Рішення
від 18.12.2024 по справі 650/4065/24
ВЕЛИКООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Справа № 650/4065/24

Провадження № 2-о/650/147/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року смт. Велика Олександрівка

Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого судді - Хомик І.І.

присяжних - Брящій М.Г., Забавської Ю.Ю.

за участю секретаря судового засідання - Ткаченко І.С.

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Олександрівка в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб: Бериславської районної державної адміністрації Бериславського району Херсонської області, ОСОБА_2 про усиновлення дитини,-

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про усиновлення неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування заяви заявник зазначив, що з 2015 року ОСОБА_1 перебував у фактичних шлюбних стосунках з ОСОБА_4 та її сином - ОСОБА_3 . З ОСОБА_5 матір`ю дитини, офіційно зареєстрував шлюб 20 вересня 2022 року. Запис про батька дитини ОСОБА_3 у Книзі реєстрації народжень провадився за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записувалися за вказівкою матері (ст. 135 СК України). Заявник ОСОБА_1 займається вихованням ОСОБА_3 , матеріально його забезпечує. Біологічний батько в житті дитини - відсутній. Дитина потребує батьківської турботи та заявник фактично забезпечує стабільні та гармонійні умови для життя ОСОБА_3 . Дитина вважає ОСОБА_1 батьком та хоче носити його прізвище, в зв`язку з чим заявник і звернувся до суду з даною заявою.

Заявник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав в обсязі обгрунтувань зазначених у заяві та просить їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи Бериславської районної державної адміністрації у судовому засіданні підтримала заяву, не заперечує щодо задоволення вимог заяви.

Заінтересована особа: ОСОБА_2 в судове засідання з`явилася, вимоги заяви визнала, не заперечує щодо їх задоволення.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, надавши відповідну правову оцінку зібраним у матеріалах справи доказам, суд приходить до таких висновків.

Як встановлено судом з 2015 року ОСОБА_1 перебував у фактичних шлюбних стосунках з ОСОБА_4 та її сином - ОСОБА_3 . 20 вересня 2022 року заявник ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з відповідачем по справі ОСОБА_4 (після реєстрації шлюбу прізвище: ОСОБА_4 ), що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 20.09.2022 року, виданим Металургійним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про що 20 вересня 2022 року складено відповідний актовий запис № 557.

ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно до свідоцтва про народження дитини (серії НОМЕР_2 ) запис про батька дитини внесено зі слів матері.

Актом обстеження матеріально-побутових умов проживання проведеного начальником служби у справах дітей Великоолександрівської селищної ради, підтверджується, що діти разом з заявником проживають у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 у задовільних санітарно-гігієнічних умовах, в кімнатах прибрано, діти мають окремі кімнати, всі кімнати мебльовані, в наявності є вся необхідна побутова техніка, в дітей наявний одяг, взуття, гаджети для навчання, створені умови для виховання, розвитку та проживання дітей. З 2015 року заявник ОСОБА_1 фактично проживає з дитиною ОСОБА_3 дбає про його здоров`я та розвиток.

На підтвердження задовільного стану здоров`я заявника ОСОБА_1 надано висновок про стан здоров`я від 04 червня 2024 року, що наданий КНП «Великоолександрівський ЦПМСД». Заявник має постійну роботу, а саме працює в Головному управлінні Національної поліції в Херсонській області, що підтверджується довідкою про доходи від 03.06.2024 року за № 280.

До кримінальної відповідальності заявник не притягувався, не знятої чи не погашеної судимості не має та в розшуку не перебуває, що підтверджується Витягом МВС України ВР- 004026247 станом на 03.06.2024 рік.

Мати дитини не заперечує проти усиновлення, що підтверджується заявою від 26 червня 2024 року, що посвідчена приватним нотаріусом Каховського районного нотаріального округу Херсонської області Жолуденко О.О., пояснивши у судовому засіданні, що дитина вже вважає ОСОБА_1 своїм батьком, а він відповідно відноситься до нього як до свого рідного сина.

Відповідно до ч. 1 ст. 210 Сімейного кодексу України якщо на обліку для можливого усиновлення перебувають рідні брати та сестри, вони не можуть бути роз`єднані при їх усиновленні. За наявності обставин, що мають істотне значення, суд за згодою органу опіки та піклування може постановити рішення про усиновлення когось із них або усиновлення їх різними особами.

Дані правовідносини регулюються Сімейним Кодексом України, Конвенцією про права дитини, Європейською конвенцією про усиновлення дітей.

Відповідно до статті 207 СК України усиновленням є прийняття усиновителями у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків (стаття 217 СК України). Згідно з пунктом 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення і поновлення батьківських прав» вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч.1-3 статті 218 СК України щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.

За змістом статей 211, 217-219, 283 СК України, усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менше як на п`ятнадцять років. Усиновлення дитини здійснюється за її згоди, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити, а також за вільною згодою її батьків. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.

Відповідно до статті 219 СК України, усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони: невідомі; визнані безвісно відсутніми; визнані недієздатними; позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка усиновлюється; протягом двох місяців після народження дитини не забрали її на виховання до себе в сім`ю та запис про них у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до статті 135 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 8 Європейської конвенції про усиновлення дітей (ETS N58), прийнятої 24 квітня 1967 року в Страсбурзі, і яка, відповідно до статті 9 Конституції України, є складовою частиною національного законодавства України, компетентний орган приймає рішення про усиновлення лише тоді, коли впевниться, що воно здійснюється в інтересах дитини. Кожного разу компетентний орган звертає особливу увагу на те, щоб це усиновлення забезпечило дитині стабільні та гармонійні домашні умови.

ОСОБА_1 відповідає вимогам до осіб, які можуть бути усиновлювачами, встановленим статтею 211 СК України, так як спроможний виховати і дати дитині належне виховання, освіту, забезпечити нормальний фізичний та духовний розвиток. За таких обставин, суд вважає, що усиновлення буде відповідати інтересам дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому заява про усиновлення є обґрунтованою та підлягає задоволенню. Дана обставина підтверджується висновком органу опіки та піклування Бериславської районної державної адміністрації про доцільність усиновлення малолітньої дитини ОСОБА_3 громадянином ОСОБА_1 .

Принцип 6 Конвенції «Про права дитини» від 20 листопада 1959 року, Генеральної Асамблеї ООН проголошує що дитина для повного та гармонійного розвитку її особистості потребує любові та розуміння. Вона повинна, коли є можливість, рости під піклуванням та відповідальністю своїх батьків і у всякому випадку в атмосфері любові й моральної і матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли мають місце виключні обставини, бути розлученою зі своєю матір`ю. На суспільство і на органи публічної влади повинен лежати обов`язок здійснювати особливе турбування про дітей, немаючих сім`ї та про дітей немаючих достатніх засобів до існування.

Статтею 20 Конвенції «Про права дитини» відзначено, що одним з власних як найкращих інтересів дитини є її усиновлення.

З аналізу статей 229-233 СК України, вбачається, що при усиновленні, особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини, а також змінити відомості про місце народження та дату народження дитини, зміни прізвища та по батькові дитини. Дані зміни вносяться до актового запису про народження дитини, яка усиновлена. З моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженнями.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухвалюючи рішення згідно зі статтею 255 ЦПК України та статтею 224 СК України, суд повинен обґрунтовувати задоволення чи відхилення заяви про усиновлення в разі її задоволення в резолютивній частині рішення необхідно навести відомості про заявника (заявників), повністю зазначивши його прізвище, ім`я, по батькові, день місяць і рік народження а також його громадянство. За наявності клопотання заявників суд вирує питання про зміну прізвища імені та по батькові, дати і місця народження відповідно до статей 229-231 СК України. При цьому слід мати на увазі, що зміни вносяться не до свідоцтва про народження, а до актового запису про народження дитини.

Таким чином, враховуючи вищевикладене та те, що заявником створені усі мови як для найкращого розвитку і виховання дитини, їх спільне проживання однією родиною досить тривалий час, відсутність об`єктивних причин, через які усиновлення не може бути здійсненим, а також керуючись виключно інтересами дитини, суд приходить до висновку про задоволення заяви у повному обсязі.

Статтею 225 СК України передбачено, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення.

Керуючись ст. ст. 3, 207, 211, 217, 218, 229 СК України, ст.ст. 1 - 2, 10, 12, 259, 263, 264, 310 - 314 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб: Бериславської районної державної адміністрації Бериславського району Херсонської області, ОСОБА_2 про усиновлення дитини - задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Кривий Ріг, Дзержинського району, Дніпропетровської області, громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 усиновлювачем дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений Чкаловською сільською радою Великоолександрівського району, Херсонської області за № 07 від 11 серпня 2010 року, в якому змінити прізвище дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 », по батькові змінити з « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». В графі "відомості про батька" вказати: батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, уродженця м. Кривий Ріг, Дзержинського району, Дніпропетровської області.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ірина ХОМИК

Присяжних Брящій М.Г.

Забавської Ю.Ю.

СудВеликоолександрівський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124443818
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —650/4065/24

Рішення від 18.12.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Хомик І. І.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Хомик І. І.

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Хомик І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні