Рішення
від 10.01.2025 по справі 237/4655/24
МАР`ЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

237/4655/24

2/237/479/25

РІШЕННЯ

Іменем України

10.01.25

Мар`їнський районний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Ліпчанського С.М.,

при секретарі Бахтіярової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (треті особи: Служба у справах дітей Мар`їнської РДА Донецької області) про позбавлення батьківських прав, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з позовом в якому просить позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських прав відносно її малолітньогосина.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином сторін.Разом з Відповідачем позивач та дитина не мешкають з жовтня 2012 року, зі слів матері, з того самого часу дитина мешкає із матір`ю постійно та весь цей час перебуває лише на її утриманні.

До липня 2014 року позивач з дитиною та Відповідач мешкали в м.Мар?їнка. Позивач стверджує, що, мешкаючи в одному місті, Відповідач не проявляв достатньої уваги до сина, не приділяв йому достатньо часу, не цікавився його розвитком, дитячими проблемами чи успіхами.

У грудні 2014 року позивач з дитиноюпереїхали до Туреччини на тимчасове проживання. Відповідач був проінформований про це та надав на це згоду.

3 08.12.2014 року ОСОБА_3 разом із позивачкою постійно мешкає в Туреччині. У вересні 2015 року дитина почала навчання в першому класізагальноосвітньої школи м. Анталія в Туреччині. 27.08.2016 року Відповідач надав згоду на постійне проживання дитини ОСОБА_3 у Туреччині разом із матір`ю, що також посвідчено нотаріусом.

Позивач стверджує, що матеріальної допомоги Відповідач ніколи не надавав. Відповідач завжди мав можливість спілкування з сином через телефон та програму для відео-дзвінків Скайп, адже дитина має власний телефон та номер був відомий Відповідачу, але спілкування не відбувається. Ніякого зв`язку сторони не підтримують, Відповідач участі у вихованні сина не приймає, натомість створює перешкоди в отриманні необхідних документів, а це, в свою чергу, суперечить інтересам дитини.

З урахуванням викладеного позивачка просить позбавити відповідача батьківських прав відносно сина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач про час та місце розгляду справи повідомлена в установленому законом порядку, у судове засідання не з`явилася, надавши до суду заяву в якій на позовних вимогах наполягає та просить розглядати справу без її участі.

Відповідач про час та місце розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку, у судове засідання не з`явився, в матеріалах справи є заява, де відповідач позовні вимоги визнає, не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Третя особа про час та місце розгляду справи повідомлялась в установленому законом порядку, представник третьої особи до судового засідання не з`явився, надавши до суду заяву, в якій викладено, що висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав не мають можливості надати.

Суд, вивчивши письмові докази долучені до матеріалів справи встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 є сином ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 , виданим 20.03.2009 року Відділом РАЦС Мар?їнського районного управління Юстиції Донецької області.

ОСОБА_2 надав згоду ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,на виїзд з України для тимчасового проживання за кордон до Туреччини у супроводі матері, що підтверджується його заявою, посвідчену нотаріусом, зареєстрованою в реєстрі за № 1341 та № 701, 729. Наступною заявою, посвідченою нотаріусом, зареєстрованою в реєстрі за № 750, ОСОБА_2 надав згоду ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на багаторазові тимчасові поїздки за кордон у супроводі матері.

Заявою, посвідченою нотаріусом, зареєстрованою в реєстрі за № 573, ОСОБА_2 надав згоду ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на постійне проживання у Турецькій Республіці разом із матір`ю ОСОБА_1 .

Згідно частин першої та п`ятої статті 150 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє їх від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Відповідно до статей 3, 155 СК України, дитина належить до сім`ї своїх батьків і тоді, коли з ними не проживає. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправо згідною, суперечить моральним засадам суспільства.

Відповідно до ст.164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Згідно із ст.165 Сімейного кодексу України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Пунктами 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» судам роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки, як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України). Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків. (Аналогічні висновки щодо застосування норма матеріального права викладені в Постанові Верховного Суду по цивільній справі за № 209/2821/15-ц від 14.02.2018 року, та застосовуються судом першої інстанції на підставі положень ч. 4 ст. 263 ЦПК України).

З доказів наданих позивачем вбачаються обставини ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків визначених ст. 164 СК України щодо малолітньої доньки.

Суд погоджується з висновками матері про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача відносно сина, оскільки вони є обґрунтованими, не суперечать інтересам дитини, доказів, що підтверджують прояви достатньої уваги до сина батьком суду не надані, також сам батько не заперечував проти позбавлення його батьківських прав.

На підставі викладеного, з метою захисту прав та інтересів ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд вважає, що позов про позбавлення батьківських прав підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 (треті особи: Служба у справах дітей Мар`їнської РДА Донецької області) про позбавлення батьківських прав- задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя С.М. Ліпчанський

10.01.25

СудМар`їнський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення10.01.2025
Оприлюднено21.01.2025
Номер документу124476583
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —237/4655/24

Рішення від 10.01.2025

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

Ухвала від 06.01.2025

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

Ухвала від 30.12.2024

Цивільне

Мар`їнський районний суд Донецької області

Ліпчанський С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні