Справа №288/2270/24 Головуючий у 1-й інст. Поліщук Р. М.
Категорія 72 Доповідач Коломієць О. С.
У Х В А Л А
14 січня 2025 року Житомирський апеляційний суд у складі:
головуючого судді: Коломієць О.С.,
суддів: Талько О.Б., Шевчук А.М.
розглянувши питання про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, до участі у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, Служба у справах дітей Попільнянської селищної ради Житомирського району Житомирської області про позбавлення батьківських прав
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Бондар Антон Вікторович
на ухвалу Попільнянського районного суду Житомирської області від 26 листопада 2024 року
в с т а н о в и в :
У жовтні 2024 року позивач звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просила позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно його дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Попільнянського районного суду Житомирської області від 26 листопада 2024 року позовну заяву залишено без розгляду на підставі пункту 3 частини 1 статті 257 ЦПК України.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач через свого представника подала апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу суду скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
06 січня 2025 року до суду від Служби у справах дітей Попільнянської селищної ради Житомирського району Житомирської області надійшла заява, в якій повідомлено, що у зв`язку із утворенням територіальних громад повноваження щодо захисту дітей перейшли до відповідних служб у справах дітей, створених при територіальних громадах. Відповідач є жителем села Лучин, яке відноситься до Корнинської територіальної громади, тому повноваження належить до обов`язків служби у справах дітей Корнинської територіальної громади. У зв`язку із вказаним представник просив замінити третю особу.
Дослідивши матеріали справи, колегія дійшла висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Виконавчого комітету Корнинської територіальної громади як органу опіки та піклування, виходячи з наступного.
Згідно частини 3 статті 53 ЦПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
За положеннями частини 5, 7 статті 53 ЦПК України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Згідно з частиною 6 статті 56 Цивільного процесуального кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть бути залучені судом до участі у справі або брати участь у справі за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень. Участь зазначених органів у судовому процесі для подання висновків у справі є обов`язковою у випадках, встановлених законом, або якщо суд визнає це за потрібне.
Відповідно до вимог частини 4 статті 19 Сімейного кодексу України при розгляді судом спорів щодо позбавлення та поновлення батьківських прав, є обов`язковою участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Відповідно до частини 5 статті 19 Сімейного кодексу України, орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Відповідно до пункту 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затверджений постановою Кабінету Міністрів № 866 від 24 вересня 2008 року, органами опіки та піклування є районні, районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім`ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.
Зі змісту положень пунктів 73 та 74 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 866 від 24 вересня 2008 року, вбачається, що під час розгляду судом спорів між батьками щодо виховання дитини районна, районна у м. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади подає суду письмовий висновок, складений на підставі відомостей, одержаних службою у справах дітей в результаті проведення бесіди з батьками, дитиною, родичами, які беруть участь у її вихованні, обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються зазначеної справи.
Підпунктом 4 пункту «б» частини першої статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, делеговані повноваження з вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування.
Відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №860644 від 23.10.2024 року вбачається, що ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.33).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 711-р визначені адміністративні центри та затверджені території територіальних громад Житомирської області, зокрема, Корнинської об`єднаної територіальної громади, до складу якої включені території Корнинської, Білківської, Лисівської, Лучинської, Сущанської, Турбівської громад Попільнянського району Житомирської області.
Отже, село Лучин наразі територіально відноситься до Корнинської селищної територіальної громади Житомирського району Житомирської області.
З огляду на вищенаведене, а також зважаючи на зміни, пов`язані з реформою адміністративно-територіального устрою держави та відповідні зміни в сфері компетенції та в повноваженнях органів місцевого самоврядування, компетентним органом опіки та піклування за місцем проживання батька наразі є Виконавчий комітет Корнинської селищної територіальної громади.
Отже, з метою забезпечення участі в справі належного органу опіки та піклування слід залучити Виконавчий комітет Корнинської селищної територіальної громади до участі у справі.
Окрім того, до участі у справі залучена Служба у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Служба у справах дітей не є органом опіки та піклування, на неї покладається, зокрема, обов`язок безпосереднього ведення справ та координації діяльності щодо забезпечення захисту прав дітей.
З урахуванням вищевказаного, апеляційний суд вважає за необхідне залучити до участі у справі Святошинську районну у місті Києві державну адміністрацію як орган опіки та піклування за місцем проживання дітей.
Керуючись ст. 53, 259, 381 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Залучити до участі у цивільній справі №288/2270/24 третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Виконавчий комітет Корнинської селищної територіальної громади (вул. Соборна, буд. 19, селище Корнин, Житомирський район, Житомирська область, 13514) як орган опіки та піклування.
Залучити до участі у цивільній справі №288/2270/24 третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Святошинську районну у місті Києві державну адміністрацію (пр-т Берестейський, 97, м. Київ, 03115) як орган опіки та піклування.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий Судді
Суд | Житомирський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124433457 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Житомирський апеляційний суд
Коломієць О. С.