Справа № 344/637/25
Провадження № 2/344/1755/25
У Х В А Л А
15 січня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Антоняк Т.М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Полтавської обласної державної адміністрації, Служба у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, про визначення місця проживання дитини з батьком, -
В С Т А Н О В И В:
Адвокат Пинчук Наталія Василівна, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , на підставі доручення Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 19.11.2024 № 17/04.3/11572, звернулася з позовом до ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Полтавської обласної державної адміністрації, Служба у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, про визначення місця проживання дитини з батьком.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.01.2025, справу розподілено судді Антоняку Т.М.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1 ст. 4 ЦПК України).
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені у частині 1 статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Основними видами підсудності є, зокрема, загальна, альтернативна та виключна.
Згідно із ч. 1 ст. 27 Цивільного процесуального кодексу України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Суддею через систему «Електронний суд» сформовано запит до Єдиного державного демографічного реєстру, у результаті якого отримано відповідь за № 1037322 від 16.01.2025 року щодо реєстрації відповідачки, відповідно до якого встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Позовними вимогами позивач просить визначити місце проживання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із батьком ОСОБА_1 .
У той же час зі змісту позовної заяви не вбачаються обставини, що дозволяють позивачеві обирати підсудність справи, а також у ньому не міститься підстав для застосування правил виключної підсудності справи.
Відтак, у даному випадку підсудність справи має визначатись згідно з частиною 1 статті 27 ЦПК України.
Суд враховує, що за загальним правилом, встановленим частиною 1 статті 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Вказане правило загальної підсудності (за місцем знаходження відповідача) діє у всіх випадках, коли закон не обумовлює інше стосовно конкретного виду справ.
За змістом статті 28 ЦПК України позови про визначення місця проживання дитини не віднесені до категорії справ, територіальна підсудність яких може визначатись за вибором позивача.
Також стаття 30 ЦПК України не відносить зазначену категорію справ до виключної підсудності.
Таким чином, справи за позовами про визначення місця проживання дитини віднесені до територіальної юрисдикції (підсудності) суду, визначеній статтею 27 ЦПК України, тобто за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування відповідача.
Аналогічне положення міститься у пункті 34 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 3 від 01.03.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» відповідно до якої, якщо інше не встановлено ЦПК, позови пред`являються: до фізичної особи - до суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування; до юридичної особи - за її місцезнаходженням (стаття 109 ЦПК), яке стосовно фізичної особи визначається відповідно до положень статті 29 ЦК і статті 3 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У позовній заяві зазначено, що на даний час дитина проживає разом з відповідачкою, місце проживання якої зазначено стороною позивача: АДРЕСА_1 .
Також представник позивача у позовній заяві зазначає третю особу - Службу у справах дітей Полтавської обласної державної адміністрації, що дає суду підстави вважати про обізнаність позивача про те, що відповідачка проживає у м. Полтава.
Враховуючи, що позов містить вимогу про визначення місця проживання дитини, тому регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини (частина 8 статті 7 СК України).
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Європейський суд з прав людини у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України», роз`яснив, що суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні пункті 1 статті 6 Конвенції у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Зокрема, повноваження суду на розгляд конкретної справи, заяви або скарги визначаються правилами підвідомчості та підсудності.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене, справа не підсудна Івано-Франківському міському суду Івано-Франківської області та підлягає направленню за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Полтавського районного суду Полтавської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються.
Таким чином, вважаю за необхідне передати матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Полтавської обласної державної адміністрації, Служба у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визначення місця проживання дитини з батьком за територіальною юрисдикцією (підсудністю).
Керуючись ст. ст. 27, 28, 31, 32, 259, 260 ЦПК України, суддя, -
У Х В А Л И В :
Справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей Полтавської обласної державної адміністрації, Служба у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визначення місця проживання дитини з батьком - передати за підсудністю Полтавському районному суду Полтавської області ( вулиця Європейська, 154А, Полтава, Полтавська область, 36000).
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя Антоняк Т.М.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124453009 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Антоняк Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні