Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.01.2025 м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі: головуючого судді Надопта А.А., за участю секретаря: Стрижак О.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виноградівська державна нотаріальна контора про встановлення факту, що має юридичне значення,-
В СТ АН ОВ ИВ :
Заявниця ОСОБА_1 звернулася до Виноградівського районного суду із заявою про встановлення юридичного факту.
В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 76 років помер її чоловік - ОСОБА_2 .
Після смерті чоловіка відкрилася спадщина і позивачка, як дружина вступила у прийняття спадщини оскільки проживала в житловому будинку разом з померлим чоловіком, а тому прийняла спадщину.
З метою отримання спадкового майна, що належало чоловікові на момент смерті, позивачка звернулася з відповідною заявою до державного нотаріуса Виноградівської державної нотаріальної контори, однак нотаріусом було встановлено, що в наданому свідоцтві про одруження від 04.11.1961 року № НОМЕР_1 , чоловік записаний як ОСОБА_3 , а у свідоцтві про смерть ОСОБА_2 .
Таким чином, вказані розбіжність у свідоцтві про смерть чоловіка, і у свідоцтві про одруження не дають можливості позивачці оформити свідоцтво про право на спадщину після смерті чоловіка.
Встановлення факту належності правовстановлюючого документу має для позивачки юридичне значення, оскільки від його встановлення залежить реалізація права на прийняття спадщини.
Заявник та її представник, адвокат Козар М.М., в судове засідання не з`явилися, ними до суду подано заяву в якій просить розглянути справу без їх участі, заявлені вимоги підтримують, просить задовольнити в повному обсязі.
Заінтересована особа державний нотаріус Виноградівської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явилася, причини неявки суд не повідомила.
Перевіривши матеріали справи, з`ясувавши повно і всебічно обставини, на які заявники посилалися, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на ствердження цих обставин в їх сукупності, суд вважає заяву задовольнити, виходячи з наступного.
За приписами п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть встановлюватись факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 76 років помер чоловік позивачки - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 15 лютого 2010 року видане виконавчим комітетом Широківської сільської ради, Виноградівського району, Закарпатської області.
Після смерті чоловіка відкрилася спадщина і позивач, як дружина, вступила у прийняття спадщини оскільки проживала в житловому будинку разом з померлим чоловіком, а тому прийняла спадщину.
З метою отримання спадкового майна, що належало чоловікові на момент смерті, позивачка звернувся з відповідною заявою до державного нотаріуса Виноградівської державної нотаріальної контори, однак нотаріусом було встановлено, що в наданому Свідоцтві про одруження від 04.11.1961 року № НОМЕР_1 , чоловік записаний як ОСОБА_3 , а у свідоцтві про смерть ОСОБА_2 .
У свідоцтві про право особистої власності на житловий будинок від 12.09.2000 року чоловік записаний як ОСОБА_2 власник житлового будинку з приналежними будівлями та спорудами у АДРЕСА_1 .
За життя покійний чоловік виготовив заповіт від 15.01.2010 року, який зареєстрований в реєстрі за № 3 відповідно до якого ОСОБА_2 заповідав все майно де б воно не перебувало із чого б воно не складалося заповідає сину ОСОБА_4 та дружині ОСОБА_1 .
Відповідно до паспорту громадянина України від 29.07.1999 року НОМЕР_3 виданий Виноградівським РВ УМВС України в Закарпатській області на сторінці 10 міститься відмітка про укладення шлюбу з ОСОБА_3 .
Довідкою видану Виноградівською міською радою від 26.06.2024 року № 72/20- 11-07 підтверджується те, що на день смерті в житловому будинку була зареєстрована ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Син ОСОБА_4 із заявою про прийняття спадщини не звертався.
Таким чином, вказані розбіжність у свідоцтві про смерть чоловіка, і у свідоцтві про одруження не дають можливості позивачці оформити свідоцтво про право на спадщину після смерті чоловіка.
Враховуючи викладене та те, що позивачка не має можливості документально підтвердити факт наявності родинних відносин між позивачкою - ОСОБА_1 і померлим чоловіком ОСОБА_2 , оскільки існують відмінності в документах, і позивачка не може отримати свідоцтво про право на спадщину та оформити спадкове майно після смерті чоловіка тому змушена звернутися до суду із вказаною заявою.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» N 5 від 31.03.1995 року «суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.»
Статтею 293 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суд розглядає справи встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України передбачено, суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У зв`язку із вищевикладеним заявлені вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст.12,81,259,263-265, 293, 316, 319 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме стан родинних відносин визнавши, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , є чоловіком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги , відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Головуючий А. А. Надопта
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124450350 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Надопта А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні