Рішення
від 16.01.2025 по справі 484/5386/24
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 484/5386/24

Провадження № 2/484/125/25

Рішення

іменем України

16.01.2025 року м. Первомайськ

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області в складі:

головуючого - судді Максютенко О.А.

секретаря судових засідань Завірюхи В.Ю.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

встановив

24.09.2024 року в інтересах позивача ОСОБА_1 звернулася до суду його представник адвокат Горбенко В.О. з позовом до Первомайської міської ради Миколаївської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, в якому вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат позивача ОСОБА_2 .

Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшов житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами, розташованого по АДРЕСА_1 , та заробітної плати військовослужбовця за півроку служби. Інших спадкоємців, крім позивача, не має.

Стосовно питання щодо прийняття спадщини після смерті померлого брата позивач звернувся до приватного нотаріуса Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області Селявіної С.В., але згідно постанови від 17.09.2024 №166/02-31 приватним нотаріусом було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії в зв`язку з неприйняттям спадщини у встановлений ст. 1270 ЦК України строк з часу відкриття спадщини. Роз`яснено, що строк подачі заяви про прийняття спадщини можливо продовжити лише у судовому порядку.

В обгрунтування поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини представником позивача вказано, що дійсно позивач пропустив шестимісячний строк звернення до нотаріальної контори, так як його померлий брат зник безвісті за особливих обставин під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії проти України під час дії воєнного стану біля села Ласточкино Донецької області, про що свідчить оповіщення сім`ї №531 від 26.02.2024 року. В зв`язку з чим, 29.02.2024 року позивач звернувся до Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області із заявою про порушення кримінальної справи за ч. 1 ст. 115 КК України, про що свідчить витяг з ЄРДР №120241521100000226.

31.08.2024 року ОСОБА_1 отримав від ІНФОРМАЦІЯ_2 оповіщення №725 про те, що молодший сержант ОСОБА_2 з 19.02.2024 року вважати таким, що загинув на підставі лікарського свідоцтва про смерть №1464 від 28.08.2024 року. Смерть настала внаслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій в Донецькій області.

Лише після цього Первомайським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) зареєстровано актовий запис про смерть №927 від 02.09.2024 року з зафіксованою датою смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , а спадкова справа відкривається з моменту смерті, а не реєстрації актового запису про смерть.

Тому представник позивача, вказуючи на те, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, просила про визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю у три місяці.

27.09.2024 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено підготовче судове засідання, витребувано у приватного нотаріуса Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області Селявіної С.В. копію спадкової справи, заведену після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

17.10.2024 року на адресу суду від приватного нотаріуса Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області Селявіної С.В. надійшла відповідь №195/01-16 на виконання ухвали суду від 27.09.2024 року, з якої вбачається, що після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа станом на 17.10.2024 року не заводилась.

15.10.2024 року від відповідача Первомайської міської ради Миколаївської області надійшло клопотання про зміну первісного відповідача належним відповідачем, в обгрунтування якого вказано, що оскільки місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної частини рухомого майна. В позовній заяві вказано, що після смерті брата позивача відкрилась спадщина, яка складаєть із житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та заробітна плата військовослужбовця за півроку служби. У відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України №480-р від 15.04.2020 року внаслідок об`єднання семи сільських рад була утворена Синюхино-Брідська сільська територіальна громада, до складу якої входить село Мічуріне. Тому з метою об`єктивного і всебічного розгляду справи представник відповідача вважає за необхідне змінити первісного відповідача Первомайську міську раду Миколаївської області на належного відповідача - Синюхино-Брідську сільську раду Первомайського району Миколаївської області.

06.12.2024 року ухвалою суду задоволено клопотання представника відповідача Первомайської міської ради Миколаївської області та замінено первісного відповідача Первомайську міську раду Миколаївської області на належного відповідача - Синюхино-Брідську сільську раду Первомайського району Миколаївської області.

Позивач та його представник у підготовче судове засідання не з`явилися, представник позивача надала суду заяву в якій розгляд справи просила проводити без її участі та у відсутність її довірителя, на задоволенні позову наполягала.

Від відповідача Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області в підготовче судове засідання на адресу суду надійшла заява, в якій розгляд справи просили проводити без участі представника відповідача, не заперечують проти задоволення позову.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Частиною 3 статті 200 ЦПК Українивизначено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 54 років в Покровському районі Донецької області помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 02.09.2024 року Первомайським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшов житловий будинок із господарськими будівлями та спорудами, розташованого по АДРЕСА_1 , та заробітної плати військовослужбовця за півроку служби.

З свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 від 04.11.1964 року, актовий запис №29, та Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України від 04.09.2024 року №00046805407 щодо народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вбачається, що їх батьками були ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Таким чином позивач є рідним братом померлого ОСОБА_2 та єдиним спадкоємцем майна після його смерті.

Позивач, як спадкоємець за законом, у передбачений законом строк не вчинив дій, визначених ст.ст. 1268, 1269 ЦК України.

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 прийняв спадщину позивач ОСОБА_1 , однак так і не отримав свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки постановою приватного нотаріуса Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області Селявіної С.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17.09.2024 року йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом в зв`язку з неприйняттям спадщини у встановлений ст. 1270 ЦК України строк з часу відкриття спадщини.

Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.

Разом з тим, згідно п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року №719) перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Як зазначено Верховним Судом в постанові від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17, правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, зокрема пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

З копій сповіщення сім`ї №531 від 26.02.2024 року та №725 від 31.08.2024, виданих ІНФОРМАЦІЯ_4 , витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 01.03.2024 року №12024152110000226, витгу з наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) №4 від 14.02.2023 року, лікарського свідоцтва про смерть №1464 від 28.08.2024 року вбачається, що брат позивача ОСОБА_2 призваний 14.02.2023 року на військову службу за призовом під час мобілізації у військовому званні "старший солдат", зарахований до списків військовослужбовців військової частини НОМЕР_3 та призначений на посаду старшого стрільця першого стрілецького відділення другого стрілецького взводу третьої стрілецької роти ВОС-100868А. 19.02.2024 року молодший сержант ОСОБА_2 зник безвісно під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії проти України під час дії воєнного стану біля села Ласточкино Донецької області. В зв`язку з чим, 29.02.2024 року позивач звернувся до Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області із заявою про порушення кримінальної справи за ч. 1 ст. 115 КК України, про що свідчить витяг з ЄРДР №120241521100000226. Згідно сповіщення №725 від 31.08.2024 молодший сержант ОСОБА_2 , військова частина НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вважати таким, що загинув на підставі лікарського свідоцтва про смерть №1464 від 28.08.2024 року. Смерть настала внаслідок дій, передбачених законом та воєнних операцій в Донецькій області.

З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 02.09.2024 року Первомайським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), вбачається, що зареєстровано актовий запис про смерть за №927 лише 02.09.2024 року із зафіксованою датою смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , а спадкова справа відкривається з моменту смерті, а не реєстрації актового запису про смерть.

Крім цього, з довідки Підгір`ївського старостинського округу №4 Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області №134 від 02.09.2024 року вбачається, що позивач здійснив поховання свого брата військовослужбовця ОСОБА_2 (дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_5 , дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на кладовищі в с. Мічуріне Первомайського району Миколаївської області лише 01.09.2024 року.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає зазначені причини пропуску строку для прийняття спадщини (з урахуванням введення в Україні воєнного стану та режиму роботи нотаріальних контор/нотаріусів) поважною.

За встановленого, суд вважає необхідним надати позивачу додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини тривалістю у три місяці.

На підставі ч. 3 ст. 1272, ч.3 ст. 1268, ст.ст. 1269, 1270 ЦК України, керуючись ст.ст. 81, 200, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

ухвалив

позовні вимоги ОСОБА_1 до Синюхино-Брідської сільської ради Первомайського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт серія НОМЕР_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 , додатковий строк для звернення до нотаріальних органів із заявою про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в Покровському районі Донецької області, терміном в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

відповідач - Синюхино-Брідська сільська рада Первомайського району Миколаївської області, код згідно з ЄДРПОУ 04376951, місце знаходження: вул. Центральна, 14, с. Синюхин Брід, Первомайський район, Миколаївська область, 55243.

Повне судове рішення складено 16.01.2025 року.

Суддя:

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено17.01.2025
Номер документу124455071
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —484/5386/24

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Максютенко О. А.

Ухвала від 06.12.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Максютенко О. А.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Максютенко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні