Рішення
від 14.01.2025 по справі 367/13377/24
ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 367/13377/24

Провадження №2-о/367/135/2025

РІШЕННЯ

Іменем України

14 січня 2025 Ірпінський міський суд Київської області у складі:

головуючого судді Мерзлого Л.В.,

за участі помічника судді Резняк Н.І.,

заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Виконавчий комітет Ірпінської міської ради, Бородянська державна нотаріальна контора про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-

в с т а н о в и в:

До Ірпінського міського суду Київської області звернувся ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Виконавчий комітет Ірпінської міської ради, Бородянська державна нотаріальна контора із заявою про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, в якій просить встановити факт того, що ОСОБА_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , з 2021 року постійно проживав разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та на момент її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування заяви вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати заявника - ОСОБА_2 (дівоче прізвище ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 . Мати ОСОБА_2 була зареєстрована, проживала та померла в АДРЕСА_1 . Згідно довідки виконавчого комітету Ірпінської міської ради та акту обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненого збройною агресією російської федерації, будинок в якому заявник був зареєстрований і проживав з родиною за адресою: АДРЕСА_2 , вигорів повністю. Станом на сьогоднішній день будинок повністю не відновлено. Свідоцтво про народження заявника було втрачене під час окупації в березні2022року, у зв?язку з чим заявник отримав повторно свідоцтво про народження від 15.05.2024року. 15.05.2024року заявник звернувся до Бородянської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з чим видано витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі. 17.07.2024року заявник звернувся до Бородянської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 матері ОСОБА_2 , де була заведена спадкова справа за №115/2024від 15.05.2024. Постановою Бородянської державної нотаріальної контори від 17.07.2024 року заявнику було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у зв?язку з тим, що заявник звернувся до нотаріальної контори після закінчення шести місяців, встановлених чинним законодавством для прийняття спадщини та у зв`язку з розбіжністю в документах, що унеможливлювали встановлення факту родинних відносин між спадкодавцем ОСОБА_2 та заявником як спадкоємцем.

Після смерті матері в с. Клавдієво-Тарасове Бучанського району Київської області залишилася частина будинку та земельна ділянка, на яку заявник претендує, як єдиний спадкоємець. ОСОБА_4 згідно свідоцтва про право на спадщину є власницею 1/5 домоволодіння по АДРЕСА_3 . Крім того, ОСОБА_2 із співвласником ОСОБА_5 (рідною сестрою матері) належала земельна ділянка площею 0,0880га, кадастровий номер 3221055500:02:008:0058, по АДРЕСА_3 , цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, реєстраційний номер - 322100001003976 від 18.10.2011року.

Заявник також вказує про те, що рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 10.10.2024 заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:Бородянська районнадержавна нотаріальнаконтора Київськоїобласті,Виконавчий комітетІрпінської міськоїради провставлення фактуродинних відносинзадоволено. Встановлено факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір?ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Заявник вказує про те, що у 2020 році перевіз свою матір з м. Києва в квартиру по АДРЕСА_1 , так як в силу її віку та стану здоров`я, вона потребувала нагляду та догляду. У 2021 році у матері стався інсульт і заявник почав постійно проживати в квартирі з матір`ю та доглядати за нею, так як вона не могла самостійно обслуговувати себе. Під час повномасштабного вторгнення рф, заявник вивіз матір з окупованого міста Ірпеня, після деокупації міста заявник разом з дружиною та матір`ю повернулися проживати в квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою ВПО від 31.03.2022 №3001-5000614074 та на момент смерті матері заявник постійно проживав з нею у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою ВПО від 27.06.2022 №3251-500175312.

Заявник зазначає про те, що коли померла матір ІНФОРМАЦІЯ_2 , останній перебував у тяжкому морально-психологічному стані, так як вони з дружиною після окупації залишились без житла.

Згідно акту констатації смерті від 24.06.2022 та лікарського свідоцтва про смерть №15 від 24.06.2022, матір померла вдома в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 . На даний час заявник продовжує проживати у вказаній квартирі.

Таким чином, заявник стверджує про те, що оскільки після смерті матері залишилась спадкова маса у вигляді будинковолодіння та земельна ділянка, яка розташована на території Немішаївської селищної територіальної громади Київської області, а заявник є єдиним спадкоємцем першої черги, то встановлення факту проживання заявника разом із спадкодавцем на день смерті спадкодавця має для нього юридичне значення.

Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 23.12.2024 відкрито провадження по даній справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.

В судовому засіданні заявник просив задовольнити заяву.

В судове засідання представник заінтересованої особи: Ірпінської міської ради Київської області не з`явився, про час, місце та день розгляду справи повідомлені належним чином. До суду направили заяву про розгляд справи у їх відсутність.

В судовезасідання представникзаінтересованої особи: Бородянськоїдержавної нотаріальноїконторине з`явився, про час, місце та день розгляду справи повідомлені належним чином.

Вислухавши пояснення заявника, покази свідків, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п. 211 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року, доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

У своїй ухвалі № 505/2085/14-ц від 14.09.2016 Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов висновку - «якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Згідно роз`яснень викладених у п.п.2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Пунктом 24 вищезазначеної Постанови Пленуму Верховного суду України визначено, що «при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини».

Судом встановлено наступне при розгляді справи.

Відповідно до змісту постанови нотаріуса з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , №00045244539, сформованого державним нотаріусом Бородянської нотаріальної контори Чивліклій Т.М. станом на 28.05.2024року, в графі «мати» зазначена ОСОБА_7 .

Рішенням Ірпінського міського суду Київської області від 10.10.2024 встановлено факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка села Мирча, Бородянського району, Київської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Ірпені, Бучанського району Київської області, є матір?ю ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця селища Бородянка, Київської області).

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 (дівоче прізвище ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 28.06.20202 року №278, виданим Ірпінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

ОСОБА_2 була зареєстрована, проживала та померла в АДРЕСА_1 .

15.05.2024року заявник звернувся до Бородянської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з чим видано витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі за №115/2024від 15.05.2024, про що свідчить копія витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі.

17.07.2024року заявник звернувся до Бородянської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 матері ОСОБА_2 , у зв?язку з чим була заведена спадкова справа за №115/2024від 15.05.2024, про що свідчить копія витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі.

Постановою Бородянської державної нотаріальної контори від 17.07.2024 року заявнику було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у зв?язку з тим, що згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , в графі «мати» вказана ОСОБА_7 , а не ОСОБА_2 .

Відповідно до п. 7 Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №207, реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою.

Так, судом було встановлено, що на час відкриття спадщини заявник проживав разом із спадкодавцем у квартирі АДРЕСА_4 .

Згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, номер витягу №6610642 від 26.02.2005року вбачається, що ОСОБА_4 згідно свідоцтва про право на спадщину є власницею 1/5 домоволодіння по АДРЕСА_3 .

Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_2 із співвласником ОСОБА_5 (рідною сестрою матері) належала земельна ділянка площею 0,0880га, кадастровий номер 3221055500:02:008:0058, по АДРЕСА_3 , цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, реєстраційний номер - 322100001003976 від 18.10.2011року.

В судовому засіданні свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_8 підтвердили обставини, викладені у заяві.

З положень ч. 2 ст. 1120 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до частини першої статті 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (частина перша статті 1268 ЦК України).

Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Таким чином, для спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори в межах 6-місячного строку, встановленого для прийняття спадщини (ст. 1270 ЦК).

Строк, визначений ст.1270ЦК України в такому випадку застосовується для відмови від спадщини, а не для її прийняття.

В свою чергу, для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Згідно з частиною першою статті 1296ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

Частиною першою статті 1297ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Проте, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).

Згідно з пп. 4.10. п. 4 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена.

Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини.

Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем. У такому випадку вказані обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Частинами другою та шостою статті 29 ЦК України передбачено, що фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

За змістом пунктів 3.21 та 3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом міністерства юстиції України від 22 лютого2012 року № 296/5, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Положення статті 29 ЦК України у поєднанні зі статтями 2, 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» у відповідній редакції та Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII дають підстави стверджувати, що постійне місце проживання громадян України може бути підтверджено як відміткою у паспорті, так і іншими документами згідно із статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Зазначене викладене в ухвалі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у справі № 569/15147/17 (провадження № 61-39308св18), постановах Верховного Суду: від 10 січня 2019 року в справі № 484/747/17 (провадження № 61-44149св18), від 20 жовтня 2021 року в справі № 314/652/20 (провадження № 61-2611св21).

Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання заявника за місцем реєстрації спадкодавця не може бути доказом того, що заявник не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Оскільки, судом встановлено, що заявник проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і протягом встановленого строку заяву про відмову від спадщини не заявляв, то відповідно, ОСОБА_1 прийняв спадщину і має право на спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 .

З урахуванням викладеного, суд вважає, що заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Виконавчий комітет Ірпінської міської ради, Бородянська державна нотаріальна контора про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні, а також те, що цей факт ніким не оспорюється, суд вважає можливим задовольнити заявлені заявником вимоги.

На підставі викладеного, керуючись статтями 29, 1120, 1216, 1218, 1221, 1261, 1268, 1270, 1296 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008, Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, ст.ст.4, 12, 13, 19, 247, 259, 264 - 265, 273, 293 - 294, 315, 319, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

в и р і ш и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Виконавчий комітет Ірпінської міської ради, Бородянська державна нотаріальна контора про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, - задовольнити.

Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженець селища Бородянка Київської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з 2021 року постійно проживав разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та на момент її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошеннядо Київського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя: Л.В. Мерзлий

СудІрпінський міський суд Київської області
Дата ухвалення рішення14.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124460618
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —367/13377/24

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Мерзлий Л. В.

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Ірпінський міський суд Київської області

Мерзлий Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні