Рішення
від 05.11.2024 по справі 446/727/24
КАМ'ЯНКА-БУЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 446/727/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.11.2024 року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:

головуючого - судді Самсін М. Л.

при секретарі Груба Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка-Бузька в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Добротвірської селищної ради (80411, про визнання права власності на спадкове майно, АДРЕСА_2 ) про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду зпозовною заявоюдо Добротвірської селищної ради (80411, про визнання права власності на спадкове майно, АДРЕСА_2 ) про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивача ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на: житловий будинок АДРЕСА_3 та належав померлій на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно видане 08.06.2004 року Виконкомом Незнанівської сільської ради, серія НОМЕР_1 ; житловий будинок АДРЕСА_3 та належав померлій на підставі Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №226052021 від 29.09.2020 року виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом виданого 29 вересня 2020 року, приватним нотаріусом Кам`янка-Бузького районного нотаріального округу Приходько Н.М.

В судове засідання ОСОБА_1 не прибула, однак через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила такі задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання також не з`явився, однак через канцелярію суду подав заяву, в якій просить справу розглянути без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

За таких обставин суд вирішив розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.

Водночас у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснюється.

Дослідивши матеріали цивільної справи у їх сукупності та взаємозв`язку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла мама позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на: житловий будинок АДРЕСА_3 та належав померлій на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно видане 08.06.2004 року Виконкомом Незнанівської сільської ради, серія НОМЕР_1 ; житловий будинок АДРЕСА_3 та належав померлій на підставі Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №226052021 від 29.09.2020 року виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом виданого 29 вересня 2020 року, приватним нотаріусом Кам`янка-Бузького районного нотаріального округу Приходько Н.М.

За життя ОСОБА_2 заповіт не складала.

Позивач ОСОБА_1 стверджує, що ним було ним пропущено строк для прийняття спадкового майна, яке залишилося після смерті матері з поважних причин, зокрема, тому що вона не знала та не могла знати про наявність спадкового майна, яке залишилося після смерті матері, а також через складні життєві обставини, вважає, що пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин.

Спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з пропуском позивачем строку подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, які регулюються нормами Книги шостої Цивільного кодексу України.

Так, відповідно до вимог ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (ч. 2 ст. 1220 ЦК України).

Частина 3 ст. 1272 ЦК України визначає, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пленум Верховного Суду України у п. 24 своєї Постанови №7 від 30.05.2008 "Про судову практику у справах про спадкування" зазначив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.

Як на підставу позовних вимог позивач посилається на ту обставину, що не був обізнаний про наявність земельної ділянки, яка належала його матері ОСОБА_3 .

Суд вважає, що необізнаність про наявність спадкового майна у даних конкретних обставинах справи є поважною причиною пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини, а тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача та вважає можливим встановити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Також, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.

Визначаючи строк для подання такої заяви, суд вважає, що достатнім та необхідним є три місяці.

Керуючись ст. 1270, 1272 ЦК України, ст. 258, 263-265, 268 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Добротвірської селищної ради (80411, про визнання права власності на спадкове майно, АДРЕСА_2 ) про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк в межах 3 (трьох) місяців з моменту набрання рішенням суду законної сили, для прийняття спадщини після смерті її матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Повний текст судового рішення складено 05.11.2024.

Суддя М.Л. Самсін

СудКам'янка-Бузький районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення05.11.2024
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124463328
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —446/727/24

Рішення від 05.11.2024

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Самсін М. Л.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Самсін М. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні