Рішення
від 15.01.2025 по справі 917/1857/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.01.2025 Справа № 917/1857/24

Суддя Господарського суду Полтавської області Дмитро Сірош, розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом

ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ "КРЮКОВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№29)", 38734,Полтавська обл., Полтавський р-н, село Божківське, вул. Миру, буд. 4, код ЄДРПОУ 08564328

до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Е-ВЕНДОР», 65078, Україна, Одеська обл., м. Одеса, вул. Космонавтів, будинок, 32, код ЄДРПОУ 43696781

про стягнення суми основного боргу

без виклику представників сторін.

Обставини справи: ДЕРЖАВНА УСТАНОВА "КРЮКОВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№29)" звернулася з позовом до ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Е-ВЕНДОР» в якій просить суд стягнути 37 344,00 грн заборгованості за договором купівлі-продажу № 1601/24-Е/Г-18 від 15.01.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що внаслідок неналежного виконання відповідачем зобов`язань за договором, а саме в частині продовження дії талонів, у останнього виникла заборгованість у розмірі 37 344,00 грн.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов, у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк, не скористався.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Вказана ухвала суду від 11.11 .2024 надіслана рекомендованим листом на адресу відповідача, зазначену в позовній заяві.

Однак поштове відправлення не було вручене відповідачу та повернулося до суду у зв`язку з відсутністю адресата, що підтверджується довідкою відділення поштового зв`язку на відповідному конверті.

Згідно з пунктом 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про невручення копії судового рішення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду.

Суд також врахував, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 3 Закону України Про доступ до судових рішень для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України Про доступ до судових рішень).

Ураховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 30.07.2024 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 31.10.2024 суд залишив позовну заяву без руху на підставі частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, встановив спосіб усунення недоліків позовної заяви та строк усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивач, у встановлений судом строк, усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 11.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі; розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідач не в повному обсязі здійснив розрахунки за поставлений товар.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін згідно з частиною 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України сторони суду не надали.

Згідно з частиною 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Згідно зі статтею 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Під час розгляду справи суд дослідив письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

15.01.2024 ДЕРЖАВНА УСТАНОВА "КРЮКОВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№ 29) та ТОВ «Е-ВЕНДОР» з укладено Договір від №1601/24-Е/Г-18 купівлі-продажу.

Відповідно до пункту 1 договору Постачальник (відповідач у справі) зобов`язувався поставити Замовнику товар, а саме: бензин А-95 та дизельне пальне у талонах, а Замовник зобов`язувався прийняти товар та оплатити його у порядку, передбаченому цим Договором.

Відповідно до пункту 4.1 Замовник здійснює оплату за поставлений товар шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Постачальника після отримання товару на підставі підписаних обома сторонами видаткових накладних.

На виконання умов договору позивач згідно з видатковою накладною № 8 від 15.01.2024 та видатковою накладною № 100 від 18.03.2024 провів оплату за наданий товар.

На підтвердження оплати позивач надав платіжну інструкцію № 68 від 18.01.2024 на суму 18 216,00 грн та платіжну інструкція № 345 від 18.03.2024 на суму 81 223,20 грн.

Отже, свої зобов`язання за договором позивач виконав в повному обсязі.

Згідно з пунктом 2.4 договору термін дії талонів не менше 3 (трьох) місяців з можливістю пролонгації, після передачі Замовникові - фактичний період часу, у який проводиться відпуск (передача) товару.

З огляду на те, що термін дії талонів закінчувався, позивач направив відповідачу звернення від 13.06.2024 № 15/13-1745/Дв про їх продовження.

Проте ТОВ «Е-ВЕНДОР» не продовжив талони вчасно, тому позивач направив звернення 01.07.2024 №15/13 2005/Дв щодо неналежного виконання умов договору ТОВ «Е-ВЕНДОР».

Як виконавець договору ТОВ «Е-ВЕНДОР» талони не продовжив, чим порушив пункти 2.4, 5.5, 6.3.1 договору.

Постачальник гарантує якість та надійність Товару протягом терміну дії отриманих талонів на пальне (пункт 2.3 договору).

Відповідно до пункту 5.5 договору талони на відпустку палива повинні бути номіналом 10 літрів та/або 20 літрів та виготовлені Постачальником, мати термін дії не менше строку дії договору. У разі заміни талонів на талони/скетч-картки нового зразка Постачальник зобов`язаний протягом 3 (трьох) робочих днів попередити про це Замовника та здійснити обмін талонів на талони зразка зі збереженням ціни, зазначеної в договорі. Водночас всі витрати, пов`язані з заміною талонів, несе Постачальник.

Згідно з пунктом 6.3.1 договору позивач зобов`язувався забезпечити поставку товару у строки, встановлені цим договором.

Бездіяльність відповідача спричинила відсутність бензину в позивача, оскільки ТОВ «Е ВЕНДОР» є єдиним його Постачальником.

31.07.2024 позивач направив ТОВ «Е-ВЕНДОР» претензію № 8 від № 15/13- 2377/Дв про стягнення 37 344,00 грн боргу.

12.08.2024 від відповідача надійшла відповідь № 1208, у якій відповідач зазначив, що повернення коштів за неотоварені талони в сумі 37 344,00 грн відбудеться лише після повернення товару Постачальнику.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 662 Цивільного кодексу України встановлено, що продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Відповідно до статті 663 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Положення аналогічного змісту міститься у статті 526 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 693 Цивільного кодексу України визначено якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу.

Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).

Відповідно до пункту 1 статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Договір не має положень щодо обов`язку повернення сплачених талонів. На підставі норм статей 655, 662-664 Цивільного кодексу України вони є власністю позивача.

Відповідно до частини 1 статті 670 Цивільного кодексу України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Ураховуючи те, що відповідач не продовжив строк дії талонів, відповідач повинен повернути позивачеві грошові кошти у розмірі 37 344,00 грн.

Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 252, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «Е-ВЕНДОР» (65078, Україна, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Космонавтів, будинок, 32, ЄДРПОУ 43696781) на користь ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ "КРЮКОВСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№ 29)", Полтавська обл., Полтавський р-н, село Божківське, вул. Миру, будинок 4, ЄДРПОУ 08564328) 37 344,00 грн боргу та 3 028,00 грн судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення підписано 15.01.2025 у зв`язку з перебуванням судді у відпустці.

Суддя Дмитро СІРОШ

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено16.01.2025
Номер документу124423580
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —917/1857/24

Рішення від 15.01.2025

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Сірош Д.М.

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Сірош Д.М.

Ухвала від 31.10.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Сірош Д.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні