такого алгоритму: другий платіж - до 10 числа розрахункового місяця; третій платіж - до 15 числа розрахункового місяця; четвертий платіж - до 20 числа розрахункового місяця; п`ятий платіж - до 25 числа розрахункового місяця.
2.13. Відповідно до п. 5.5. договору користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг послуги протягом 3 банківських днів з дати та на підставі отриманого акта приймання-передачі послуги, який ОСП надає користувачу протягом перших 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата здійснюється на підставі рахунків наданих ОСП або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком», з використанням електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку визначеному законодавством. Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається, на підставі даних, що надаються до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), адміністратором комерційного обліку. Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надаються адміністратором комерційного обліку протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в сервісі, що здійснюється згідно з Правилами ринку. Акт коригування наданої послуги у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє користувачу. Користувач здійснює підписання акту коригування наданої послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 календарних днів та повертає один примірник підписаного акта ОСП. Оплату вартості послуги, що виникла в результаті коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює протягом 3 банківських днів з дня отримання акта.
2.14. Згідно з п. 5.6. договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов`язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей
2.15. Згідно з п. 9.1. договору планові обсяги послуги користувач зобов`язаний подавати ОСП до 25 числа місяця, що передує розрахунковому місяцю.
2.16. Згідно з п. 9.4. договору рахунки, акти приймання-передачі, акти звірки розрахунків, будь-які повідомлення за цим договором повинні направлятись однією стороною іншій електронною поштою або факсимільним повідомленням, а також повинні бути обов`язково підтверджені рекомендованим листом, іншим поштовим відправленням або доставлені кур`єром під розписку за адресою, зазначеною у цьому договорі. Рахунки, акти приймання-передачі, акти звірки розрахунків, вважаються отриманими стороною: у день їх доставки кур`єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачеві, що підписується його уповноваженим представником; у день особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом); у день направлення за допомогою сервісу та/або електронною поштою.
2.17. З огляду на вказані вище умови договору вбачається, що оплата за договором здійснюється на умовах поетапної попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період (5-ма платежами протягом розрахункового місяця у строки передбачені п. 5.2. договору) на основі наданого користувачем повідомлення щодо планового обсягу послуги на розрахунковий період, а за наслідком завершення розрахункового періоду, яким є календарний місяць, остаточний розрахунок користувачем проводиться за фактом наданих послуг на підставі акту приймання-передачі послуги.
2.18. При цьому, користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг послуги протягом 3 банківських днів з дати та на підставі отриманого акта приймання-передачі послуги, який ОСП надає користувачу протягом перших 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата здійснюється на підставі рахунків наданих ОСП або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком».
2.19. Оплату вартості послуги, що виникла в результаті коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює протягом 3 банківських днів з дня отримання акта.
2.20. Що стосується фактично наданих послуг з передачі електричної енергії, позивач зазначає, що ним, у листопаді 2023 року, на підставі акту приймання-передачі послуги від 30.11.2023 на суму 38 487,44 грн, з урахуванням акту коригування від 21.03.2024 на суму 9 653, 88 грн, передано електричну енергію на загальну суму 48 141,32 грн (38 487, 44 грн + 9 653, 88 грн) з яких відповідачем частково оплачено 23 853, 24 грн. Отже, за твердженнями позивача, відповідач не розрахувався за послугу з передачі електричної енергії за листопад 2023 року на суму 26 218,11 грн, яку заявлено до стягнення в розглядуваному спорі в якості основного боргу та на яку позивач нараховує 3% річних та інфляційні втрати відповідно до наданого розрахунку.
2.21. Також, за твердженнями позивача, відповідач здійснив порушення строків внесення попередньої оплати за п`ятьма платежами на виконання вимог пункту 5.2. договору, у зв`язку з чим на суми попередньої оплати за кожним рахунком позивачем нараховані 3% річних та інфляційні втрати, а саме (1) для здійснення першого платежу - рахунок-фактуру від 30.10.2023 №1793-02024 30/10/2023 на плановий обсяг 13,1400 МВт*год на суму 7 800,41 грн з ПДВ, що відповідно до п. 6.2. договору мав бути оплачений не пізніше 01.11.2023 (2) для здійснення другого платежу - рахунок-фактуру від 06.11.2023 №1793-02024 06/11/2022 на плановий обсяг 13,400 МВт*год на суму 7 800,41 грн з ПДВ, що відповідно до п. 6.2. договору мав бути оплачений не пізніше 10.11.2023 (3) для здійснення третього платежу - рахунок-фактуру від 10.11.2023 №1793-02024 10/11/2023 на плановий обсяг 13,400 МВт*год на суму 7 800,41 грн з ПДВ, що відповідно до п. 6.2. договору мав бути оплачений не пізніше 15.11.2023 (4) для здійснення четвертого платежу - рахунок-фактуру від 15.11.2023 №1793-02024 15/11/2023 на плановий обсяг 13,400 МВт*год на суму 7 800,41 грн з ПДВ, що відповідно до п. 6.2. договору мав бути оплачений не пізніше 20.11.2023 (5) для здійснення п`ятого платежу - рахунок-фактуру від 20.11.2023 №1793-02024 20/11/2023 на плановий обсяг 13,400 МВт*год на суму 7 800,41 грн з ПДВ, що відповідно до п. 6.2. договору мав бути оплачений не пізніше 25.11.2023.
2.22. Отже, за твердженнями позивача, прострочення зобов`язання відповідача щодо оплати планових платежів за листопад 2023 року становить: щодо сплати планових платежів: за першим плановим платежем на суму 7 800,41 грн з 02.11.2023 по 07.12.2023; за другим плановим платежем на суму 7 800,41 грн з 11.11.2023 по 07.12.2023; за третім плановим платежем на суму 7 800,41 грн з 16.11.2023 по 07.12.2023; за четвртим плановим платежем на суму 7 800,41 грн з 21.11.2023 по 07.12.2023; за п`ятим плановим платежем на суму 7 800, 41 грн з 26.11.2023 по 07.12.2023.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА. ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ ПОЗИВАЧА.
3.1. Предметом даного позову є стягнення з відповідача 26 218,11 грн основного боргу, 530, 55 грн 3 % річних та 1 283,59 грн інфляційних втрат.
3.2. Юридичними підставами позову є статті 525, 530, 625, Цивільного кодексу України.
3.3. Фактичними підставами позову є бездіяльність відповідача в частині невиконання своїх зобов`язань за договором щодо проведення розрахунків за послугу з передачі електричної енергії за листопад 2023 року, а також порушення строків внесення планових платежів на підставі пункту 5.2. договору.
4. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ВІДПОВІДАЧА. ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ ВІДПОВІДАЧА.
4.1. Відповідач відзиву на позов не надав.
5. ІНШІ ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
5.1. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними матеріалами справи. Встановлено відповідачеві строк для надання відзиву на позовну заяву - 15 днів з дня вручення ухвали суду про відкриття провадження у справі.
5.2. Відповідно до частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
5.3. Відповідно до повідомлення про доставлення процесуального документа до електронного кабінету особи, ухвалу суду про відкриття провадження у справі відповідачу надіслано 13.11.2024 о 18 год. 21 хв. Отже, відповідач ухвалу суду про відкриття провадження у справі отримав 14.11.2024 , тобто, у робочий день, наступний за днем відправлення ухвали.
5.4. За наведених обставин, у строк до 29.11.2024 включно відповідач мав подати до суду відзив на позовну заяву/клопотання про продовження строку на подання відзиву.
5.5. Суд зазначає, що станом на день прийняття рішення судом, ні відзив, ні відповідне клопотання від відповідача до суду не надходили.
5.6. Відповідно до частин 2, 3, 4 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
5.7. Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
5.8. За наведених обставин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
6. ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.
6.1. З урахуванням предмету позовних вимог, їх юридичних та фактичних підстав, суд визначає, що перелік обставин, які є предметом доказування у справі, становлять обставини, від яких залежить відповідь на такі ключові питання:
- Чи порушені відповідачем умови укладеного договору? Якщо так, то чи є це підставою для застосування способів захисту права обраних позивачем?
- Чи правильно виконані розрахунки 3% річних та інфляційних втрат?
6.2. У відповідності до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно позивач має довести наявність обставин, що дають ствердну відповідь на ключові питання, а відповідач негативну.
7. ВИСНОВОК СУДУ ПРО ПОРУШЕННЯ ВІДПОВІДАЧЕМ УМОВ ДОГОВОРУ ТА СТЯГНЕННЯ ГРОШОВИХ КОШТІВ.
7.1. Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
7.2. Частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
7.3. Згідно зі статтею 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
7.4. У статті 275 Господарського кодексу України зазначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
7.5. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
7.6. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
7.7. Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII.
7.8. Пунктом 40 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що користувачі системи - фізичні особи, у тому числі фізичні особи-підприємці, або юридичні особи, які відпускають або приймають електричну енергію до/з системи передачі/розподілу або використовують системи передачі/розподілу для передачі/розподілу електричної енергії.
7.9. ОСП - це юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
7.10. Передача електричної енергії - транспортування електричної енергії електричними мережами оператора системи передачі від електричних станцій до пунктів підключення систем розподілу та електроустановок споживання (не включаючи постачання електричної енергії), а також міждержавними лініями (п. 60 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
7.11. Статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, про надання послуг з передачі.
7.12. Відповідно до ст. 6 Закону України «Про ринок електричної енергії», державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. До повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать, зокрема, затвердження типових та примірних договорів, визначених цим Законом. Регулятор має право, серед іншого, видавати обов`язкові для виконання учасниками ринку рішення.
7.13. Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики щодо діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.
7.14. Відповідно до абзацу 3 ч.5 ст.14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.
7.15. Оператор системи передачі надає послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Типові договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління затверджуються Регулятором (ч. 4 ст. 33 Закону України "Про ринок електричної енергії").
7.16. На реалізацію наданих законодавством повноважень постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309 затверджено Кодекс системи передачі.
7.17. Відповідно до пункту 5.5 глави 5 розділу XI Кодексу системи передачі договір про надання послуг з передачі електричної енергії укладається за типовою формою, яка затверджується Регулятором.
7.18. Типова форма договору про надання послуг з передачі електричної енергії є додатком 6 до Кодексу системи передачі.
7.19. Доступ до системи передачі надається користувачу лише на підставі укладеного договору про надання послуг з передачі електричної енергії (пункт 1.3. глави 1 розділу ХІ Кодексу системи передачі).
7.20. На підставі укладеного договору №1793-02024 від 28.07.2020 (зі змінами) між сторонами виникли зобов`язання, в силу яких ПрАТ НЕК «Укренерго» зобов`язалось надавати послугу з передачі електричної енергії, а ТОВ «Смарт Енергопостач» - здійснювати оплату за послугу, відповідно до умов договору.
7.21. Згідно з матеріалами справи, протягом листопада 2023 року позивач передавав на об`єкти відповідача електричну енергію, що підтверджується актом приймання-передачі послуг та актом коригування за листопад 2023 року відповідно до якого фактичний обсяг наданої у листопаді 2023 року послуги склав 82,700 МВт*год загальною вартістю 48 141,32 грн з ПДВ.
7.22. Вказані акти скріплені електронними цифровими підписами представників сторін без зауважень та заперечень.
7.23. Відповідно до частини 1 статті 83 Господарського процесуального кодексу України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
7.24. Поясненнями, викладеними у позовній заяві та у наданому розрахунку ціни позову, позивач підтверджує про часткову сплату відповідачем послуги з передачі електричної енергії за листопад 2023 року на суму 23 853, 24 грн. Отже, не оплаченою залишилась послуга з передачі на суму 24 288, 08 грн з розрахунку 48 141, 32 грн - 23 853, 24 грн. За наведених обставин, позовні вимоги про стягнення основного боргу підлягають частковому задоволенню на суму 24 288, 08 грн. В частині стягнення 1 930, 03 грн основного боргу з розрахунку 26 218, 11 грн - 24 288, 08 грн суд відмовляє у зв`язку з неправильністю розрахунку.
7.25. Матеріалами справи підтверджується, що позивач виконав взяті на себе зобов`язання з надання відповідачу послуг з передачі електричної енергії у листопаді 2023 року на суму 24 288, 08 грн, а відповідач в повному обсязі не виконав належним чином свої зобов`язання з оплати за отримані послуги з передачі електричної енергії у строки визначені договором та на даний час має перед позивачем заборгованість в розмірі 24 288, 08 грн. Відповідач є таким що прострочив виконання зобов`язань з оплати послуг за листопад 2023 на суму 38 487, 44 грн з 14.12.2023, а після підписання акту коригування на суму такого коригування з 27.03.2024.
7.26. Доказів оплати за отримані послуги з передачі електричної енергії за листопад 2023 року у строк визначений умовами договору відповідачем суду не надано.
7.27. Також судом встановлено прострочення зобов`язання відповідача щодо оплати планових платежів за листопад 2023 року відповідно до умов п. 6.2. договору згідно з розрахунком, наведеним у п. 2.22. цього рішення.
7.28. Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
7.29. За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, порушено відповідачем, а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 24 288, 08 грн заборгованості за отримані послуги з передачі електричної енергії за договором обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню.
8. ВИСНОВОК СУДУ ПРО НАРАХУВАННЯ 3 % РІЧНИХ ТА ІНФЛЯЦІЙНИХ ВТРАТ.
8.1. У зв`язку із простроченням грошового зобов`язання з оплати послуг передачі електричної енергії та порушення строків оплати планової вартості послуги позивач нарахував та просить стягнути з відповідача всього 530, 55 грн 3% річних нарахованих на суму 7 800, 41 грн за період з 02.11.2023 по 07.12.2023, 11.11.2023 по 07.12.2023, 16.11.2023 по 07.12.2023, 21.11.2023 по 07.12.2023, 26.11.2023 по 07.11.2023 по 07.12.2023; на суму 38 487, 44 грн за період з 14.12.2023 по 04.02.2024 (даті яка передує дню часткової оплати); на суму 14 634, 20 грн за період з 14.12.2023 по 20.03.2024 та на суму 9 653, 88 грн за період з 27.03.2024 по 30.10.2024.
8.2. Відповідно до положень ст. 625 Цивільного кодексу України правовими наслідками порушення грошового зобов`язання є нарахування процентів річних від простроченої суми та інфляційних втрат. Згідно частини другої наведеної норми боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
8.3. Як встановлено матеріалами справи, відповідачем порушено зобов`язання з оплати вартості послуги з передачі електричної енергії у жовтні 2023 року та в частині здійснення планових платежів, у визначені договором строки.
8.4. Зазначене в силу наведених вище норм законодавства, є підставами для застосування до відповідача нарахувань згідно з частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України.
8.5. Перевіривши у інформаційно-пошуковій системі «Ліга:Закон» розрахунок позивача в межах визначеного позивачем періоду щодо 3% річних, суд зазначає, що належна до стягнення сума 3% річних становить 466, 92 грн. У задоволенні решти вимог про стягнення 63, 63 грн 3 % річних суд відмовляє, оскільки позивачем неправильно визначено початок періоду прострочення відповідача щодо суми 14 634, 20 грн з 14.12.2023, а не з 05.02.2023 після дня фактичної сплати. Оскільки, нарахування на суму 14 634, 20 грн 3% річних окремо з 14.12.2023 та нарахування річних на суму 38 487, 44 грн з 14.12.2023 (яка складається в т.ч. з 14 634, 20 грн) призводить до подвійного нарахування 3% річних.
8.6. Також, позивач нарахував та просить стягнути з відповідача всього 1 283, 59 грн інфляційних втрат нарахованих на суму 7 800, 41 грн за період з 02.11.2023 по 07.12.2023, 11.11.2023 по 07.12.2023, 16.11.2023 по 07.12.2023, 21.11.2023 по 07.12.2023, 26.11.2023 по 07.11.2023 по 07.12.2023; на суму 38 487, 44 грн за період з 14.12.2023 по 04.02.2024 (даті яка передує дню часткової оплати); на суму 14 634, 20 грн за період з 14.12.2023 по 20.03.2024 та на суму 9 653, 88 грн за період з 27.03.2024 по 30.10.2024.
8.7. Здійснюючи перевірку розрахунку інфляційних втрат, суд враховує таке.
8.8. Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №905/21/19 наведено формулу за якою можна розрахувати інфляційні втрати: "Х" * "і-1" - 100 грн. = "ЗБ", де "Х" - залишок боргу на початок розрахункового періоду, "і-1" - офіційно встановлений індекс інфляції у розрахунковому місяці та 100 грн - умовна сума погашення боргу у цьому місяці, а "ЗБ" - залишок основного боргу з інфляційною складовою за цей місяць (вартість грошей з урахуванням інфляції у цьому місяці та часткового погашення боргу у цьому ж місяці). При цьому зазначено, що за наступний місяць базовою сумою для розрахунку індексу інфляції буде залишок боргу разом з інфляційною складовою за попередній місяць ("ЗБ" відповідно до наведеної формули), який перемножується на індекс інфляції за цей місяць, а від зазначеного добутку має відніматися сума погашення боржником своєї заборгованості у поточному місяці (якщо таке погашення відбувалося).
8.9. У випадку якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду ("ЗБ") перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу, та ділиться на 100%. Зазначена правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 20.08.2020 у справі № 904/3546/19.
8.10. Крім того, об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 20 листопада 2020 року у справі № 910/13071/19 надала роз`яснення, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
8.11. Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
8.12. Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме: час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу; час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
8.13. Показники індексу споживчих цін (індексу інфляції за окремі місяці та сукупного індексу інфляції за певний період часу) обчислюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та публікується в офіційних періодичних виданнях десятковим дробом, з одним числовим знаком після коми (тобто округленими до десятих).
8.14. Перевіривши розрахунок позивача щодо інфляційних нарахувань, суд зазначає, що належна до стягнення сума інфляційних втрат становить 1 120, 91 грн. У задоволенні решти вимог про стягнення 162, 68 грн інфляційних втрат суд відмовляє з підстав в частині стягнення 3% річних.
8.15. При цьому, суд зазначає, що саме на позивачеві лежить процесуальний тягар доведення суду підстав, розміру, строку обчислення боргу шляхом надання суду деталізованого розрахунку усіх заявлених позивачем сум.
8.16. Водночас, відповідач вправі надати відповідні заперечення щодо позовних вимог та здійснити контррозрахунок таких сум.
8.17. Як розрахунок позивача, так і контррозрахунок відповідача повинні бути аргументованими, щоб суд, аналізуючи відповідні докази та аргументи учасників справи, виконував функцію здійснення правосуддя, а не змушений би був, в іншому випадку, виконувати обчислення, тобто здійснювати дії, покладені законом на учасників справи. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 у справі №910/1265/17.
8.18. Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання контррозрахунку заявленої позивачем до стягнення суми заборгованості.
8.19. Також, задовольняючи частково позовні вимоги про стягнення 3% річних та інфляційних втрат судом враховано, що як невиконання або неналежне виконання користувачем зобов`язання з оплати планового обсягу на умовах попередньої оплати, так і зобов`язання з оплати фактичного обсягу послуг, отриманих за розрахунковий місяць, є порушенням виконання грошового зобов`язання і передбачає застосування правових наслідків порушення зобов`язання та настання відповідальності за порушення грошового зобов`язання, зокрема, згідно з приписами статей 611, 625 ЦК. Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.08.2022 у справі №912/1941/21 та Верховного Суду від 09.11.2022 у справі №904/5899/21 та від 24.11.2022 у справі №927/713/21, від 04.07.2023 у справі №910/10061/22, 23.11.2023 у справі №925/654/22, від 25.09.2024 у справі №910/17252/23.
9. ВИСНОВОК СУДУ ПРО ЧАСТКОВЕ ЗАДОВОЛЕННЯ ПОЗОВУ.
9.1. Підсумовуючи вищенаведене, виходячи із заявлених позивачем вимог та наявних у справі доказів, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову. Стягненню з відповідача на користь позивача підлягає основний борг у розмірі 24 288, 08 грн, 466, 92 грн 3% річних та 1 120, 91 грн інфляційних втрат. У задоволенні решти вимог про стягнення 1 930,03 грн основного боргу, 63, 63 грн 3% річних та 162, 68 грн інфляційних втрат суд відмовляє.
10. СУДОВІ ВИТРАТИ.
10.1. Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується статтею 129 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
10.2. Отже, судовий збір у розмірі 2 422, 40 грн за подання в електронному вигляді позовної заяви, відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача у розмірі 2 236, 06 грн пропорційно розміру задоволеним позовним вимогам, а в решті (186, 34 грн) залишається за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Смарт Енергопостач» (04080, місто Київ, вулиця Костянтинівська, будинок 73, код ЄДРПОУ 42981117) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюра, будинок 25, код ЄДРПОУ 00100227) 24 288, 08 грн основного боргу, 466, 92 грн 3% річних, 1 120, 91 грн інфляційних втрат та 2 236, 06 грн судового збору.
3. У задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 15.01.2025.
Суддя Ігор Курдельчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124423128 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Курдельчук І.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні