справа № 619/5389/24
провадження № 2-о/619/17/25
РІШЕННЯ
іменем України
16січня2025року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Жорняк О.М.,
присяжних Єрмоловича О.М.,
Лук`яненка Р.О.,
за участю секретаря судового засідання Молотко А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу №619/5389/24,
ім`я (найменування) заявника та заінтересованої особи:
заявник: ОСОБА_1
заінтересовані особи: Малоданилівська селищна рада Харківського району Харківської області,
вимоги заяви: про визнання особи безвісно відсутньою,
Стислий виклад позиції заявника:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безвісно відсутнім, з березня 2015 року. В обґрунтування заяви вказала, що з ОСОБА_2 вона перебувала у шлюбі, зареєстрованому 16.08.2008 року у Малоданилівській селищній раді Дергачівського району Харківської області, актовий запис №44. Від спільного шлюбу у сторін є неповнолітня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . До 2015 року заявник разом з ОСОБА_2 та їх спільною донькою проживали за адресою: АДРЕСА_1 . Починаючи з березня 2015 ОСОБА_2 покинув сім`ю та виїхав в невідомому напрямку. З того часу будь-який зв`язок з ним втрачено, подружжя припинило спільне проживання та ведення спільного господарства, та за переконанням сторін не було сенсу підтримувати сімейні відносини. Рішенням Дергачівського районного суду від 21.01.2020 шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 розірвано. 19 листопада 2019 року Дергачівським районним судом Харківської області видано судовий наказ по цивільній справі №619/4375/19, яким стягнуто з ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання неповнолітньої дитини у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно й до досягнення дитиною повноліття. Однак, фактичне стягнення аліментів з ОСОБА_2 виявилось неможливим, в зв`язку з відсутністю його за останнім відомим місцем мешкання. Так, ОСОБА_2 зовсім не виконує свого обов`язку по утриманню дитини та сплати аліментів. На адвокатський запит від 17.06.2024 вих.№17/06/24/ПН до ВП №3 ХРУП ГУНП в Харківській області з метою з`ясування питання щодо результатів проведення перевірки за наявними базами МВС України розшуку ОСОБА_2 встановлення місця його перебування, відповідь на який долучена до матеріалів справи. Так, у заявника немає відомостей про місцезнаходження ОСОБА_2 набагато більше року. Цей факт підтверджується зазначеними документами та може бути підтверджений в судовому засіданні свідками. Заявник одна утримує і виховує неповнолітню доньку та має право на отримання соціальної допомоги чи призначення пенсії за умовами визнання колишнього чоловіка померлим чи безвісно відсутнім. Крім того, заявник не може виїхати на відпочинок за кордон. Отже встановлення ОСОБА_2 безвісти відсутнім необхідно заявнику з юридично поважних причин.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 26.07.2024 провадження по справі відкрито, призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву, у якій просить здійснювати розгляд справи за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи Малоданилівської селищної ради Харківського району Харківської області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутність, рішення прийняти на розсуд суду відповідно до вимог чинного законодавства, що суд вважає за можливе.
Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Заявник ОСОБА_1 з ОСОБА_2 вона перебувала у шлюбі, зареєстрованому 16.08.2008 року у Малоданилівській селищній раді Дергачівського району Харківської області, актовий запис №44.
Від спільного шлюбу у сторін є неповнолітня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_1 .
До 2015 року заявник разом з ОСОБА_2 та їх спільною донькою проживали за адресою: АДРЕСА_1 .
Починаючи з березня 2015 ОСОБА_2 покинув сім`ю та виїхав в невідомому напрямку. З того часу будь-який зв`язок з ним втрачено, подружжя припинило спільне проживання та ведення спільного господарства, та за переконанням сторін не було сенсу підтримувати сімейні відносини.
Рішенням Дергачівського районного суду від 21.01.2020 шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 розірвано.
19 листопада 2019 року Дергачівським районним судом Харківської області видано судовий наказ по цивільній справі №619/4375/19, яким стягнуто з ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання неповнолітньої дитини у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісчно й до досягнення дитиною повноліття.
Стягнення аліментів з ОСОБА_2 виявилось неможливим, в зв`язку з відсутністю його за останнім відомим місцем мешкання.
Так, ОСОБА_2 зовсім не виконує свого обов`язку по утриманню дитини та сплати аліментів.
На адвокатський запит від 17.06.2024 вих.№17/06/24/ПН до ВП №3 ХРУП ГУНП в Харківській області з метою з`ясування питання щодо результатів проведення перевірки за наявними базами МВС України розшуку ОСОБА_2 встановлення місця його перебування, відповідь на який долучена до матеріалів справи.
Заявник одна утримує і виховує неповнолітню доньку та має право на отримання соціальної допомоги чи призначення пенсії за умовами визнання колишнього чоловіка померлим чи безвісно відсутнім. Крім того, заявник не може виїхати на відпочинок за кордон. Отже встановлення ОСОБА_2 безвісти відсутнім необхідно заявнику з юридично поважних причин.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.
Згідно із ч. ч. 1, 3 ст. 43 ЦК України фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування. Порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Вимогами ст. 305 ЦПК України передбачено, що заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Статтею 306 ЦПК України передбачено, що у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Крім того, Верховний Суд у постановах від 22 листопада 2018 року у справі №225/882/17 та від 07 травня 2018 року у справі №225/1297/17 зазначив, що безвісна відсутність - це посвідчення в судовому порядку тривалої відсутності фізичної особи в місці її постійного проживання за умов, що не вдалося встановити місця її знаходження (перебування). Підставами для визнання фізичної особи безвісно відсутньою є сукупність юридичних фактів, тобто юридичний склад, до якого включаються: а) відсутність відомостей про перебування фізичної особи у місці її постійного проживання; б) відсутність відомостей про дійсне перебування особи і неможливість отримати такі відомості; в) сплив річного строку з дня одержання останніх відомостей про місце перебування фізичної або з дня, визначеного відповідно до ч. 2 ст. 43 ЦК України; г) наявність у заявника правової зацікавленості у вирішенні питання про визнання особи безвісно відсутньою. При визнанні особи безвісно відсутньою застосовується презумпція, що особа є живою, однак встановити її місце знаходження у цей час неможливо, причому вказана презумпція має спростовний характер.
Також належить враховувати, що визнання судом у встановленому законом порядку фізичної особи безвісно відсутньою жодним чином не свідчить про смерть такої особи, так і не виключає самої можливості смерті. Зазначене зумовлює одночасну наявність двох припущень щодо двох взаємовиключних життєвих станів безвісно відсутньої фізичної особи (особа жива, особа померла) (постанова Верховного Суду від 28 лютого 2018 року у справі №317/3139/15).
З урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог заявника та наявність підстав для визнання ОСОБА_2 безвісно відсутнім, оскільки факт зникнення останнього і відсутність відомостей про його місцезнаходження з 2015року підтверджується доказами, що не викликають сумнівів у своїй допустимості та достовірності, які суд приймає до уваги, так як вони зібрані із дотриманням вимог закону, не суперечать один одному і ніким не спростовуються, про місце перебування ОСОБА_2 не відомо, а вжиті заходи для встановлення місця перебування фізичної особи не дали результатів.
Також, суд вважає за необхідне роз`яснити, що у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або іншою заінтересованою особою в порядку ст. 309 ЦПК України.
Частиною 7 статті 294ЦПК України передбачено, що при ухвалені судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст. 43 ЦК України, ст. 3, 12, 247, 258, 259, 265, 273, 293, 294, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безвісно відсутнім, з березня 2015 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне ім`я (найменування) заявника, заінтересованих осіб:
заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
заінтересовані особи: Малоданилівська селищна рада Харківського району Харківської області, юридична адреса: 62341, Харківська область, Харківський район, с-ще Мала Данилівка, вул.Ювілейна, буд.5, код ЄДРПОУ: 04398790,
Головуючийсуддя О. М. Жорняк
Присяжні О. М. Єрмолович
Р.О.Лук`яненко
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124448300 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Жорняк О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні