Справа № 191/5718/24
Провадження № 2-о/191/181/24
У Х В А Л А
іменем України
17 січня 2025 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Форощук С.А.
присяжних Лебідь І.С., Карпенко Г.А.,
за участю секретаря Вехник С.Л.,
адвоката Скороход А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Синельникове цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 ; заінтересовані особи: ОСОБА_2 ; Опікунська рада при виконавчому комітеті Любимівської сільської ради з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними та обмежено дієздатними особами про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, -
В С Т А Н О В И В:
Заявниця звернувся до суду з заявою в порядку окремого провадження, заінтересовані особи: ОСОБА_2 ; Опікунська рада при виконавчому комітеті Любимівської сільської ради з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними та обмежено дієздатними особами про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна.
До початкусудового засіданнязаявниця надала клопотання про проведення судово-психіатричної експертизи стосовно ОСОБА_2 .
Захисник адвокат Скороход А.О. надала письмову заяву про підтримання клопотання заявниці про призначення судово психіатричної експертизи стосовно ОСОБА_2 .
Учасники справи в судове засідання не з`явилися, завчасно надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Суд, вивчивши матеріали вищезазначеної заяви встановив наступне.
Із заяви вбачається, що заявниця ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_2 були проблеми з психічним станом здоров`я. В січні 1998 року ОСОБА_2 був визнаний інвалідом першої групи, причина інвалідності інвалід з дитинства, безтерміново, що підтверджується довідкою серія МСЕ ДНА-01 №060385.
Згідно висновку про умови та характер праці у довідці МСЕК було зазначено, що ОСОБА_2 потребує стороннього догляду та нагляду, а також йому було рекомендовано нагляд та лікування у психіатра. Унаслідок психічної хвороби ОСОБА_2 не може висловлювати свої думки, бо не розмовляє, не може за собою доглядати, приготувати собі їжу, не розуміє обставин, що відбуваються навколо нього, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих, самостійно вийти з дому. З дитинства і до цього часу за ОСОБА_2 доглядала його мати ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_2 залишився проживати з батьком ОСОБА_4 , який є людиною похилого віку, часто хворіє і за станом здоров`я сам потребує стороннього догляду. Тому заявниця має намір стати опікуном її брата ОСОБА_2 , в разі визнання його недієздатним. З приводу призначення її опікуном заявниця звернулася до опікунської ради при виконавчому комітеті Любимівської сільської ради з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними та обмежено дієздатними особами, але їй було запропоновано звернутися з відповідною заявою до суду. Згідно з довідкою КНП Синельниківська міська центральна лікарня Синельниківської міської ради №623 від 09.12.2024 року, ОСОБА_2 перебуває в реєстрі психічно хворих осіб. Знаходячись у такому стані ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому виникла необхідність у визнанні його недієздатним та призначення опікуна.
Згідно з п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» із змінами та доповненнями, в справах про поновлення дієздатності є обов`язковим проведення судово-психіатричної експертизи, яка призначається за ухвалою судді. Громадянина може бути поновлено в дієздатності лише при наявності висновку судово-психіатричної експертизи про значне поліпшення його стану здоров`я або видужання.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.103ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов, а саме, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Згідно ч.1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно дост.7Закону України«Про судовуекспертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз. Тому проведення відповідної судово-психіатричної експертизи може бути доручено експертам Комунального закладу Дніпропетровський Міжобласний центр судово-психіатричних експертиз.
Статтею 21 Закону України «Про психіатричну допомогу»визначено, що судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Як зазначається в п.4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Згідно ч.4, 5 ст.103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Враховуючи, що дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 містяться в матеріалах справи у достатній кількості, а вирішення питання про те, чи може останній розуміти значення своїх дій та керувати ними потребує спеціальних знань в області психіатрії, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання заявниці та призначити у справі судово-психіатричну експертизу.
Пунктом 20 Порядку «Проведення судово-психіатричної експертизи», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України за № 865 від 08.05.2018 року передбачено, що строк проведення амбулаторної СПЕ становить до 30 робочих днів з дати отримання всіх необхідних матеріалів. Залежно від ступеня складності експертизи і обсягу її об`єктів, поданих на дослідження, цей строк може бути продовжено з інформуванням органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта) та за клопотанням якого (якої) експерт був залучений.
Частиною 1 п.5 ст. 252 ЦПК України передбачено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.
Згідно ч.1 п.9 ст.253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених :пунктом 5частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Оскільки для проведення експертизи для встановлення психічного стану особи потрібний значний проміжок часу, суд вважає, що на час її проведення провадження у справі слід зупинити до отримання висновку експерта.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.103,247,252.260 ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Призначити у справі №191/5718/24 за заявою ОСОБА_1 ; заінтересовані особи: ОСОБА_2 ; Опікунська рада при виконавчому комітеті Любимівської сільської ради з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними та обмежено дієздатними особами про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на психічну хворобу?
2. Чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в силу свого психічного розладу значення своїх дій та чи може керувати ними?
3.Чи має потребу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в опіці за станом здоров`я?
Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Дніпровської філії відділу судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України», місце знаходження: м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, буд. 84, Email: ndips@ukr.net, spednipro@ukr.net) та попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.
Експертизу провести у строк 30 робочих днів з дня одержання ухвали суду.
В розпорядження експертів надати історію хвороби, медичну карту ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та копію зазначеної ухвали.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала вчастині зупиненняпровадження усправі можебути оскарженаокремо відрішення судубезпосередньо доДніпровського апеляційногосуду протягом п`ятнадцятиднів здня їїпроголошення.
Суддя С. А. Форощук
Присяжні: І.С. Лебідь
Г.А. Карпенко
Суд | Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2025 |
Оприлюднено | 20.01.2025 |
Номер документу | 124479927 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Форощук С. А.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Форощук С. А.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Форощук С. А.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Форощук С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні