Рішення
від 14.01.2025 по справі 697/2778/24
КАНІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 697/2778/24

Провадження № 2-о/697/25/2025

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2025 року м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Деревенського І. І.

за участю секретаря судового засідання Задорожнього К.О.

заявника ОСОБА_1

розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в м. Канів, Черкаської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Канівська міськарада Черкаськоїобласті про встановлення факту родинних відносин,-

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , заявник) звернулася до Канівського міськрайонного суду Черкаської області із заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є її рідним сином.

В обґрунтування заяви зазначено, що позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є матір`ю та сином. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 . Однак, в документах, що підтверджують їх родинні зв`язки є розбіжності. У свідоцтві про народження сина ОСОБА_2 його прізвище записано ОСОБА_3 . Відповідно до паспортпа громадянина України, що був виданий Бобрицьким РВ УМВС України в Кіровоградській області від 17.06.2003 року прізвище заявниці зазначене: ОСОБА_4 , У зв`язку з чим заявниця змушена звернутися до суду для встановлення факту родинних відносин, а саме того, що ОСОБА_2 є її рідним сином.

Ухвалою судді Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 10.12.2024 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, в порядку окремого провадження з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України (а.с.15).

Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву підтримала та просила її задовольнити на підставі аргументів викладених в заяві. Також, зазначила, що встановлення факту родинних відносин між нею та ОСОБА_2 їй необхідне для можливості реалізації права на спадщину та належного оформлення спадкових прав та для вирішення різних соціальних питань.

Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , кожен окремо підтвердили суду, що померлий ОСОБА_2 є рідним сином заявника ОСОБА_1 .

Представник зацікавленої особи: Канівської міської ради Черкаської області Леонова А.А. в судове засідання не з`явилася, через систему «Електронний суд» подала заяву про розгляд справи без її участі. Проти заявлених вимог не заперечує (а.с.18-19).

Суд, заслухавши пояснення заявника, свідків, дослідивши та оцінивши в сукупності докази по справі, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно зі статтею 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Статтею 293 ЦПК України, передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження також справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження чи відсутності неоспорювальних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).

У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 293, п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суди розглядають справи про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами при неможливості відновлення втрачених документів.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Відповідно до ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення із змінами та доповненнями від 25.05.1998, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до роз`яснення п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію у зв`язку із втратою годувальника.

У постанові Верховного Суду від 30.08.2023 у справі № 754/311/23 вказано, що справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.

Судом встановлено, що відповідно до копії повторного свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 22.11.2024, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Тошківка, Сєвєродонецького району, Луганської області (а.с.10).

Відповідно до копії повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 30.06.2022, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Червоний Яр, Кілійського району, Одеської області, його батьками зазначено: мати ОСОБА_1 , батько ОСОБА_7 (а.с.8).

З копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 виданого15.06.1998, вбачається, що прізвище, ім`я та по батькові померлого сина зявниці зазначено ОСОБА_2 (а.с.9).

З документів заявника, а саме: паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 виданого 17.06.2003 вбачається, що прізвище, ім`я та по батькові заявниці зазначено ОСОБА_1 (а.с.4-6).

Відповідно до ч. 1ст. 319 ЦПК Україниу рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Доказів, які б спростовували дану обставину, матеріали справи не містять.

Таким чином, проаналізувавши та оцінивши усі докази, що є у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявник ОСОБА_1 є рідною матір`ю ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_3 , що встановлено під час судового розгляду та підтверджено показаннями свідків та письмовими доказами. Встановлення даного факту необхідно заявникові для можливості реалізації права на спадщину та належного оформлення спадкових прав та для вирішення різнихсоціальних питань. За таких обставин суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення.

На підтаві викладеного та керуючись ст. ст. 18, 81, 259, 263-265, 268, 315, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Канівська міськарада Черкаськоїобласті про встановлення факту родинних відносин задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, про те що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідним сином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Рішення суду може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Повний текст рішення суду виготовлено 16.01.2025.

Головуючий І . І . Деревенський

СудКанівський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення14.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124482558
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —697/2778/24

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Деревенський І. І.

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Деревенський І. І.

Ухвала від 10.12.2024

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Деревенський І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні