Богунський районний суд м. житомира
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа №295/701/25
1-кс/295/481/25
УХВАЛА
16.01.2025 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши клопотання про направлення особи до медичного закладу для проведення стаціонарної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи, внесене слідчим СВ Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженніза № 12024060400003775 від 03.12.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 187 КК України, та додані до нього матеріали,-
в с т а н о в и в :
Слідчий звернувся з клопотанням про примусове направлення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до медичного закладу для проведення стаціонарної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи, в якому вказав, що у провадженні СВ Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області перебувають матеріали кримінального провадження за № 12024060400003775 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 187 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 03.12.2024 року, близько 08 год. 04 хв., ОСОБА_4 перебував у приміщенні магазину «SPAR» ТОВ «ТОП НІКА РІТЕЙЛ» (ЄДРПОУ 42976581), що розташований за адресою: м. Житомир, вул. Лесі Українки, 14.
У вказанийдень,час тамісці,у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, направлений на напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із погрозою застосування насильства, яке є небезпечним для життя і здоров`я, вчиненого в умовах воєнного стану відносно ОСОБА_7 , яка працює касиром у магазині «SPAR» ТОВ «ТОП НІКА РІТЕЙЛ».
Реалізуючи свій злочинний умисел, за вказаних вище обставин, керуючись корисливим мотивом, ОСОБА_4 , з метою незаконного збагачення за рахунок чужого майна, підготувавши заздалегідь для реалізації злочинного умислу іграшковий пістолет, дістав з кишені куртки, в яку був одягнутий, зазначений іграшковий пістолет та поклав його на робоче місце касира ОСОБА_7 , яка у цей час знаходилася поряд навпроти за лінією касового розрахунку, спрямувавши його дуло у бік останньої.
Продовжуючи свої злочинні дії, ОСОБА_4 , погрожуючи застосуванням насильства, яке є небезпечним для життя та здоров`я, що виразилося у демонстрації вказаного предмету та вираження наміру його застосування у разі непокори його вимогам, наказав касиру ОСОБА_7 передати йому всі гроші, які знаходяться в касі. В свою чергу остання, сприймаючи цю погрозу як реальну загрозу для свого життя та здоров`я, дістала з каси та передала ОСОБА_4 грошові кошти у сумі 240 гривень, які були у касі.
В подальшому, ОСОБА_4 ,утримуючи грошовікошти присобі,місце скоєннякримінального правопорушеннязалишив,чим спричинив ТОВ «ТОП НІКА РІТЕЙЛ» майнову шкоду на загальну суму 240 гривень.
ОСОБА_4 03.12.2024 року затримано, у порядку ст. 208 КПК України, та повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 187 КК України, а саме - у нападі з метою заволодіння чужим майном, поєднаному із погрозою застосування насильства, яке є небезпечним для життя чи здоров`я особи, яка зазнала нападу, вчинений в умовах воєнного стану (розбій).
Ухвалою слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира від 05.12.2024 року ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком - до 31.01.2025 року включно.
07.01.2025 року слідчим СВ Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області призначено судову психіатричну експертизу підозрюваному ОСОБА_4 , проведення якої доручено Житомирській філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».
15.01.2025 року отримано відповідь від Житомирській філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» про те, що 14.01.2025 року гр. ОСОБА_4 був доставлений на СПЕК, однак, від проведення експертизи відмовився, у зв`язку з чим, дати відповіді на поставлені у постанові про призначення експертизи питання не виявляється можливим.
Також 10.01.2025 року від Державної установи «Житомирська виправна колонія № 4», у порядку ч. 2 ст. 93 КПК України, отримано «Психологічну характеристику» відносно ОСОБА_4 , згідно з якою, в останнього виявлено ряд індивідуально-типологічних особливостей. Тип нервової системи: слабкий-неврівноважений. Тип темпераменту: меланхолічний. Інтроверт. Реактивність - низька. Самокритичність відсутня. Самооцінка занижена. Головні риси характеру: нерішучість, замкненість, скритність, можливі неконтрольовані нервові зриви, має нестійку лінію поведінки. Рівень контактної спроможності - низький. Рівень кримінальної зараженості низький. В середовищі засуджених неконфліктний, ситуативно схильний до аутоагресивної поведінки. Під час виникнення нестандартних ситуацій веде себе замкнено, непередбачено, імпульсивно. В особистих бесідах скритний, на контакт намагається не йти. На заходи психолого-педагогічної корекції реагує нейтрально. Рівень особистісної засудженого середній.
Під час проведення візуальної та профілактичної психодіагностики та вивчення засудженого, як особистості, було виявлено ряд психічно-психологічних відхилень. Раніше ОСОБА_4 звертався за психологічною допомогою з причини втрати матері, що могло спонукати на погіршення психо-емоційного стану засудженого.
В зв`язку із вищеперерахованим, ОСОБА_4 була рекомендована консультація психіатра.
З урахуваннямнаявних уматеріалах кримінальногопровадження характеризуючихдокументів напідозрюваного ОСОБА_4 ,а також,беручи доуваги поведінку останнього,яка викликаєсумніви щодойого осудності,а також,той факт,що підозрюваний ОСОБА_4 відмовився відпроведення судовоїпсихіатричної експертизи,а іншимчином встановитиосудність ОСОБА_4 під часдосудового розслідуванняне виявляєтьсяза можливе,виникла необхідністьу призначеннійому стаціонарноїсудово-психіатричноїекспертизи, з метою уточнення генезу, ступеню вираженості наявних у нього психічних розладів зі сторони мислення, емоцій, волі та критики, з подальшим вирішенням експертних питань, які цікавлять слідство.
У разі необхідності здійснення тривалого спостереження та дослідження особи, може бути проведена стаціонарна психіатрична експертиза, для чого така особа направляється до відповідного медичного закладу на строк, не більше двох місяців.
15 січня 2025 року у кримінальному провадженні призначено стаціонарну комплексну судову психолого-психіатричну експертизу для визначення психічного стану підозрюваного ОСОБА_4 , виконання якої доручено експертам Львівської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, заслухавши пояснення підозрюваного, який при вирішенні клопотання покладався на розсуд суду, його захисника, яка не заперечувала щодо задоволення клопотання, думку прокурора, яка клопотання підтримала, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
За правилами ч. 1 ст. 2 КК України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КК України, кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб`єктом кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 КК України, суб`єктом кримінального правопорушення є фізичнаосудна особа, яка вчинила кримінальне правопорушення у віці, з якого відповідно до цього Кодексу може наставати кримінальна відповідальність.
Положеннями статті 91 КПК України визначено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 2) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 4) обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження.
Зі змісту ст. 242 КПК України вбачається, що експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Слідчий або прокурор зобов`язані забезпечити проведення експертизи, зокрема, щодо визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності. Примусове залучення особи для проведення медичної або психіатричної експертизи здійснюється за ухвалою слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 509 КПК України, слідчий, прокурор зобов`язані залучити експерта (експертів) для проведення психіатричної експертизи у разі, якщо під час кримінального провадження будуть встановлені обставини, які дають підстави вважати, що особа під час вчинення суспільно небезпечного діяння була в неосудному або обмежено осудному стані або вчинила кримінальне правопорушення в осудному стані, але після його вчинення захворіла на психічну хворобу, яка позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії або керувати ними. Такими обставинами, зокрема, є: 1) наявність згідно з медичним документом у особи розладу психічної діяльності або психічного захворювання; 2) поведінка особи під час вчинення суспільно небезпечного діяння або після нього була або є неадекватною (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті тощо). У разі необхідності здійснення тривалого спостереження та дослідження особи може бути проведена стаціонарна психіатрична експертиза, для чого така особа направляється до відповідного медичного закладу на строк не більше двох місяців. Питання про направлення особи до медичного закладу для проведення психіатричної експертизи вирішується під час досудового розслідування - ухвалою слідчого судді за клопотанням сторони кримінального провадження в порядку, передбаченому для подання та розгляду клопотань щодо обрання запобіжного заходу, а під час судового провадження - ухвалою суду.
У пунктах 96, 97 рішення ЄСПЛ від 26 лютого 2015 року у справі «Заїченко проти України № 2» констатовано, що тримання під вартою особи, яка вважається психічно хворою, має відповідати цілям п. 1 ст. 5 Конвенції, що полягає у запобіганні позбавленню осіб свободи у свавільний спосіб, а також відповідати цілям обмеження, зазначеного в підпункті е. У зв`язку з останнім ЄСПЛ наголошує, що відповідно до його усталеної практики особа не може вважатися психічно хворою та бути позбавленою свободи, якщо не дотримано трьох нижченаведених мінімальних умов: по-перше, об`єктивна медична експертиза повинна достовірно встановити, що особа є психічно хворою; по-друге, психічний розлад має бути таким, що обумовлює примусове тримання особи у психіатричній лікарні; по-третє, необхідність продовжуваного тримання у психіатричній лікарні залежить від стійкості захворювання (п. 39 рішення від 4 жовтня 1979 року у справі Вінтерверп проти Нідерландів).
Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 187 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , відноситься до категорії особливо тяжких злочинів, за яке передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від восьми до п`ятнадцяти років із конфіскацією майна.
Враховуючи наведене, слідчий суддя дійшов висновку, що у даному кримінальному провадженні підлягає з`ясуванню обставина, чи перебував підозрюваний у стані осудності на момент вчинення злочину, що є важливою обставиною при вирішенні питання щодо можливості притягнення його до кримінальної відповідальності та встановлення відповідного порядку проведення досудового розслідування та судового провадження.
Слідчий суддя вважає, що слідчим та прокурором доведено наявність обставин для призначення стаціонарної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи, отже, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи та дають підстави для направлення підозрюваного для проходження такої експертизи для визначення його психічного стану, у зв`язку з чим, клопотання слідчого підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 242, 509 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в :
Клопотання задовольнити.
Направити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Львівської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (місцезнаходження: 79021,Україна,Львівська область, м. Львів, вул. Кульпарківська, 95) для проведення стаціонарної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи, на строк не більше двох місяців.
Строку дії ухвали до 15.03.2025 року.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 20.01.2025 |
Номер документу | 124459670 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення експертизи |
Кримінальне
Богунський районний суд м. Житомира
Полонець С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні