Ухвала
від 15.01.2025 по справі 446/90/25
КАМ'ЯНКА-БУЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 446/90/25

УХВАЛА

про повернення заяви

15.01.2025 м.Кам`янка-Бузька

Суддя Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області Котормус Т. І. , перевіривши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Добротвірська селищна рада Шептицького району Львівської області про визнання фізичної особи недієздатною і призначення опікуна,

встановив:

15.01.2025 представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Мельник Л.І. подала до суду заяву, в якій просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним та призначити заявника його опікуном.

В обґрунтування такої заяви посилається на те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 страждає на психічні розлади, внаслідок чого перебуває під наглядом та отримує лікування в психіатричному кабінеті з приводу захворювання - параноїдальна шизофренія, у зв`язку з чим потребує стороннього догляду. Інших осіб, крім заявника, які б могли здійснювати опіку над ОСОБА_2 не має. У зв`язку з вказаним, ОСОБА_1 як родич ОСОБА_2 (племінник) змушений звернутись із вказаною заявою до суду для визнання останнього недієздатним та призначення йому опікуна.

Вивчивши матеріали заяви, суд дійшов наступного висновку.

Так, відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У пункті 1 частини 2 статті 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги (ч. 3 ст. 296 ЦПК України).

Крім того, згідно ч.1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки і піклування.

Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників. (ч. ч. 4, 5 ст. 63 ЦК України).

Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Сімейний кодекс України не регулює сімейні відносини між тіткою, дядьком та племінниками, а також між іншими родичами за походженням.

Згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року №5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї», членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання.

Такий правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 31 березня 2020 року, справа №205/4245/17.

Заявник ОСОБА_1 у поданій заяві вказує, що він є племінником ОСОБА_2 , та у розумінні тлумачення поняття «близькі родичі», вимог ЦК України, СК України щодо визначення поняття «родичі», «родинні стосунки», він не входить до кола осіб, які пов`язані між собою певним ступенем споріднення.

Доводи ОСОБА_1 про те, що він проживає разом із ОСОБА_2 , за однією адресою, не свідчать про те, що він є членом сім`ї або близьким родичем особи, відносно якої ставиться питання про визнання її недієздатною, та що він пов`язаний з ним спільним побутом.

Суд також звертає увагу на те, що в матеріалах справи немає жодних належних та допустимих доказів, які підтверджують факт того, що заявник дійсно проживає за однією адресою з ОСОБА_2 та веде з ним спільне господарство, оскільки з долученої довідки Добротвірської селищної ради Львівського району Львівської області №1208 від 18.12.2024, в якій зазначено, що ОСОБА_2 проживає із заявником без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 видно, що така не містить жодних відомостей про те, що вони є членами сім`ї чи близькими родичами.

Натомість у поданій заяві вказано, що адреса місця реєстрації заявника ОСОБА_1 є АДРЕСА_2 .

Таким чином, ОСОБА_1 , з огляду на вимоги ст. ст. 3, 9 СК України, положень ЦК України, не є членом сім`ї чи близьким родичем ОСОБА_2 , а тому не наділений правом звертатися до суду із заявою про визнання останнього недієздатним та призначення опікуна.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Відтак, оскільки нормами ЦПК України не передбачено повернення заяви, яка подана в порядку окремого провадження, в даному випадку підлягають застосуванню за аналогією положення ЦПК України щодо повернення позовної заяви.

Згідно п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України позовна заява повертається, коли заяву підписано особою, яка не має права її підписувати.

З огляду на викладені вище обставини, беручи до уваги, що заявником належним чином не підтверджено наявність у нього права на звернення до суду із заявою про визнання недієздатним ОСОБА_2 , тобто вказана заява підписана особою, яка не має права її підписувати, вважаю за необхідне на підставі п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України повернути заяву ОСОБА_1 , подану його представником - адвокатом Мельник Л.І.

При цьому повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Керуючись ст. ст. 185, 260, 296, 353 ЦПК України, суддя

у х в а л и в :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Добротвірська селищна рада Шептицького району Львівської області про визнання фізичної особи недієздатною і призначення опікуна - повернути заявнику.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя Т.І. Котормус

СудКам'янка-Бузький районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено17.01.2025
Номер документу124443218
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —446/90/25

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Котормус Т. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні