Рішення
від 17.01.2025 по справі 442/7216/24
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/7216/24

Провадження №2-о/442/101/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2025 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Крамара О.В.,

присяжних: Довженка А.О., Гнатів І.М.

за участю секретаря судового засідання Малик О.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дрогобич цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна, заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Трускавецької міської ради Львівської області, особа стосовно якої встановлюється опіка ОСОБА_2 , -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся в суд із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 - недієздатною, встановивши над нею опіку та призначити його опікуном.

В заяві посилається на те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його бабусею.

ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду, нагляду, допомоги, оскільки, є особою з 2-ою групою інвалідності з 2007 року (довічно), хворіє ІХС, стабільною стенокардією, гіпертонічною хворобою, хронічним дуоденітом, деформуючим остеоартрозом правого колінного суглобу, варикозним розширенням вен стравоходу, по змішаному типу.

В 2003 році прооперована з приводу онкопроцесу сигмовидної кишки, знаходилася на спостереженні у онколога.

В 2024 році, хвора перебувала на стаціонарному лікуванні у Трускавецькій міській лікарні з приводу ураження головного мозку ІІ-ІІІ ст., на ґрунті церебросклерозу та ГХ ІІ-ІІІ ст. страждає вираженим вистебуло-атактичним синдромом з порушенням функції ходи.

Внаслідок численних захворювань у ОСОБА_2 , з`явилися ускладнення, а саме поліп уретри, гідронефроз з обструкцією мисково-сечовідного з`єднання, правобічний гідронефроз, фолікулярна кіста яєчника, кіста правої нирки.

Згідно медичних даних, ОСОБА_2 страждає від дифузного кардіосклерозу, гіпертонічної хвороби ІІ ст., 2 ризик дуже високий, СН І, гастропатією, ЖКХ, хронічним вторинним біліарним панкреатитом з болевим та диспептичним синдромом.

Горизонтальний, мілко розмашистий ністагм, в неврологічному статусі залишив після себе серйозні ускладнення зв`язані з системним головокружінням, похитуванням в сторону в позі Ромберга, з порушенням ходи, яка як наслідок є атактичною. Пересувається в межах квартири, не може самостійно здійснювати покупки, оплату комунальних послуг, потребує постійного стороннього догляду.

Дані захворювання ОСОБА_2 призводять до того, що вона не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує медичного нагляду та лікування, а також постійної сторонньої допомоги, догляду і контролю.

Вказані захворювання позбавляють ОСОБА_2 можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, вона може стати жертвою недобросовісних людей. З метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів бабусі ( ОСОБА_2 ), він змушений звернутися із даною заявою в суд.

Заявник в судове засідання не з`явився, від нього та його представника ОСОБА_3 поступило клопотання про підтримання заяви.

Представник особи стосовно якої встановлюється опіка ОСОБА_4 та представник органу опіки та піклування виконавчого комітету Трускавецької міської ради Львівської області, подали клопотання про розгляд справи у їх відсутності, не заперечують щодо задоволення заяви.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що заява підставна та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) є онуком ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Згідно висновку №1655 судово-психіатричного експерта, виданого Львівською філією судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» від 14.11.2024, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає хронічним, стійким психічним розладом у формі органічного розладу особистості та поведінки із вираженим психоорганічним синдромом та когнітивними розладами. За своїм психічним станом нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Оскільки згідно вказаного вище висновку, ОСОБА_2 страждає тяжким психічним розладом особистості та за своїм психічним станом не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому її слід визнати недієздатною та встановити над нею опіку.

Відповідно до вимог ч. 6ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років, а згідност. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до вимог ст. ст.41,60 ЦК України, над недієздатною особою встановлюється опіка. Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до вимог ч. 1ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку, і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Стаття 62ЦК України визначає, що опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що подана заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі, оскільки зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатною та необхідність встановлення над нею опіки.

Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною, відносяться на рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 10, 89, 293, 294, 296, 299, 300, 352, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву задоволити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 - недієздатною.

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відшкодування судових витрат, пов`язаних із проведенням експертизи в розмірі 10300 грн. 60 коп. без ПДВ покласти на державу.

Строк дії рішення визначити тривалістю два роки з моменту набрання ним законної сили.

Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до органу опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Роз`яснити учасникам, що дане рішення суду не є безтерміновим, його дія обмежена у часі. Строк дії даного судового рішення може бути продовжено судом за відповідним клопотанням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного даним судовим рішенням.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.В. Крамар

Присяжні: А.О. Довженко

І.М. Гнатів

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення17.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124475288
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:

Судовий реєстр по справі —442/7216/24

Рішення від 17.01.2025

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Крамар О. В.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Крамар О. В.

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Крамар О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні