1Справа № 335/11336/24 2-о/335/21/2025
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2025 року м.Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Воробйова А.В., за участю секретаря судового засіданняКолесник Д.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за заявою Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, заінтересована особа Четверта запорізька державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник Запорізька міська територіальна громада в особі Запорізької міської ради, заінтересована особа Четверта запорізька державна нотаріальна контора звернулась до суду з заявою про визнання спадщини, складається з квартири АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , відумерлою тапередача її у власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
Ухвалою суддіОрджонікідзевського районногосуду м.Запоріжжявід 14.10.2024відкрито провадженняу справіта призначеносудовий розгляд,витребувано копіюспадкової справи,заведеної післясмерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,витяг зіСпадкового реєструпро відсутністьзаведеної спадковоїсправи та наявність/відсутність заповітів та спадкових договорів після смерті ОСОБА_1 .
Згідно відповіді Четвертої запорізької державної нотаріальної контори від 16.12.2024 року в Четвертій та Третій запорізьких державних нотаріальних конторах спадкові справи після смерті ОСОБА_2 не заводились, в іншій частині ухвала суду не виконана.
Судом поставлено на обговорення питання щодо залишення заяви без розгляду на підставі ч.4 ст.315 ЦПК України.
Представник заявника в судовому засіданні вимоги заяви підтримала та заперечувала проти залишення заяви без розгляду.
Вивчивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1ст.293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з вимогами ч.2 п.8ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Згідно ч.3ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Статтею 1277 ЦК Українипередбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. У разі якщо на об`єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно.
Відповідно до ч.3 ст.1277ЦПК Україниспадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно положеньст.335 ЦПК України, у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Запорізька міська територіальна громада в особі Запорізької міської ради заявила вимогу не лише визнати спадщину відумерлою, але й про передачу відповідного спадкового майна у власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, тобто заява містить вимоги позовного (майнового) характеру.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування» зазначає, що у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, зокрема, вимоги про передачу спадкового майна у власність територіальної громади. Суди повинні враховувати, що відповідно до ч.1 ст.1277ЦК України, суд лише визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування у передбачених законом випадках.
Тому, у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, зокрема, вимога про передачу спадкового майна територіальній громаді, оскільки за таких обставин вбачається спір про право, що унеможливлює розгляд заяви у порядку окремого провадження.
При цьому, згідно із ч. 6 ст. 294 ЦПК, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Відповідно до ч.4ст.315 ЦПК Українисуддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Враховуючи, що заявником заявлена вимога про передачу відумерлої спадщини у власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, яка підлягає розгляду в порядку позовного провадження, у вказаних правовідносинах вбачається спір про право, за таких обставин слід заяву залишити без розгляду, роз`яснивши, що заявник має право звернутися до суду в порядку позовного провадження з позовною заявою на загальних підставах.
Керуючись ст.ст.258-260,315,353,354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
ЗаявуЗапорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, заінтересована особа Четверта запорізька державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою залишити без розгляду.
Роз`яснити заявнику, що він має право подати позов на загальних підставах.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не була присутня в судовому засіданні під час її проголошення, протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А.В.Воробйов
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124425375 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Воробйов А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні