Рішення
від 15.01.2025 по справі 526/4232/24
ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 526/4232/24

Провадження № 2/526/451/2025

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10 січня 2025 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - Киричка С.А.,

з участю секретаря - Широколави О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Гадяч цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно,

встановив:

Позивач звернулася до суду з позовом до виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно, в якому просить визнати за нею після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , який був спадкоємцем померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , але не оформив своїх спадкових прав,право на земельну частку (пай) КСП «Заповіт Ілліча», розміром 2,3472 умовних кадастрових гектара, із земель колективної власності колишнього КСП «Заповіт Ілліча», що розташована на території Веприцької сільської ради за рахунок земель не розподілених, не витребуваних паїв,що належить померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 на підставі протоколу №2 зборів уповноважених членів КСП «Заповіт Ілліча» від 24.05.1996 року. Для оформлення права на вказане спадкове майно вона звернулася до нотаріальної контори, але їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на вказану земельну ділянку, а тому вона звернулася до суду.

У судове засідання позивач не з`явилася, надавши суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача територіальної громади Великобудищанської сільської ради Полтавської областіу судове засідання не з`явився, надавши письмову заяву про розгляд справи за відсутності представника. Проти позовних вимог не заперечує.

Підстав для відкладення розгляду справи, передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України, судом не встановлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 22.10.2024 року.

За час життя на підставі протоколу №2 зборів уповноважених членів КСП «Заповіт Ілліча» від 24.05.1996 року ОСОБА_3 була включена до списку громадян - членів КСП «Заповіт Ілліча» за № 659, яким надано право на земельну частку (пай). Однак сертифікату на земельну частку (пай) за час життя вона не отримала.

Абзацом 2 частини 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» передбачено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.

Після її смерті відкрилася спадщина на все майно померлої, зокрема, на право на земельну частку (пай) розміром 2,3472 умовних кадастрових гектара, із земель колективної власності колишнього КСП «Заповіт Ілліча», що розташована на території Веприцької сільської ради за рахунок земель не розподілених, не витребуваних паїв.

Після померлої ОСОБА_3 відповідно до ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу УРСР прийняв спадщину, шляхом фактичного вступу в управління та володіння майном її син та батько позивача ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради Полтавської області №839 від 20.08.2024 року. Проте, за час життя він не оформив своїх спадкових прав.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 27.02.2024 року.

Після його смерті відкрилася спадщина на все майно померлого, зокрема, на право на земельну частку (пай) КСП «Заповіт Ілліча», розміром 2,3472 умовних кадастрових гектара, що розташована на території Веприцької сільської ради, яке він прийняв після смерті ОСОБА_3 , але не оформив спадкових прав.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК УРСР (чинний на час смерті спадкодавця) визначено, що часом відкриття спадщини визначається день смерті спадкодавця. Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини.

Відповідно до ст.17 ЦК УРСР місцем проживання визнається те місце, де громадянин постійно або переважно проживає.

ОСОБА_2 помер у АДРЕСА_1 , де постійно проживав без реєстрації до дня смерті, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради №738 від 26.07.2024 року.

Після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 як спадкоємець за законом першої черги відповідно до ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу УРСР прийняла спадщину, шляхом фактичного вступу в управління та володіння майном померлого, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради №787 від 06.08.2024 року.

Таким чином, ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом, яка в шестимісячний строк прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 .

Звернувшись до нотаріуса за оформленням спадщини на вищевказане спадкове майно після смерті батька їй повідомили, що оформити право спадкування, вона не може з підстав того, що нотаріус не може встановити останнє місце проживання спадкодавця та визначити місце відкриття спадщини, про що свідчить відмова нотаріуса у заведенні спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину №660/01-16 від 06.11.2024 року.

У зв`язку з цим вона не може реалізувати своє право на спадщину через невизнання його нотаріусом, який відмовив у видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину за законом та вимушена звернутися до суду за захистом свого права, відповідно до ст.ст. 3, 15 ЦПК України з цим позовом.

Статтями 529, 548, 549 ЦК УРСР визначено, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. Для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він, зокрема, фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст. 1218 цього Кодексу, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до п. 4.14 ст.4 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. №296/5, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

Відповідно до ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 прийняла спадщину після померлого ОСОБА_2 за законом та набула права власності на вказану земельну ділянку, то суд приходить до висновку, що позов є таким, що підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 346, 367, 1216, 1222, 1223 ЦК Українист.ст. 12, 89, 263-265, 273 ЦПК України,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити .

Визнати за ОСОБА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , який був спадкоємцем померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , але не оформив своїх спадкових прав,право на земельну частку (пай) КСП «Заповіт Ілліча», розміром 2,3472 умовних кадастрових гектара, із земель колективної власності колишнього КСП «Заповіт Ілліча», що розташована на території Веприцької сільської ради за рахунок земель не розподілених, не витребуваних паїв,що належить померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 на підставі протоколу №2 зборів уповноважених членів КСП «Заповіт Ілліча» від 24.05.1996 року.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 15.01.2025 року.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , адреса проживання : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач - Великобудищанська сільська рада, ІКЮО 21051007, юридична адреса: Полтавська область, Миргородський район, с. Великі Будища, вул. Миру,1.

Суддя: С. А. Киричок

СудГадяцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено17.01.2025
Номер документу124447657
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —526/4232/24

Рішення від 15.01.2025

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Киричок С. А.

Рішення від 10.01.2025

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Киричок С. А.

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Киричок С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні