Ухвала
від 16.01.2025 по справі 342/1324/24
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/1324/24

Провадження № 2/342/123/2025

УХВАЛА

16 січня 2025 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючої судді Андріюк І.Г.,

з участю секретаря судового засідання Сьомкайло І.М.-І.,

провівши відкритепідготовче засіданняу залісуду містаГороденка уцивільній справіза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Чернелицької селищної ради про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на 1/5 частки житлового будинку в порядку спадкування,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася досуду зпозовомдо ОСОБА_2 , Чернелицької селищної ради та просить визнати за нею право власності на житловий будинок та господарські споруди, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування.

Ухвалою суду від 01.11.2024 прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження.

22.11.2024 відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду на розгляд судді Андріюк І.Г. передано матеріали справи за зустрічною позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання за позивачкою права власності на 1/5 частки житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою судувід 25.11.2024зустрічний позовприйнято доспільного розглядуз первіснимпозовом, вимоги за зустрічним позовом об`єднано в одне провадження з первісним позовом.

Підготовче засідання, призначене на 25.11.2024 у первісному позові, було відкладено у зв`язку із прийняттям цього ж дня до спільного розгляду зустрічного позову.

У підготовче засідання, призначене на 10.12.2024, учасники справи не з`явилися.

Позивачка-відповідачка ОСОБА_1 09.12.2024 подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги просить задовольнити.

Від відповідачки-позивачки ОСОБА_2 засобами поштового зв`язку 09.12.2024 отримано заяву про ухвалення судового рішення по зустрічному позову на її користь.

Чернелицька селищнарада Коломийськогорайону Івано-Франківськоїобласті26.11.2024 та 09.12.2024 подала до суду заяви про розгляд справи без представника селищної ради, не заперечує щодо задоволення позовних вимог.

Незважаючи на подані учасниками справи заяви, підготовче засідання, призначене на 10.12.2024, було відкладено, оскільки судом не були з`ясовані всі обставини, передбачені ч.2 ст.197 ЦПК України.

У підготовче засідання, призначене на 16.01.2025, учасники справи не з`явилися.

Позивачка-відповідачка ОСОБА_1 15.01.2025 подала до суду клопотання про витребування доказів. З метою всебічного, повного та об`єктивного розгляду справи, а також для встановлення кола спадкоємців після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , 1987 р.н., який також помер, просить витребувати у державного нотаріуса Городенківської ДНК Коломийського району належним чином завірені копії спадкових справ, заведених після смерті зазначених вище спадкодавців.

Підготовче засідання просить провести у її відсутності.

Також судом взято до уваги подані відповідачкою-позивачкою ОСОБА_2 та Чернелицькою селищноюрадою Коломийськогорайону Івано-Франківськоїобластізаяви про розгляд справи без їх участі.

Передбачених ч.2 статті 198 ЦПК України підстав для відкладення підготовчого засідання судом не встановлено,судом прийнято рішення про проведення підготовчого засідання за відсутності учасників справи. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази, приходить до наступного висновку.

Частина 1 статті 81 ЦПК України визначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч.2 ст.83 ЦПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.

Згідно з ч.1 ст.84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинахдругійтатретійстатті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Згідно п.7 ч.2 ст.197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових і електронних доказів у місці їх знаходження; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.

Відповідно до роз`яснень, зазначених у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.

Лист Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» містить посилання на те, що при розгляді справ про спадкування суди мають встановлювати :місце відкриттяспадщини; колоспадкоємців,які прийнялиспадщину. Обставини,які входятьдо предметадоказування узазначеній категоріїсправ,можна встановитилише придослідженні документів,наявних успадковій справі.Належними доказамищодо фактів,які необхідновстановити длявирішення спорупро правоспадкування,є копіїдокументів відповідноїспадкової справи,зокрема,поданих заявпро прийняттяспадщини,виданих свідоцтвпро правона спадщину,довідок житлово-експлуатаційнихорганізацій,сільських,селищних радза місцемпроживання спадкодавця. У випадках, коли щодо отримання доказів у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, є складнощі, суд за їх клопотанням зобов`язаний витребувати такі докази.

Судом встановлено, що предметом спору є житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (до набрання чинності постановоюВерховної РадиУкраїни від17.07.2020№ 807-ІХ«Про утвореннята ліквідаціюрайонів» -Городенківського) району Івано-Франківської області.

Відповідно до роз`яснень, що містяться в п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні.

Станом на 15.04.1991 у житловому будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 були зареєстровані та проживали: голова колгоспного двору ОСОБА_3 , 1911 р.н.; дочка ОСОБА_5 , 1937 р.н.; онука ОСОБА_6 , 1969 р.н., правнук ОСОБА_4 , 1987 р.н., правнука ОСОБА_7 , 1989 р.н., що стверджується довідкою № 299, виданою 06.09.2024 Дубківським старостинським округом № 3 Чернелицької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області.

Відповідно до ч.1 ст.120 ЦК України (в редакції 1963 року, яка діяла на час виникнення колгоспних дворів) майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності (стаття 112 цього Кодексу). Частки всіх членів колгоспного двору є рівними (ст.123 цього ж Кодексу).

Згідно ч.1 ст.368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю. Зі змісту ч.2 ст. 370 ЦК України вбачається, що у разі виділу частки із майна, що є в спільній сумісній власності, частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

З наведеного слідує, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 належав ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 на праві спільної сумісної власності в рівних частках по 1/5 кожному.

Голова колгоспного двору ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 87 років у с. Репужинці Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 33 від 24 грудня 1998 р., що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 24 грудня 1998 р. Далешівською сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області.

Член колгоспного двору ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 22 роки у с. Репужинці Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 31 від 09 вересня 2009 р., що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 09 вересня 2009 р. Далешівською сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області.

Враховуючи вищенаведене, з метою всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи та встановлення можливого кола спадкоємців, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , атакож те,що інформація органів нотаріату відповідно до Закону України «Про нотаріат» становить нотаріальну таємницю є підстави для задоволення клопотання позивачки-відповідачки ОСОБА_1 про витребування доказів.

Відповідно до п.4 ч.5ст.198ЦПК України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі необхідності, зокрема, у випадку витребування нових (додаткових) доказів.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що наявні підстави для оголошення перерви у підготовчому засіданні.

Керуючись ст.ст. 81, 83, 84, 189, 196-198, 247, 258, 260-261 ЦПК України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Клопотання позивачки-відповідачки ОСОБА_1 про витребуваннядоказівзадовольнити.

Витребувати зГороденківськоїдержавної нотаріальноїконтори Коломийськогорайону Івано-Франківськоїобласті (місцезнаходження:вул.Шевченка,69,м.Городенка, Коломийськийрайон,Івано-Франківськаобласть) у строк до 28.01.2025 належним чином засвідчені копії спадкових справ, заведених після смерті: ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;ОСОБА_4 , який помер 09.09.2009. У разі відсутності спадкових справ, надати відомості про їх відсутність.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який вимагає суд, взагалі або у встановлені судом строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня отримання ухвали.

За неповідомлення суду про неможливість подати докази, а також за неподання доказів, у тому числі і з причин, визнаних судом неповажними, винні особи несуть відповідальність, встановлену законом. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати суду докази.

У підготовчому засіданні оголосити перерву до 08.30 год 28.01.2025.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: Андріюк І. Г.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено17.01.2025
Номер документу124452983
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —342/1324/24

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Андріюк І. Г.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Андріюк І. Г.

Ухвала від 01.11.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Андріюк І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні