Рішення
від 17.01.2025 по справі 671/1772/24
ВОЛОЧИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 671/1772/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

17 січня 2025 року Волочиський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Ніколової С.В.

при секретарі судового засідання Хрупайло Т.В.,

розглянувши в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису у відкритому судовому засіданні в місті Волочиську справу за позовом акціонерного товариства комерційний банк «Глобус» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

в с т а н о в и в :

У вересні 2024 року АТ КБ «Глобус» (далі- Банк) звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 30195 грн. 89 коп. заборгованості по договору на відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки від 23.06.2018 року, в тому числі: прострочена заборгованість по кредиту в сумі 15936 грн. 98 коп.; прострочена заборгованість по процентах в сумі 14258 грн. 91 коп. В обґрунтування заявлених позовних вимог Банк посилається на те, що 23.06.2018 року між ПАТ КБ «Глобус» та ОСОБА_1 укладено договір на відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки шляхом подачі заяви-анкети на приєднання до вказаного договору, яким встановлено ліміт овердрафту. Вказує, що відповідно до умов договору Банком відкрито позичальнику картковий рахунок № НОМЕР_1 за програмою кредитування овердрафт запасочка для фізичних осіб на наступних умовах: сума ліміту овердрафту 16000 грн. 00 коп., строк ліміту овердрафту 12 місяці з 23.06.2018 року по 22.06.2019 року, фіксована процентна ставка у разі непогашення кредитної заборгованості у пільговий період кредитування 42 % річних. Пунктом 1.1.19 Договору встановлено, що овердрафт - кредит, який надається банком клієнту в межах ліміту дозволеного овердрафту в разі перевищення суми операцій держателем платіжної картки залишку коштів на рахунку та в інших випадках, визначених цим договором. Зазначає, що відповідачкою не здійснено своєчасне погашення (повернення) грошових коштів за овердрафтом після завершення пільгового періоду та не сплачено проценти за користування дозволеним овердрафтом, нараховані проценти в розмірі 42% річних на суму існуючої заборгованості за овердрафтом. Відповідачка проводила часткове погашення заборгованості, однак вона порушувала умови сплати нарахованих процентів, тому у неї виникла прострочена заборгованність за овердрафтом та процентами. Відповідно до Закону України Про акціонерні товариства 28.12.2018 року ПАТ КБ Глобус змінило назву на АТ КБ Глобус, яке є правонаступником прав та обов`язків ПАТ КБ Глобус. Позивач просить стягнути з відповідачки вищезазначену заборгованість за кредитним договором, а також судові витрати, що складаються із судового збору в сумі 3028 грн. та витрат на оплату послуг професійної правничої допомоги в розмірі 6000 грн.

В судове засідання представник позивача подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує, щодо наявності заперечень проти заочного розгляду справи не зазначив.

Відповідачка, яка про час, місце та дату судового засідання повідомлена відповідно до вимог ЦПК України, в судове засідання не з`явилася. Тому згідно вимог ст. 280 ЦПК України за відсутності заперечень позивача суд проводить заочний розгляд справи.

Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 23.06.2018 року відповідачка ОСОБА_1 підписала Заяву-анкету № 05/304 на приєднання до договору на відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки ПАТ КБ Глобус (для фізичних осіб) та погодилася з умовами програми кредитування кредитної карти запасочка для фізичних осіб - клієнтів ПАТ КБ Глобус; підтвердила, що ознайомлена та погоджується з умовами договору, діючими картковими лімітами, тарифами, умовами програми кредитування, правилами користування міжнародними платіжними картками; доручає банку самостійно (без надання окремих розрахункових документів), в порядку та строки, визначені договором, списувати кошти на умовах договірного списання із свого поточного карткового рахунку № НОМЕР_1 , МФО 380526 та будь-яких інших своїх рахунків, відкритих в ПАТ КБ Глобус для погашення заборгованості, що виникла на поточному (картковому) рахунку на умовах цього договору; підтвердила, що всі умови договору їй зрозумілі та не потребують додаткового тлумачення (а.с. 13).

Відповідно до копії розписки ОСОБА_1 отримала в ПАТ «КБ «Глобус» платіжну картку, ознайомилася з правилами користування карткою та зобов`язався їх виконувати (а.с. 16).

Згідно умов даного договору Банком відкрито позичальнику картковий рахунок № НОМЕР_1 за програмою кредитування овердрафт запасочка для фізичних осіб на наступних умовах: сума ліміту овердрафту 16000 грн. 00 коп., строк ліміту овердрафту 12 місяці з 23.06.2018 року по 22.06.2019 року, фіксована процентна ставка у разі непогашення кредитної заборгованості у пільговий період кредитування 42 % річних, процентна ставка у пільговий період кредитування 0,000001% річних.

Договором на відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки ПАТ «КБ «Глобус» (для фізичних осіб) встановлено наступні умови: - пунктом 1.1.19 Договору встановлено, що овердрафт - кредит, який надається банком клієнту в межах ліміту дозволеного овердрафту в разі перевищення суми операцій держателем платіжної картки залишку коштів на рахунку та в інших випадках, визначених цим договором; пунктом 1.1.28 Договору визначено термін пільговий період кредитування - період кредитування, що починається з дня виникнення заборгованості по дозволеному овердрафту та діє протягом 30 календарних днів з дати виникнення заборгованості по дозволеному овердрафту; - пунктом 2.5. Договору погашення заборгованості за договором здійснюється за рахунок надходження коштів на рахунок клієнта в наступній черговості: -прострочена заборгованність за нарахованими процентами, -прострочена заборгованність за недозволеним (простроченим) овердрафтом, -строкова заборгованність за нарахованими процентами, - строкова заборгованність за дозволеним овердрафтом; - пунктом 4.3.1. Договору визначено, що щомісячно до 10 числа місяця наступного за місяцем їх нарахування клієнт сплачує обов`язковий щомісячний платіж та нараховані проценти за користування дозволеним овердрафтом; - пунктом 3.1.5. Договору визначено, що у випадку невиконання або неповного виконання клієнтом умов договору банк має право заблокувати платіжну картку, а у разі виникнення обставин, вказаних в п. 4.4.2 договору заблокувати ліміт дозволеного овердрафту та достроково розірвати даний договір та стягнути повну суму заборгованості за договором на момент його розірвання; - пунктом 4.4.2. Договору визначено, що банк має право припинити кредитування клієнта та вимагати повного достроково повернення заборгованості за дозволеним овердрафтом, у випадку невиконання або неповного виконання клієнтом зобов`язань за договором.; - пунктом 4.7.3. Договору визначено, позичальник зобов`язаний повернути заборгованність за дозволеним овердрафтом в межах строку дії ліміту дозволеного овердрафту, зазначеного в п. 4.1.9. договору, а заборгованість за недозволеним овердрафтом в день її виникнення; - пунктом 4.7.4. Договору визначено, що клієнт зобов`язується за користування неповернутою в строк сумою дозволеного овердрафту та/або непогашення в строк процентів за користування ним, сплачувати проценти та штрафи відповідно до умов цього договору та тарифів Банку; - пунктом 4.7.5. Договору визначено, достроково повністю повернути заборгованість за дозволеним овердрафтом, сплатити проценти за фактичний термін користування ним, штрафні санкції у випадках передбачених п.п. 3.1.5. та 4.4.2. договору.

Відповідачкою не здійснено своєчасне погашення (повернення) грошових коштів за овердрафтом після завершення пільгового періоду та не сплачено проценти за користування дозволеним овердрафтом, Банком нараховані проценти в розмірі 42% річних на суму існуючої заборгованості за овердрафтом.

Як вбачається із наданих позивачем виписок по особовому рахунку ОСОБА_1 , відповідачка користувалася виданою їй платіжною карткою та використовувала кошти позивача (а.с. 29-36).

Відповідачка не виконала взятих на себе зобов`язань із повернення грошових коштів й згідно із наданим Банком розрахунком його заборгованість за договором на відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки від 23.06.2018 року становить 30195 грн. 89 коп., в тому числі: прострочена заборгованість по кредиту в сумі 15936 грн. 98 коп.; прострочена заборгованість по процентах в сумі 14258 грн. 91 коп. (а.с. 28).

Банк надіслав на адресу відповідача лист №1-4000 від 07.11.2023 року щодо необхідності проведення сплати заборгованості за період 22.06.2018 року по 06.11.2023 року в сумі 61386 грн. 75 коп., в тому числі: прострочена заборгованість по кредиту в сумі 30195 грн. 89 коп., в тому числі: прострочена заборгованість по кредиту в сумі 15936 грн. 98 коп.; прострочена заборгованість по процентах в сумі 14258 грн. 91 коп. (а.с. 18).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори).

За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 207 ЦК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

В силу ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Як передбачено ч. 1 ст. 633 ЦК України, публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).

Із положень ч. 1 ст. 634 ЦК України слідує, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, є фінансовою послугою (п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12 липня 2001 року №2664-ІІІ (далі - Закон №2664-ІІІ)).

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону №2664-ІІІ (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) фінансові послуги відповідно до положень цього Закону надаються суб`єктами господарювання на підставі договору. Договір, якщо інше не передбачено законом, повинен містити: 1) назву документа; 2) назву, адресу та реквізити суб`єкта господарювання; 3) прізвище, ім`я і по батькові фізичної особи, яка отримує фінансові послуги, та її адресу; 4) найменування, місцезнаходження юридичної особи; 5) найменування фінансової операції; 6) розмір фінансового активу, зазначений у грошовому виразі, строки його внесення та умови взаєморозрахунків; 7) строк дії договору; 8) порядок зміни і припинення дії договору; 9) права та обов`язки сторін, відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов договору; 9-1) підтвердження, що інформація, зазначена в частині другій статті 12 цього Закону, надана клієнту; 10) інші умови за згодою сторін; 11) підписи сторін.

Частиною 1 статті 1054 ЦК України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно з ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

В силу ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «КБ «Глобус» та ОСОБА_1 уклали договір на відкриття поточного рахунку та обслуговування платіжної картки шляхом подачі заяви-анкети № 05/304 на приєднання до вказаного договору.

Частиною 1 статті 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Як передбачено ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

У порядку виконання зобов`язання за кредитним договором АТ «КБ «Глобус» надало відповідачці кредит - овердрафт у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку в сумі 16000 грн. строком на 12 місяці, який вона зобов`язалася повернути, у разі непогашення кредитної заборгованості у пільговий період кредитування фіксована процентна ставка становить 42 % річних.

Як встановлено судом, позивач виконав свої зобов`язання у повному обсязі, однак, в порушення умов договору та чинного законодавства України, відповідачка належним чином не виконала взяті на себе зобов`язання, внаслідок чого її заборгованість перед Банком становить 30195 грн. 89 коп., в тому числі: прострочена заборгованість по кредиту в сумі 15936 грн. 98 коп.; прострочена заборгованість по процентах в сумі 14258 грн. 91 коп.

Таким чином, позов підлягає задоволенню і з відповідачки слід стягнути заборгованість за кредитним договором від 23.06.2018 року в розмірі 30195 грн. 89 коп., в тому числі: прострочена заборгованість по кредиту в сумі 15936 грн. 98 коп.; прострочена заборгованість по процентах в сумі 14258 грн. 91 коп.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 3028 грн. 00 коп.

Щодо стягнення із позивача витрат за надання професійної правничої допомоги суд зазначає наступне.

Відповідно дост.137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

При зверненні до суду з позовною заявою, позивачем також заявлено вимогу про стягнення з відповідачки на його користь понесених витрат на правничу допомогу в розмірі в сумі 6000 грн., підтверджуються письмовими доказами, а саме: договором № 01022024 про надання правової допомоги від 01.02.2024 року, що укладений позивачем із адвокатом Прохоренко В.П. (а.с. 25); свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю (а.с. 27), довіреністю від 25.12.2022 року (а.с. 26), актом прийому-передачі послун за договором №010224 про надання професійної правничої (правової) допомоги від 01.02.2024 року (а.с. 37), копією платіжної інструкції (а.с 38).

Відповідачкою будь-яких клопотань про зменшення витрат на правову допомогу не направлялось.

Таким чином, з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню витрати на правову допомогу у розмірі 6000 грн. 00 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 526, 549, 551, 611, 1054 ЦК України, ст.ст. 7, 10, 12, 13, 141, 235, 247, 259, 263 265, 273, 280-282, 354, 355 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства комерційний банк «Глобус» заборгованість за кредитним договором від 23.06.2018 року в розмірі 30195 грн. 89 коп., з яких 15936 грн. 98 коп. - прострочена заборгованість по кредиту, 14258 грн. 91 коп. - прострочена заборгованість за процентами, 2481 грн. 00 коп. судового збору та 6000 грн. 00 грн. витрат на правову допомогу.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи: позивач: акціонерне товариство комерційний банк «Глобус», місцезнаходження: 04073, м. Київ, Куренівський провулок, 19/5; код ЄДРПОУ 35591059; відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Рішення складено 17 січня 2025 року.

Суддя:

СудВолочиський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення17.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124477551
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —671/1772/24

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Ухвала від 21.01.2025

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Рішення від 17.01.2025

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Ухвала від 04.10.2024

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні