Рішення
від 15.01.2025 по справі 915/501/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 року Справа № 915/501/24

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Коваль С.М.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження

без виклику сторін,

справу № 915/501/24

за позовом: Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго, вул. Кирилівська, 85, м. Київ, 04080;e-mail: kanc@uie.kiev.ua;

до Закладу професійної (професійно-технічної) освіти Миколаївський центр професійної освіти, 54052, вул. Айвазовського, буд. 15-Б, м. Миколаїв;

про стягнення коштів у розмірі 33978 грн. 83 коп.,-

В С Т А Н О В И В:

Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності (ДПЗД) Укрінтеренерго пред`явлено позов до Закладу професійної (професійно-технічної) освіти Миколаївський центр професійної освіти (далі- Центр освіти) про стягнення грошових коштів у сумі 33978 грн. 83 коп., з яких: 17147 грн. 40 коп. ? основний борг; 2460 грн. 30 коп. ? пеня; 7398 грн. 07 коп. ? 15 % річних; 6973 грн. 06 коп. ? інфляційні втрати, з посиланням на неналежне виконання Центр освіти зобов`язань за укладеним між ними договором про постачання електричної енергії постачальником останньої надії (далі-договір), укладеного шляхом приєднання до умов договору на офіційному вебсайті у мережі Інтернет за адресою: www.uie.kiev.ua, а саме зобов`язань щодо своєчасної та в повному обсязі оплати за поставлений товар, унаслідок чого у відповідні періоди прострочень позивачем здійснено нарахування в порядку п. 7 комерційної пропозиції до договору та на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України здійснено нарахування 15 % річних та інфляційних витрат, а також позивач просить про стягнення грошових коштів на відшкодування судових витрат, зокрема, з оплати позовної заяви судовим збором.

У позивній заяві також викладено вимогу про стягнення з ТОВ МГЗ грошових коштів на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором та правничої допомоги.

За такими вимогами ухвалою від 06.05.2024 відкрито провадження в даній справі, призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження, та визначено провести розгляд справи №915/501/24 поза межами встановленого ГПК України строку у розумний строк, тривалість якого визначається з урахуванням існування в Україні воєнного стану. Також цією ухвалою встановлено відповідачу строк для подання заяви з запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Центр освіти у відзиві позов не визнає, вважаючи необґрунтованим та безпідставним, так як боргові зобов`язання за електричну енергію у державного навчального закладу Вище професійне училище №7 м. Миколаїв (далі-училище) на момент припинення відсутні, правонаступнику Миколаївській професійний ліцей будівництва та сфери послуг (код 03071029) не передавались та останнім не приймались; договір на постачання електричної енергії постачальником останньої надії не укладався, підпису керівника закладу та печатки на поданій з позовом копії договору відсутні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

Між Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності (ДПЗД) Укрінтеренерго та Закладом професійної (професійно-технічної) освіти Миколаївський центр професійної освіти (правонаступник - державного навчального закладу Вище професійне училище №7 м. Миколаїв) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником останньої надії (далі договір), у відповідності до якого ДПЗД Укрінтеренерго (далі постачальник) продає електричну енергію Центру освіти (далі споживач) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору, що зазначені в додатку 1 (п. 2.1 договору).

Споживач зобов`язаний, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору (п. 6.2 договору).

Цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим не побутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами керуючись ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом приєднання споживача до договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком № 1 до договору; умови договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі ПРРЕЕ), Комерційної пропозиції, та є однаковими для всіх споживачів (п.п. 1.1, 1.2 договору).

Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п. 2.2 договору).

Постачальник не має права вимагати від споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена цим договором (п. 3.6 договору).

Спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції постачальника; ціна на електричну енергію визначається постачальником. Що формується ним відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором (п.п. 5.2-5.3 договору).

Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни; розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п.п. 5.7-5.8 договору).

Розрахунки споживача здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника (далі спецрахунок); при цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни (п. 5.9 договору).

Оплата рахунка постачальника має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятій споживачем (п. 5.10 договору).

Якщо споживач не здійснив оплату за цим договором в строки, передбачені комерційною пропозицією, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ; у разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені, яка нараховується за кожен прострочений день оплати за цим договором. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції (п. 5.11 договору).

Сторонами погоджено, що договір набирає чинності за фактом споживання електричної енергії у перший день, наступний за останнім днем постачання електричної енергії попереднім електропостачальником, за відсутності факту відключення, передбаченого ПРРЕЕ, та діє в частині здійснення розрахунків між Сторонами до повного їх здійснення, а в частині постачання електричної енергії його дія не може перевищувати 90 діб (п. 13.1 договору).

Умовами п. 4 комерційної пропозиції № 3 від 07.06.2019 року, яка є невід`ємним додатком до договору, передбачено обов`язок оплати споживачем 100% від орієнтованої вартості прогнозованого обсягу споживання електричної енергії за розрахунковий період протягом 5 банківських (робочих) днів з моменту отримання споживачем рахунку.

У разі не отримання рахунку Споживач зобов`язується здійснити 100% оплату самостійно (без рахунку) на поточний рахунок Постачальника, зазначений у Договорі, не пізніше ніж за 1 банківський (робочий) день до початку розрахункового періоду, виходячи з прогнозованого обсягу споживання електричної енергії у розрахунковому періоді та діючої у розрахунковому періоді ціни на електричну енергію. Ця норма не застосовується до акцептування умов Договору, порядок якого визначений пунктом 7.1 цієї комерційної пропозиції.

Орієнтована вартість розраховується шляхом множення прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на ціну, за якою здійснюється постачання електричної енергії Постачальником. Прогнозований обсяг споживання електричної енергії визначається на підставі даних, отриманих Постачальником від Оператора системи розподілу (передачі).

У відповідності до п. 4.2 комерційної пропозиції остаточний розрахунок за спожиту електричну енергію в розрахунковому періоді здійснюється споживачем на підставі виставленого постачальником рахунку до 14-го (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим, розмір якого визначається як різниця між вартістю купованої Споживачем електричної енергії, зазначеної в Акті купівлі-продажу, та сумарною оплатою Споживачем за розрахунковий період з урахуванням ПДВ.

Відповідно до п. 4.4 комерційної пропозиції, акт купівлі-продажу електричної енергії складається на підставі даних про фактичне споживання електричної енергії споживачем, отриманих від ОС. У разі наявності зауважень до Акту купівлі - продажу, споживач оформлює протокол розбіжностей, в якому вказує обсяг електричної енергії, по якому є розбіжності.

Договір набирає чинності за фактом споживання електричної енергії у перший день, наступний за останнім днем постачання електричної енергії попереднім електропостачальником, за відсутності факту відключення, передбаченого ПРРЕЕ, за умовами акцептування споживачем умов договору шляхом сплати рахунку за електричну енергію, наданого постачальником. Договір діє в частині здійснення розрахунків між Сторонами до повного їх здійснення, а в частині постачання електричної енергії його дія не може перевищувати 90 діб (п. 15 комерційної пропозиції).

На виконання умов договору ДПЗД Укрінтеренерго поставлено відповідачу електричну енергію, у зв`язку з необранням споживачем іншого електропостачальника по відповідним точкам споживання, за даними наданими ОСР (АТ Миколаївобленерго), в загальному обсязі 780 778 кВт.*год, відповідно до акту купівлі - продажу електроенергії від 31.01.2022 №019827 за розрахунковий період- березень 2021 на суму 17147 грн. 40 коп.

На оплату зазначеного обсягу електроенергії ДПЗД Укрінтеренерго виставлено відповідачу рахунок від 08.04.2021 № 000003071029/12/О03/17698 (на підставі звіту про фактичне споживання електричної енергії), який 08.04.2021 направлено на електронну пошту відповідача, а також рекомендованим повідомлення №5405205178471, яке отримано відповідачем 02.06.2021.

За твердженнями позивача, зазначений рахунок відповідачем не оплачено ще досі, внаслідок цього на суми допущених відповідачем прострочень ДПЗД Укрінтеренерго нараховано пеню, 15 % річних та інфляційні втрати стягнення яких є предметом спору в даній справі.

Господарським законодавством передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах (чч. 1, 3 ст. 275 ГК України).

Згідно ч.1 ст.193 ГК України суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Положеннями ст.ст. 525, 526, 629 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором (ч. 2 ст. 193 ГК України).

Доводи відповідача, що боргові зобов`язання за електричну енергію у державного навчального закладу Вище професійне училище №7 м. Миколаїв на момент припинення відсутні, так як правонаступнику Миколаївській професійний ліцей будівництва та сфери послуг не передавались та не приймались відповідачем, необґрунтовані, оскільки, як випливає з матеріалів справи, а саме п.п. 2, 7 наказу Міністерства освіти і науки України від 17.06.2020 № 815, Заклад професійної (професійно-технічної) освіти Миколаївський центр професійної освіти є правонаступником всього майна, права і обов`язків училища.

Ураховуючи викладене, суд приходить до висновку що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 17147 грн. 40 коп. є обґрунтованими відповідно до договору і підлягають задоволенню.

Суд також визнає обґрунтованими вимоги ДПЗД Укрінтеренерго про стягнення з відповідача пені та нарахувань на суми прострочень у порядку ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Так, цивільним законодавством установлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ч. 2 ст. 625 ЦК України).

У разі порушення стороною зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки (ч. 2 ст. 193 ГК України, ст. 611 ЦК України). Штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч. 1 ст. 230 ГК України). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч. 6. ст. 231 ГК України).

Згідно п.п. 6.1, 7.4 комерційної пропозиції, у разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком платежів, постачальник електричної енергії проводить споживачу нарахування за весь час прострочення: пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, що діяла в період, який здійснюється нарахування. При цьому сума боргу повинна бути сплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення зобов`язання, а також 15% річних від простроченої суми невиконаного або неналежним чином виконаного зобов`язання.

Отже, нарахування на суми вартості спожитої відповідачем електроенергії за час прострочення їх оплати, пені, 15 % річних та інфляційних втрат у період 16.04.2021-29.02.2024 та сума на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів відповідає умовам договору, чинному законодавству і обставинам справи. Подані позивачем розрахунки нарахувань пені у сумі 2460 грн. 30 коп.; 15% річних у сумі 7398 грн. 07 коп.; 6973 грн. 06 коп. - сума на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів, відповідачем не спростований, а тому суд визнає правильними і зазначені суми підлягають стягненню з відповідача.

Інші аргументи сторін не можуть слугувати підставою для зміни висновку суду, оскільки стосуються з`ясування обставин, вже встановлених судом.

Таким чином, позов ДПЗД Укрінтеренерго підлягає задоволенню.

Господарським процесуальним законодавством передбачено покладання судових витрат у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ст. 129 ГПК України).

Отже, витрати ДПЗД Укрінтеренерго за платіжною інструкцією від 17.04.2024 №395 (внутрішній номер 340687139) на оплату позовної заяви судовим збором у загальній сумі 3028 грн. 00 коп., належить у зазначеній сумі відшкодувати за рахунок відповідача.

Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Закладу професійної (професійно-технічної) освіти Миколаївський центр професійної освіти (54052, вул. Айвазовського, буд. 15-Б, м. Миколаїв, ідентифікаційний код 03071029) на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго (04080, вул. Кирилівська, 85, м. Київ, ідентифікаційний код 19480600) грошових коштів у загальній сумі 33978 грн. 83 коп., з яких: 17147 грн. 40 коп. ? основний борг; 2460 грн. 30 коп. ? пеня; 7398 грн. 07 коп. ? 15 % річних; 6973 грн. 06 коп. ? сума, на яку збільшився основний борг з урахуванням індексу інфляції, а також грошові кошти на відшкодування витрат на оплату позовної заяви судовим збором у сумі 3028 грн.

Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Коваль.

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124458667
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —915/501/24

Ухвала від 10.02.2025

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богацька Н.С.

Ухвала від 10.02.2025

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богацька Н.С.

Рішення від 15.01.2025

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С. М.

Ухвала від 06.05.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні