Ухвала
від 14.01.2025 по справі 755/10561/24
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №:755/10561/24

Провадження №: 2-о/755/94/25

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"14" січня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючої судді - Марфіної Н.В.,

за участі секретаря - Лазоришин А.В.,

представника заявника - Городок Б.В. ,

представників заінтересованої особи ЖБК «Трамвайщик» - Пащенко Т.О., Пасько К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві питання про залишення без розгляду заяви Київської міської ради, заінтересовані особи: Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація, Десята київська державна нотаріальна контора, Житлово-будівельний кооператив «Трамвайщик», про визнання спадщини відумерлою, -

у с т а н о в и в:

20.06.2024 року заявник звернувся до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою, у якій просить визнати квартиру АДРЕСА_1 , що залишилась після смерті ОСОБА_2 відумерлою спадщиною та передати зазначене житлове приміщення до комунальної власності територіальної громади м. Києва.

Вимоги заяви мотивовано тим, що заявником виявлене нерухоме майно (квартира АДРЕСА_1 ), яке залишилось після смерті ОСОБА_2 та яке має бути визнане відумерлою спадщиною. ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . За даними КП КМР «Київського МБТІ» квартира зареєстрована на праві власності за ОСОБА_2 . У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власності на зазначену квартиру відсутній.

В судовому засіданні на вирішення учасників справи судом поставлене питання про залишення заяви без розгляду, оскільки з матеріалів спадкової справи вбачається, що померла ОСОБА_2 мала рідного сина ОСОБА_3 , який у встановлений законом строк подав до органів нотаріату заяву про прийняття спадщини після смерті його матері, відтак у даному випадку виникає спір про право.

Представник заявника та представники заінтересованої особи ЖБК «Трамвайщик» в судовому засіданні не заперечують проти залишення заяви без розгляду.

Суд, вислухавши думку представника заявника та представників заінтересованої особи, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що заяву про визнання спадщини відумерлою слід залишити без розгляду, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

25.11.2019 року ОСОБА_3 звернувся до Десятої київської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття ним спадщини після смерті його матері ОСОБА_2 .

Факт того, що ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_3 підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 та копією свідоцтва про укладення шлюбу, за яким ОСОБА_4 змінила прізвище на « ОСОБА_5 ».

За даними КП КМР «Київське МБТІ», квартира АДРЕСА_1 на праві власності зареєстрована за ОСОБА_2 .

Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

За змістом ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтями 1269, 1270 ЦК України визначено, що падкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до положень ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Із наведеного вбачається, що син померлої ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , як спадкоємець першої черги, у визначений законом термін прийняв спадщину після смерті своєї матері, шляхом подання заяви про прийняття спадщини до Десятої київської державної нотаріальної контори, і матеріали спадкової справи до майна померлої ОСОБА_2 свідчать про те, що у подальшому спадкоємець ОСОБА_3 із заявою про відмову від спадщини не звертався. При цьому, як зазначено вище, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Таким чином, у померлої ОСОБА_2 наявний законний спадкоємець стосовно квартири АДРЕСА_1 , який прийняв спадщину, разом з тим Київська міська рада у своїй заяві просить визнати зазначену квартиру відумелою спадщиною, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 .

Статтею 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про визнання спадщини відумерлою.

Частиною 6 ст. 294 ЦПК України встановлено, що якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Із наведених обставин вбачається, що у даному випадку під час розгляду справи в окремому провадженні виник спір про право, адже заявник вимагає визнання спадщини відумерлою, натомість у померлої наявний спадкоємець за законом, який прийняв спадщину, тож такий спір має розглядатись за правилами позовного провадження.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259-261, 293, 294, 353-355 ЦК України, ст.ст. 1261, 1268, 1269, 1270, 1277, 1296 ЦК України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Заяву Київської міської ради, заінтересовані особи: Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація, Десята київська державна нотаріальна контора, Житлово-будівельний кооператив «Трамвайщик», про визнання спадщини відумерлою - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду.

Учасник справи, якому повний текст ухвали суду не був вручений у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Повний текст ухвали суду складений 14.01.2025 року.

Суддя -

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.01.2025
Оприлюднено17.01.2025
Номер документу124432649
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —755/10561/24

Ухвала від 14.01.2025

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Марфіна Н. В.

Ухвала від 14.01.2025

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Марфіна Н. В.

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Марфіна Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні