Ухвала
від 14.01.2025 по справі 420/977/25
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/977/25

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

14 січня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бойко О.Я., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Одеської обласної МСЕК (Медико-соціальної експертної комісії), Спеціалізованої онкологічної Медико-соціальної експертної комісії на базі Одеського обласного онкодиспансера про встановлення факту, що має юридичне значення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Одеської обласної МСЕК (Медико-соціальної експертної комісії), Спеціалізованої онкологічної Медико-соціальної експертної комісії на базі Одеського обласного онкодиспансера, в якому позивач просить:

- встановити факт, який має юридичне значення для позивача і який повністю відповідає реальним подіям, а саме: «причина інвалідності по загальному захворюванню має місце у зв`язку з виконанням інтернаціонального обов`язку в ході бойових дій»;

- зобов`язати відповідача внести у Довідку, в графу «причина інвалідності» дописку такого змісту: «У зв`язку з виконанням інтернаціонального обов`язку в ході бойових дій».

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

За приписами частини першої статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.

Водночас, згідно із частиною четвертою статті 172 КАС України не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до пункту 6 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо: порушено правила об`єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).

Отже, порушення правил об`єднання позовних вимог у вигляді об`єднання у позовній заяві кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, є безумовною підставою для повернення позовної заяви.

Розглянувши заявлену позовну вимогу щодо встановлення факту, який має юридичне значення для позивача і який повністю відповідає реальним подіям, а саме: «причина інвалідності по загальному захворюванню має місце у зв`язку з виконанням інтернаціонального обов`язку в ході бойових дій», а також підстави позову, суд зазначає наступне.

Главою 2 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) визначено поняття цивільної юрисдикції.

Відповідно до вимог частини першої статті 19 ЦПК України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно частини другої статті 19 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Зокрема, у відповідності до вимог частини сьомої статті 19 ЦПК України встановлено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Так, у відповідності до вимог пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У частині першій статті 315 ЦПК України визначено перелік юридичних фактів, що підлягають установленню в судовому порядку.

Частиною другою статті 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

При цьому, суд враховує висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі №560/17953/21, відповідно до яких чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції цивільного суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Чинне законодавство не передбачає іншого судового порядку підтвердження факту, що має юридичне значення, окрім як розгляд справ про встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку цивільного судочинства.

Отже, справи про встановлення фактів, що породжують юридичні наслідки (в даному випадку встановлення причин інвалідності позивача) підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

У той же час позовні вимоги про зобов`язання відповідача внести у Довідку, в графу «причина інвалідності» дописку такого змісту: «У зв`язку з виконанням інтернаціонального обов`язку в ході бойових дій», за умови, що зобов`язанню вчиненню таких дій передували дії/бездіяльність чи рішення відповідача, що призвели до порушення прав, свобод чи законних інтересів позивача, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, у даній позовній заяві об`єднано позовні вимоги, які належить розглядати різним судам в порядку різного судочинства.

Оскільки позивачем у позовній заяві заявлено вимоги які мають розглядатися в порядку різного судочинства, цивільного та адміністративного, на підставі пункту 6 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви позивачу.

Керуючись ст.ст. 21, 169, 171, 172, 243, 248 КАС України,-

УХВАЛИВ :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Одеської обласної МСЕК (Медико-соціальної експертної комісії), Спеціалізованої онкологічної Медико-соціальної експертної комісії на базі Одеського обласного онкодиспансера про встановлення факту, що має юридичне значення, зобов`язання вчинити певні дії - повернути позивачу.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293,295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили законної сили з моменту іі підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти з днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвалу суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя: О.Я. Бойко

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.01.2025
Оприлюднено17.01.2025
Номер документу124435267
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них

Судовий реєстр по справі —420/977/25

Ухвала від 14.01.2025

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Бойко О.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні