Рішення
від 15.01.2025 по справі 333/5033/24
КОМУНАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЗАПОРІЖЖЯ

Справа № 333/5033/24

2/333/293/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого - судді Ковальової Ю.В., секретар судового засідання Дондик О.Ю.,

розглянувши у відкритому засіданні в порядку спрощеного судового провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «ОТП БАНК» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Везем Шиппінг» про стягнення заборгованості за кредитним договором,

ВСТАНОВИВ:

І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ.

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідачів суми боргу в розмірі 232875,06 грн., посилаючись на те, що 01.02.2022 між АТ «ОТП Банк» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір №2038902311. Для забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором №2038902311 від 01.02.2022 року між АТ «ОТП БАНК» та ТОВ ВЕЗЕМ ШИППІНГ» було укладено договір поруки № 2038902311 01.02.2022 року. Відповідно до умов якого, Поручитель зобов`язується відповідати за повне та своєчасне виконання Боржником його боргових зобов`язань перед банком за кредитним договором, в повному обсязі таких зобов`язань. У порушення умов вказаного договору відповідач не виконав належним чином свої зобов`язання за договором, у зв`язку з чим, станом на 20.03.2024 року виникла заборгованість за кредитом у розмірі 232875,06 грн., яка складається з: заборгованості за тілом кредиту у розмірі 175417,57 грн., заборгованості за відсотками у розмірі 57457,47 грн. Зазначену суму, а також судові витрати позивач просить солідарно стягнути з відповідачів.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 11.06.2024 року відкрито провадження по справі, ухвалено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, учасникам справи встановлено строк для подачі заяв по суті справи.

Відповідачі у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подали, в зв`язку з чим суд відповідно до положень ст. 178 ч.8 ЦПК України вирішує справу за наявними в ній матеріалами та вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.

01.02.2022 року між АТ «ОТП Банк» та ОСОБА_1 було укладено Кредитний договір № 2038902311, на підставі якого Банк надає Позичальнику кредит, а Позичальник отримує його на умовах передбачених Кредитним договором (п. 1 Кредитного договору).

Відповідно до п. 1.1. Кредитного договору, Кредит видається у розмірі 196000,00 грн., цільове використання Кредиту: на споживчі цілі; дата остаточного повернення кредиту 01.02.2026 р. Строк на який надається Кредит визначено Графіком платежів.

Відповідно до п. 1.2. Кредитного договору, протягом дії Кредитного договору для розрахунку процентів за користування Кредитом буде використовуватись: Фіксована процентна ставка у розмірі 19,99 % річних.

Відповідно до п. 3 Кредитного договору, розмір Фіксованої процентної ставки становить: 5 % в місяць, а впродовж Пільгового періоду 0,01 % річних. Розмір Кредитного ліміту встановлюється згідно рішення Кредитного комітету Банку (від 1 000 до 500 000 гривень). Строк дії Кредитної лінії 12 календарних місяців з правом продовження.

Відповідно до Додатку № 1 до Кредитного договору №2038902311 від 01.02.2022 р. Графіку Платежів та Розрахунку загальної вартості кредиту зазначено детально строк кредиту - 48 місяців, загальна вартість кредиту 286085,78 грн., щомісячний платіж Позичальника становить 5 961,00 грн., крім останнього 5 918,78 грн.

Для забезпечення виконання зобов`язань за Кредитним договором № 2038902311 від 01.02.2022 р. між АТ «ОТП БАНК» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЗЕМ ШИППІНГ» 01.02.2022 р. було укладено договір поруки №2038902311.

Відповідно до п.1 Договору поруки. За договором поруки Поручитель зобов`язується відповідати за повне та своєчасне виконання Боржником його Боргових зобов`язань перед Банком за Кредитним договором, в повному обсязі таких зобов`язань на момент подання вимоги Банком Боржнику та/або Поручителю. Поручитель та Боржник відповідають як солідарні боржники, що означає, що Банк може звернутись з вимогою про виконання Боргових зобов`язань як до Боржника, так і до Поручителя, чи до обох одночасно. Банк може звертатися з вимогою про виконання Боргових зобов`язань у порядку та у спосіб, визначений Законодавством та/або розділом «15. Дострокове виконання Боргових зобов`язань за ініціативою Банку» Правил Кредитування.

Відповідно до п. 2.2. Договору поруки. Поручитель підтверджує, то він ознайомлений з положеннями Кредитного договору, цілком розуміє його зміст та згоден виступати поручителем ОСОБА_2 зобов`язань. Будь-яке посилання в тексті Договору поруки на положення Кредитного договору є достатнім для виявлення волі кожної Сторони щодо змісту такого посилання.

Відповідно до п. 4 Договору поруки, Договір поруки набирає чинності з дати його підписання Сторонами і діє до повного виконання Боргових зобов`язань Боржника за Кредитним договором.

Відповідно до п. 5 Договору поруки, Підписанням Договору поруки Поручитель надає Банку згоду: на здійснення договірного списання, проведення боргу та розкриття банківської таємниці у порядку, визначеного Правилами кредитування. Поручитель заявляє, гарантує та підтверджує, що Банк надав йому підписаний за сторони Банку Оригінальний примірник Договору поруки зі всіма невід`ємними частинами та додатками до нього. З правилами кредитування і Тарифами Банку, які є невід`ємною частиною договору поруки та Кредитного договору, які розміщені на офіційному сайті Банку ознайомлений і згоден, а також зобов`язується їх належно та неухильно виконувати.

На виконання умов вищевказаного Кредитного договору, Договору поруки та Правил кредитування, Банк свої зобов`язання щодо надання відповідних сум кредиту виконав повністю. Позичальник та Поручитель своїх зобов`язань за Кредитним договором належним чином не виконують.

Згідно розрахунку заборгованості, наданого позивачем, у зв`язку із порушенням умов Кредитного договору №2038902311 від 01.02.2022 р. станом на 20.03.2024 р. заборгованість ОСОБА_1 перед АТ «ОТП БАНК» становить суму у розмірі 232875,06 грн., що складається із: заборгованості за тілом кредиту - 175417,57 грн.; заборгованості за відсотками - 57457,49 грн., що підтверджується наявними в справі банківськими розрахунково-платіжними документами, які є належними та допустимими доказами по справі, та не оспорюються відповідачем.

V. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.

Відповідно до вимог ст. 629 ЦК України, договір є обов 'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.ст.525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, а зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК.

Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 («Позика»), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно з абз.1 ч.1 от.1049 ЦК України, позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі ст.1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

У ч.1 ст.1050 ЦК України зазначено, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 ЦК України. Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового звернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Згідно з ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також: три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність», відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.

Згідно з частиною першою статті 1066 ЦК України, за договором банківського рахунку банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

У статті 1073 ЦК України, визначено, що у разі несвоєчасного зарахування на рахунок грошових коштів, що надійшли клієнтові, їх безпідставного списання банком з рахунка клієнта або порушення банком розпорядження клієнта про перерахування грошових коштів з його рахунка банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта або належного отримувача, сплатити проценти та відшкодувати завдані збитки, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Ст. 554 ЦК України визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

У порушення зазначених норм закону та умов договору відповідачі зобов`язання за вказаним договором належним чином не виконали.

На підставі викладеного, аналізуючи зібрані по справі докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності та достатності, суд дійшов висновку, що відповідачі взяті на себе за договорами зобов`язання не виконують, належних доказів на спростування вказаних обставин відповідачами суду надано не було, а тому вимоги позивача про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості за кредитним договором у заявленому розмірі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню в рівних частинах документально підтверджені (а.с. 8) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3493,13 грн., тобто по 1746,56 грн. з кожного.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.4,12,81,89,141,247,265,279,280-282 ЦПК України, ст.ст.509,526,527,530 ЦК України, -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства «ОТП БАНК» до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Везем Шиппінг» про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Везем Шиппінг» на користь Акціонерного товариства «ОТП БАНК» суму заборгованості по кредитному договору №2038902311 від 01.02.2022 в сумі 232875 /двісті тридцять дві тисячі вісімсот сімдесят п`ять/ гривень 06 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Везем Шиппінг» на користь Акціонерного товариства «ОТП БАНК» судовий збір у розмірі по 1746 /одна тисяча сімсот сорок шість/ гривень 56 копійок з кожного.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихст.284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районнийсуд м.Запоріжжя шляхом подачі в 30-денний строк апеляційної скарги.

Позивач: АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОТП БАНК», розташоване за адресою: вул. Жилянська, буд. 43, м. Київ, код ЄДРПОУ 21685166.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Товариство зобмеженою відповідальністю«Везем Шиппінг», розташоване за адресою: м. Київ, вул. Менделєєва, буд. 12, офіс 94/1, ЄДРПОУ: 43764369.

СУДДЯ: Ю.В. Ковальова

СудКомунарський районний суд м.Запоріжжя
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124462837
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту

Судовий реєстр по справі —333/5033/24

Рішення від 15.01.2025

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Ковальова Ю. В.

Ухвала від 11.06.2024

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Ковальова Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні