Рішення
від 16.01.2025 по справі 610/3362/23
БАЛАКЛІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я (заочне)

Іменем України

610/3362/23 2/610/38/2025 16 січня 2025 року

Балаклійський районний суд Харківської області у складі:

судді: Стригуненка В.М.

за участю

секретаря: Виноградської О.В.,

розглянувши в місті Балаклія Ізюмського району Харківської області у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

20.12.2023 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визначити йому додатковий тримісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його батька ОСОБА_2 . Позивач є спадкоємцем за законом на майно померлого, яке складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,744 га, кадастровий номер 6320210100:02:000:0459, що знаходиться на території м. Балаклія Ізюмського (кол.Балаклійського) району Харківської області.

На обґрунтування поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини вказує, що вчасно не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у передбачені законом строки через військову агресію і напад РФ на Україну 24.02.2022 та подальшу окупацію з 02.03.2022 по 11.09.2022 м.Балаклія Ізюмського району Харківської області , де зареєстрований позивач, а також був зареєстрований та помер його батько. Через це позивач тривалий час не міг зареєструвати смерть батька, свідоцтво про смерть якого отримав лише 15.11.2022, тобто вже після спливу шестимісячного строку для прийняття спадщини, оскільки органи РАГСу в м.Балаклія не працювали. Перебуваючи в окупації, позивач не міг нікуди виїхати, оскільки було встановлено обмеження у вільному пересуванні, нотаріуси в м.Балаклія також не мали змоги працювати і відновили свою роботу тільки після деокупації міста наприкінці минулого року. Постановою нотаріуса від 19.12.2023 йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька у зв`язку зі спливом шестимісячного строку, визначеного законодавством для подачі заяви про прийняття спадщини (а.с.2, 3).

Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 11.10.2024 було закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду (а.с.18).

Позивач подав письмову заяву про підтримку позову, розгляд справи за його відсутності (а.с.22).

Відповідач у судове засідання не з`явилась, про час і місце судового засідання повідомлена належним чином за місцем знаходження, про що свідчить довідка про доставку судової повістки про виклик до суду до електронного кабінету відповідача 25.11.2024 (а.с.27), однак в судове засідання її представник не з`явився, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав, поважності неявки не убачається, клопотань та письмових заперечень від нього не надходило.

Тому суд ухвалив провести заочний розгляд справи, на підставі наявних у ній доказів і зважаючи на вжиті заходи для забезпечення участі відповідача у розгляді справи.

У відповідності до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено відповідними документами: свідоцтвом про народження та свідоцтвом про смерть, виданим 15.11.2022 (а.с. 7, 9).

ОСОБА_3 , матір позивача, померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 7, 12).

У відповідності до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 20.06.2018 ОСОБА_2 на праві приватної власності належать земельна ділянк: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,744 га, кадастровий номер 6320210100:02:000:0459, що знаходиться на території м. Балаклія Ізюмського (кол.Балаклійського) району Харківської області (а.с.8).

Із довідки виконавчого комітету Балаклійської міської ради Харківської області від 14.12.2023 вбачається, що до моменту своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10).

Згідно з копією паспорта зареєстрованим місцем проживання позивача є АДРЕСА_2 (а.с.4, 5).

Постановою приватного нотаріуса Ізюмського районного нотаріального округу Харківської області Бовдуй О.О. від 19.12.2023 ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки він заяву про прийняття спадщини після його смерті в нотаріальну контору в установлений законом строк не подав та на момент його смерті зареєстрованим з померлим не був (а.с.15).

З витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 19.12.2023 вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . 19.12.2023 приватним нотаріусом Бовдуй О.О. було заведено спадкову справу № 144/2023, номер у спадковому реєстрі 71748626 (а.с.14).

Відповідно до інформаційних довідок зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори, спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 19.12.2023 встановлено, що відомості відносно ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Спадковому реєстрі відсутні (а.с.11, 13).

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

У відповідності до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Матеріалами справине спростованоте,що зпричини непереборнихтруднощів,а саме:через військовуагресію інапад РФна Україну24.02.2022,проживанням позивачау м.БалакліяІзюмського районуХарківської області,яке уперіод з02.03.2022по 11.09.2022згідно з «Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за №1668/39004 було включено до територій України, тимчасово окупованих РФ, де булоприпинено роботунотаріусів,обмеження увільному пересуванніта виїзді на підконтрольну Україні територію позивач не зміг звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у передбачений законом шестимісячний строк, який закінчився 26.08.2022, коли позивач перебував в окупації.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що є підстави визнати причини пропуску строку на прийняття спадщини поважними та встановити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 Постанови пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Оскільки на час подання цієї заяви і дотепер Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області здійснює повноваження Балаклійської міської ради Харківської області, зокрема, і щодо питань спадкування, яка такі повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування не здійснює, відтак відповідачем у цій справі є Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області, як орган, що фактично виконує функції представницького органу територіальної громади.

Таким чином, визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Внаслідок задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України

у х в а л и в:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) додатковий тримісячний строк, починаючи з дня набрання даним рішенням законної сили, для подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 .

3.Стягнути з Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) 1073,60гривні судового збору.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_4 , рнокпп НОМЕР_1 .

Відповідач: Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області, місцезнаходження: 64207,Харківська область,Ізюмський район,м.Балаклія,вул.ЗахисниківУкраїни (кол.Жовтнева),буд.18,код ЄДРПОУ 44663704.

Суддя Стригуненко В.М.

СудБалаклійський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено17.01.2025
Номер документу124453519
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —610/3362/23

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Стригуненко В. М.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Стригуненко В. М.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Стригуненко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні