Рішення
від 16.01.2025 по справі 674/1893/24
ДУНАЄВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 674/1893/24

Провадження № 2/674/162/25

РІШЕННЯ

іменем України

16 січня 2025 року м.Дунаївці

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

в складі: судді Посунько Г.А.

секретаря Шельгоріної С.І.

з участю представника позивача ОСОБА_1

розглянувши за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні в залі суду м.Дунаївці Кам`янець-Подільського району Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Смотрицької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області про визнання права власності на житловий будинок садибного типу в порядку спадкування за заповітом,

в с т а н о в и в :

28 листопада 2024 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Смотрицької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області про визнання права власності на житловий будинок садибного типу в порядку спадкування за заповітом.

Позивач ОСОБА_2 посилається в обґрунтування своїх позовних вимог на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 , після смерті якого залишилось спадкове майно, до складу якого входять, зокрема: 1/2 частка квартири АДРЕСА_1 , та житловий будинок садибного типу загальною площею 22,4 кв.м., розташований по АДРЕСА_2 . За свого життя ОСОБА_3 зробив заповітне розпорядження, яким заповів все належне йому майно своїй дочці - позивачу ОСОБА_2 . В установленому законом порядку позивач ОСОБА_2 прийняла спадщину за заповітом після смерті свого батька ОСОБА_3 та отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом відносно спадкового майна - частини квартири. Проте, прийнявши спадщину позивач не може оформити свої спадкові права на житловий будинок садибного типу, розташований по АДРЕСА_2 , через відсутність у неї правовстановлюючих документів на майно.

Так, першим власником вказаного житлового будинку була ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . За свого життя ОСОБА_4 зробила заповітне розпорядження, яким заповіла все належне їй майно своєму сину - батьку позивача ОСОБА_3 . Єдиним спадкоємцем, який в установленому законом порядку прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 , був її син ОСОБА_3 , який за життя не встигнув оформити свої спадкові права.

На підставі викладеного позивач ОСОБА_2 просить суд визнати за нею в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 право власності на житловий будинок садибного типу загальною площею 22,4 кв.м., розташований по АДРЕСА_2 , який належав померлому спадкодавцю в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4

28 листопада 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання, учасникам справи встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.

28 листопада 2024 року задоволено клопотання представника позивача ОСОБА_1 про витребування доказів: зобов`язано Третю Вінницьку державну нотаріальну контору надати суду довідку про коло спадкоємців по спадковій справі № 308/2021 до майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

27 грудня 2024 року від Третьої Вінницької державної нотаріальної контори надійшла інформаційна довідка № 1091/01-16 від 04 грудня 2024 року щодо спадкоємців після смерті ОСОБА_3 . Інформаційна довідка приєднана до матеріалів цивільної справи.

09 грудня 2024 року від відповідача Смотрицької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області надійшла заява, якою відповідач повідомив, що не заперечує проти задоволення позову.

В підготовчому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала позов.

В підготовче засідання представник відповідача Смотрицької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області не з`явився, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлявся належним чином - відповідач просить суд розглядати справу за відсутності їхнього представника, позов визнає. Суд вважає можливим провести підготовче засідання за відсутності представника відповідача, на підставі наявних у справі доказів.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно ч.1 ст.206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно ч.4ст.206ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

В підготовче засідання відповідач подав окрему процесуальну заяву про визнання позову. Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Враховуючи викладене суд вважає можливим ухвалити рішення в даній цивільній справі за результатами підготовчого провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини

та визначив відповідно до них правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) складено актовий запис про смерть за № 1196 від 18 березня 2021 року.

ОСОБА_3 залишив після своєї смерті спадкове майно, до складу якого входять, зокрема: 1/2 частка квартири АДРЕСА_1 , та житловий будинок садибного типу загальною площею 22,4 кв.м., розташований по АДРЕСА_2 .

За життя ОСОБА_3 розпорядився спадковим майном на випадок своєї смерті, про що 16 серпня 2010 року склав заповіт, яким заповів все своє майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось, своїй дочці - позивачу ОСОБА_5 .

Заповіт посвідчено 16 серпня 2010 року секретарем виконавчого комітету Лисогірської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області та зареєстровано в реєстрі за № 24. Заповіт складено та посвідчено відповідно до вимог ст.ст.1247, 1251 ЦК України, на час розгляду справи заповіт не змінений та не скасований.

В установленому законом порядку позивач ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті свого батька ОСОБА_3 , оскільки 07 червня 2021 року (в межах шестимісячного строку після смерті спадкодавця) подала до Третьої Вінницької державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

07 червня 2021 року Третьою Вінницькою державною нотаріальною конторою за заявою спадкоємця ОСОБА_2 заведена спадкова справа № 308/2021.

З інформаційної довідки Третьої Вінницької державної нотаріальної контори від 04 грудня 2024 року № 1091/01-16 вбачається, що крім позивача ОСОБА_2 немає інших спадкоємців, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3

10 листопада 2021 року спадкоємець ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 відносно спадкового майна - 1/2 частки квартири АДРЕСА_1 .

09 вересня 2024 року позивач ОСОБА_2 звернулась до Третьої Вінницької державної нотаріальної контори із заявою про видачу на її ім`я свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 відносно спадкового майна - житлового будинку садибного типу, розташованого по АДРЕСА_2 .

Проте, постановою Третьої Вінницької державної нотаріальної контори від 09 вересня 2024 року позивачу ОСОБА_2 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з відсутністю у спадкоємця правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Так, першим власником вказаного житлового будинку була ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що виконавчим комітетом Лисогірської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області складено актовий запис про смерть за № 8 від 19 серпня 1992 року.

За життя ОСОБА_4 розпорядилась спадковим майном на випадок своєї смерті, про що 06 лютого 1992 року склала заповіт, яким заповіла все своє майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось, своєму сину - батьку позивачу ОСОБА_3 .

В порядку, визначеному п.1 ч.1 ст.549 ЦК УРСР, ОСОБА_3 прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_4 , оскільки фактично вступив в управління та володіння спадковим майном.

З матеріалів цивільної справи вбачається, що ОСОБА_3 є єдиним спадкоємцем, який в установленому законом порядку прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_4 , але за життя не встигнув оформити свої спадкові права.

Отже, позивач ОСОБА_2 , як спадкоємець, яка прийняла спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_3 , не може реалізувати свої спадкові права відносно спадкового майна - житлового будинку садибного типу, розташованого по АДРЕСА_2 .

Згідно ч.1 ст.316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно ч.1 ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Згідно п.4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України - Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Згідно п.5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України - п равила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Згідно п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" с падкові відносинирегулюються Цивільнимкодексом України(далі-ЦК),законами Українивід 02вересня 1993року №3425-XII"Пронотаріат",від 23червня 2005року №2709-IV"Проміжнародне приватнеправо",іншими законами,а такожприйнятими відповіднодо нихпідзаконними нормативно-правовимиактами. Відносиниспадкування регулюютьсяправилами ЦК,якщо спадщинавідкрилася нераніше 01січня 2004року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі - ЦК УРСР), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст.524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно ч.1 ст.525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.526 ЦК УРСР місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини.

Згідно ч.1 ст.527 ЦК УРСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.

Згідно ч.1 ст.534 ЦК УРСР кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.

Згідно ч.1 ст.548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.

Згідно ч.2 ст.548 ЦК УРСР прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Згідно ч.2 ст.549 ЦК УРСР зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ч.1 ст.217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч.1 ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч.1 ст.1220 ЦК України с падщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно ч.2 ст.1220 ЦК України ч асом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу).

Згідно ч.1 ст.1221 ЦК України м ісцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно ч.1 ст.1222 ЦК України с падкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1223 ЦК України п раво на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Згідно ч.3 ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Виходячи з обставин справи та наданих сторонами доказів, суд вважає можливим задовольнити позов та визнати за позивачем ОСОБА_2 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок садибного типу загальною площею 22,4 кв.м., розташований по АДРЕСА_2 , який належав померлому спадкодавцю в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Керуючись ст.ст.316 - 319, 321, 328, 379 - 381, 1216 - 1218, 1220 - 1223, 1247, 1251, 1268, 1296 ЦК України, ст.ст.524 - 527, 534, 541, 548, 549 ЦК УРСР, ст.ст.4 - 13, 81, 200, 206, 259, 263 - 265, 268 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_2 до Смотрицької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області про визнання права власності на житловий будинок садибного типу в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою м.Вінниця Вінницької області, проживаючою по АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,

в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

право власності на житловий будинок садибного типу загальною площею 22,4 кв.м, розташований по АДРЕСА_2 ,

який належав померлому спадкодавцю в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 , 1911 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне ім`я та найменування учасників справи:

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м.Вінниця Вінницької області, проживає по АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Відповідач: Смотрицька селищна рада Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, місцезнаходження по вул.Героїв Небесної Сотні,8 в с-щі Смотрич Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ - 04406584.

Повний текст судового рішення складено 16 січня 2025 року.

Суддя Посунько Г.А.

СудДунаєвецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124465601
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —674/1893/24

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

Ухвала від 13.01.2025

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні