Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.01.2025 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого-судді Трагнюк В.Р., за участю секретаря судового засідання Конар В.М., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Виноградівської міської ради Закарпатської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом, третя особа: Виноградівська державна нотаріальна контора ,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Виноградівської міської ради Закарпатської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом, третя особа: Виноградівська державна нотаріальна контора.
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Виноградів Виноградівського району помер позивача батько ОСОБА_1 .
На момент відкриття спадщини з позивача батьком ОСОБА_1 постійно проживала його дружина (позивача мати) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_2 як дружина спадкодавця прийняла спадщину та відповідно оформила свої спадкові права на квартиру, отримавши у Виноградівській державній нотаріальній конторі Свідоцтво про право на спадщину за законом від 22.12.2012 р. (спадкова справа №524/2012) зареєстроване в реєстрі за №2747.
Спадкові права на земельну ділянку для ведення садівництва ОСОБА_2 у Виноградівській державній нотаріальній конторі не оформляла так, як покійний батько не встиг за свого життя завершити процедуру приватизації землі.
Після смерті спадкодавця ОСОБА_1 залишилося спадкове майно у тому числі і квартира в АДРЕСА_1 .
Крім зазначеного майна покійному батьку ОСОБА_1 за його життя виділялась земельна ділянка, як члену садового товариства «Швейник», ним було розпочато процедуру приватизації цієї земельної ділянки.
Так, зокрема, позивачем було віднайдено копію рішення Виноградівської міської ради Закарпатської області, яка на тринадцятій сесії шостого скликання 31.05.2012 р. прийняла рішення за №552, пунктом 1.1. якого, ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність для садівництва орієнтовною площею 0,07 га, ділянка № НОМЕР_1 в садовому товаристві «Швейник».
Належне на праві власності позивача матері спадкове майно ОСОБА_1 успадковане згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом зареєстрованого в реєстрі №114 від 28 березня 2023 року.
ОСОБА_2 як дружина спадкодавця прийняла спадщину та відповідно оформила свої спадкові права на квартиру, отримавши у Виноградівській державній нотаріальній конторі Свідоцтво про право на спадщину за законом від 22.12.2012 р. (спадкова справа №524/2012) зареєстроване в реєстрі за №2747.
Спадкові права на земельну ділянку для ведення садівництва ОСОБА_2 у Виноградівській державній нотаріальній конторі не оформляла так, як спадкодавець не встиг за свого життя завершити процедуру приватизації землі.
Відтак, успадкувавши після смерті батька квартиру, позивача мама ОСОБА_2 , так само і право на приватизацію земельної ділянки площею 0,07 га в м. Виноградів, за час свого життя не завершила процедуру щодо прав цієї земельної ділянки.
Відомості про земельну ділянку на даний час, через незавершення приватизації, відсутні в Державному земельному кадастрі, тому неможливим є отримання витягу про нормативну грошову оцінку землі.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла позивача мама ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 09.05.2022 року.
На випадок своєї смерті позивача мама ОСОБА_2 залишала заповіт від 29 грудня 2021 року посвідчений приватним нотаріусом Берегівського районного нотаріального округу Закарпатської області зареєстрований у реєстрі за №2381, згідно якого все її майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що на день її смерті буде належати і на що вона за законом матиме право заповідала (позивачу) ОСОБА_1 .
Для оформлення спадкових прав позивач звернувся до Виноградівської державної нотаріальної контори щодо видачі спадкоємцю ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті померлої ОСОБА_2 відмовлено (лист №329/01-16 від 11.12.2024). Підставою такої відмови вказано відсутність оригіналу правовстановлюючого документу щодо належності спадкового майна спадкодавцеві.
На підставі вищенаведеного позивач просить визнати право власності на спадкове майно на земельну ділянку № НОМЕР_1 розташовану на території садо-городницького товариства «Швейник» м.Виноградів, Закарпатської області площею 0,07 га для ведення садівництва, в порядку спадкування за заповітом, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Позивач у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги просить задоволити (а.с. 33) .
Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги не заперечує (а.с.34).
Представник третьої особи у судове засідання не з`явився про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.31).
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем, та враховуючи, що у справі наявні достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін, суд приходить до висновку, що позовна заява є підставною та підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлені ті обставини на які посилається позивач у своїй заяві.
Вивчивши доводи позовної заяви та дослідивши наявні у справі письмові докази, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд вирішив наступне.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Виноградів Виноградівського району помер позивача батько ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 19.04.2012 року (а.с.12).
На момент відкриття спадщини з позивача батьком ОСОБА_1 постійно проживала його дружина (позивача мати) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_2 як дружина спадкодавця прийняла спадщину та відповідно оформила свої спадкові права на квартиру, отримавши у Виноградівській державній нотаріальній конторі Свідоцтво про право на спадщину за законом від 22.12.2012 р. (спадкова справа №524/2012) зареєстроване в реєстрі за №2747.
Спадкові права на земельну ділянку для ведення садівництва ОСОБА_2 у Виноградівській державній нотаріальній конторі не оформляла так, як покійний батько не встиг за свого життя завершити процедуру приватизації землі.
Після смерті спадкодавця ОСОБА_1 залишилося спадкове майно, у тому числі і квартира в АДРЕСА_1 (а.с.13).
Крім зазначеного майна покійному батьку ОСОБА_1 за його життя виділялась земельна ділянка як члену садового товариства «Швейник» і ним було розпочато процедуру приватизації цієї земельної ділянки (а.с.14).
Так, зокрема, позивачем було віднайдено копію рішення Виноградівської міської ради Закарпатської області, яка на тринадцятій сесії шостого скликання 31.05.2012 р. прийняла рішення за №552, пунктом 1.1. якого, ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність для садівництва орієнтовною площею 0,07 га, ділянка № НОМЕР_1 в садовому товаристві «Швейник» (а.с.14-16).
Належне на праві власності позивача матері спадкове майно ОСОБА_1 успадковане згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом зареєстрованого в реєстрі №114 від 28 березня 2023 року(а.с.19).
ОСОБА_2 як дружина спадкодавця прийняла спадщину та відповідно оформила свої спадкові права на квартиру, отримавши у Виноградівській державній нотаріальній конторі Свідоцтво про право на спадщину за законом від 22.12.2012 р. (спадкова справа №524/2012) зареєстроване в реєстрі за №2747 (а.с.13).
Спадкові права на земельну ділянку для ведення садівництва ОСОБА_2 у Виноградівській державній нотаріальній конторі не оформляла так, як спадкодавець не встиг за час свого життя завершити процедуру приватизації землі.
Відтак, успадкувавши після смерті батька квартиру, позивача мама ОСОБА_2 так само успадкувала за батьком право на завершення приватизації земельної ділянку площею 0,07 га в м.Виноградів, однак не оформи свої спадкові права щодо цієї земельної ділянки та відповідно ці спадкові права не увійшли до складу спадщини після її смерті.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла позивача мама ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 09.05.2022 року (а.с.17).
На випадок своєї смерті позивача мама ОСОБА_2 залишала заповіт від 29 грудня 2021 року посвідчений приватним нотаріусом Берегівського районного нотаріального округу Закарпатської області зареєстрований у реєстрі за №2381, згідно якого все її майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що на день її смерті буде належати і на що вона за законом матиме право заповідала (позивачу) ОСОБА_1 (а.с.18).
Для оформлення спадкових прав позивач звернувся до Виноградівської державної нотаріальної контори щодо видачі спадкоємцю ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті померлої ОСОБА_2 відмовлено. Підставою такої відмови вказано відсутність оригіналу правовстановлюючого документу щодо належності спадкового майна спадкодавцеві (а.с.22).
Відповідно до вимог п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Крім того, відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність Свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Виходячи з вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до "Тимчасового положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно", рішення суду є правовстановлюючим документом, на основі якого може бути проведена реєстрація права власності на нерухоме майно.
Відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (в редакції від 01.01.2013 року), рішення суду є правовстановлюючим документом, на основі якого може бути проведена реєстрація права власності на нерухоме майно.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
В той же час, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, власник майна може пред"явити позов про визнання його права власності, зокрема, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою (ст.382 ч.2, ст.392 ЦК України).
Проаналізувавши встановлені обставини суд прийшов до висновку, що умови для отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом у нотаріальному порядку відсутні. Відтак, невизнане право позивача, набуте ним шляхом переходу права в порядку спадкування, підлягає судовому захисту у обраний ним спосіб, передбачений законом.
Таким чином, розглянувши цивільну справу у межах заявлених вимог, суд приймає рішення про задоволення заявленої вимоги.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 43, 49, 200, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 право на завершення приватизації та одержання документа, що посвідчує право власності на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 на земельну ділянку № 18 розташовану на території садо-городницького товариства «Швейник» м.Виноградів Закарпатської області площею 0,07 га для ведення садівництва в порядку спадкування за заповітом, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття до Закарпатського апеляційного суду.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення суду складено 15.01.2025 року.
ГоловуючийВ. Р. Трагнюк
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124442780 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Трагнюк В. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні