Справа № 543/2/25
Провадження № 2-о/539/22/2025
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2025 року
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Просіна Я.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області, Лубенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області про усиновлення дітей,
встановила:
03 січня 2025 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області з заявою про усиновлення дітей.
Дослідивши матеріали цієї заяви, приходжу до висновку, що вона підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про усиновлення.
Так, заява про усиновлення дитини подається до суду у порядку, передбаченому главою 5 розділу ІV ЦПК України та повинна відповідати як загальним вимогам, передбаченим у статтях 175, 177 ЦПК України, так і спеціальним, які передбачені статтею 311 ЦПК України.
В позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору (ч. 6 ст. 175 ЦПК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 311 ЦПК України до заяви про усиновлення дитини за наявності мають бути додані такі документи:
1) копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя;
2) медичний висновок про стан здоров`я заявника;
3) довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи;
4) документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням;
5) інші документи, визначені законом.
При цьому, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 212 СК України не можуть бути усиновлювачами особи, які не мають постійного заробітку (доходу).
В порушення зазначених вимог, заявник до заяви не додав документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням. Окрім того, заявник не додав до заяви довідку з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копії декларацій про доходи. Натомість ОСОБА_1 до заяви долучив довідку про дохід із зазначенням відомостей про заробітну плату за період з січня по листопад 2024 року. Отже, відомості цієї довідки не є актуальними станом на час звернення останнім до суду з цією заявою.
Згідно зі ст. 212 СК України не можуть бути усиновлювачами особи, які:
1) обмежені у дієздатності;
2) визнані недієздатними;
3) позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
4) були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім`ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
5) перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
8) страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я;
9) є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
10) були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров`я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;
11) за станом здоров`я потребують постійного стороннього догляду;
12) є особами без громадянства;
13) перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем.
Заявниками надано витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимостей» датований 13.12.2024. Проте, суду не надано документів, що підтверджують відсутність у заявника обмежень, встановлених ст. 212 СК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Так, заінтересованою особою зазначено структурний підрозділ виконавчого комітету - Службу у справах дітей Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області. Натомість, відповідний відділ не може бути суб`єктом цивільно-процесуальних відносин, оскільки не наділений ознаками юридичної особи, тобто не має цивільно-процесуальної правоздатності. Отже, заявнику в заяві слід вірно зазначити заінтересовану особу - орган опіки та піклування, його місцезнаходження та ЄДРПОУ.
Окрім того, згідно з вимогами ч.ч.2-3 ст. 312 ЦПК України, орган опіки та піклування повинен подати суду висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. До висновку органу опіки та піклування мають бути додані: 1) акт обстеження умов життя заявника, складений за місцем його проживання; 2) свідоцтво про народження дитини; 3) медичний висновок про стан здоров`я дитини, про її фізичний і розумовий розвиток; 4) у випадках, встановлених законом, згода батьків, опікуна, піклувальника дитини, закладу охорони здоров`я або навчального закладу, а також самої дитини на усиновлення. Суд у разі необхідності може вимагати подання інших документів.
Заявником до матеріалів справи не долучено доказів звернення останнього до органу опіки та піклування заяви про підготовку документів для складення вказаного висновку.
Отже, заявнику необхідно долучити до матеріалів заяви докази звернення до органу опіки та піклування із заявою про підготовку документів для складення висновку про доцільність усиновлення.
Крім того в заяві не залучена в якості заінтересованої особи у справі матір дітей ОСОБА_2 , оскільки рішення суду в цій справі може вплинути на її права.
Враховуючи вищевикладене, подана заявником до суду заява не відповідає вимогам ст. 175, 311 ЦПК України.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 175, 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення її без руху.
За таких обставин, вважаю, що заява підлягає залишенню без руху із наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати семи днів з дня вручення заявнику копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст. 175, 185, 293, 311 ЦПК України суддя,
постановила:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Лубенської районної державної адміністрації Полтавської області, Лубенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області про усиновлення дітей залишити без руху.
Надати заявнику строк усунення недоліків, який не може перевищувати семи днів з дня вручення йому цієї ухвали.
Роз`яснити заявнику, що у разі невиконання ухвали у зазначений строк заява буде вважатися неподаною та підлягатиме поверненню зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Я.В.Просіна
Суд | Лубенський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124447840 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Просіна Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні