Рішення
від 17.01.2025 по справі 904/5013/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.01.2025м. ДніпроСправа № 904/5013/24

Суддя Рудь І.А. , розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Київ в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Дніпро

до Українського державного університету Науки і Технологій, м. Дніпро

про стягнення заборгованості у сумі 41 454 грн 53 коп.

Суддя Рудь І.А.

Без повідомлення (виклику) учасників справи.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить стягнути з Українського державного університету Науки і Технологій компенсацію за несанкціонований відбір природного газу (неврегульований небаланс) в розмірі 41 454 грн 53 коп.

Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.

Ухвалою суду від 18.11.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Господарський суд наголошує на тому, що сторони повідомлені про відкриття провадження у справі № 904/5013/24, про що свідчать наявні в матеріалах справи довідки про доставлення ухвали суду від 18.11.2024 до електронного кабінету позивача та відповідача 18.11.2024 (а.с. 57-58).

Проте, відповідач не скористався правом на надання відзиву на позов та не подав витребувані судом документи.

Отже, відповідно до ч. 9 ст. 81, ч. 9 ст. 165 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ Газорозподільні мережі України №1839 від 26.12.2022 (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №971 від 31.05.2023) ТОВ Газорозподільні мережі України здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Дніпровська філія ТОВ Газорозподільні мережі України створена як відокремлений структурний підрозділ та наділена господарською компетенцією з розподілу природного газу в межах території міста Дніпро та Підгородне, селища міського типу Слобожанське та Обухівка, села Олександрівка, Горянівське, Новоолександрівка, Дороге, Братське, Дніпрове, Кам`янка, Старі Кодаки, Волоське, Ракшівка, Миколаївка, Новотаромське, Пашена Балка, Сурсько-Литовське, селища Горького, Дослідне, Шевченка Дніпровського району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ Газорозподільні мережі України.

Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2498 від 30.09.2015 (зареєстрований: Мін`юст України, 06.11.2015 за №1379/27824) (далі Кодекс газорозподільних систем) доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільних систем для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до мереж якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №2498 від 30.09.2015 (далі договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.

Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.

Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

За однією поштовою адресою укладається один договір розподілу природного газу з побутовим споживачем. У випадку наявності у побутового споживача декількох об`єктів за різними поштовими адресами укладаються окремі договори розподілу природного газу по цих об`єктах.

Якщо об`єкт побутового споживача перебуває у власності (користуванні) кількох осіб, укладається один договір з одним із співвласників (користувачів) за умови письмової згоди всіх інших співвласників (користувачів), про що робиться відмітка в заяві-приєднанні.

Пунктом 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що на підставі укладеного договору розподілу природного газу Оператор ГРМ:

1) присвоює споживачу (у тому числі побутовому споживачу) персональний EIC-код як суб`єкту ринку природного газу та в установленому законодавством порядку передає його Оператору ГТС для можливості ідентифікації споживача в інформаційній платформі Оператора ГТС, у тому числі для цілей закріплення споживача в Реєстрі споживачів відповідного постачальника та здійснення оперативних заходів при запровадженні процедури зміни постачальника;

2) надає послугу споживачу із забезпечення цілодобового доступу до ГРМ для можливості споживання ним відповідних об`ємів природного газу, виділених постачальником природного газу;

3) забезпечує формування та передачу прогнозів відборів/споживання природного газу та обсягів фактичного споживання природного газу споживачем Оператору ГТС у порядку, визначеному Кодексом ГТС та цим Кодексом.

Порядок присвоєння персонального ЕІС-коду споживачу (побутовому споживачу) та за необхідності його точці (точкам) комерційного обліку визначається главою 4 цього розділу.

Порядок комерційного обліку природного газу, у тому числі приладового, по об`єкту споживача визначений в розділах ІХ-ХІ цього Кодексу.

Відповідно до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Оператор ГРМ зобов`язаний на головній сторінці свого вебсайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу.

Згідно з пунктом 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Пунктами 1 - 3 глави 5 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови:

включення споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника на відповідний розрахунковий період;

забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Порядок включення споживача до Реєстру споживачів постачальника визначається відповідно до вимог Кодексу ГТС.

Фактичний розподіл природного газу для потреб споживача здійснюється Оператором ГРМ у загальному потоці природного газу від точок його надходження в ГРМ до пунктів призначення споживача.

За відсутності у споживача діючого постачальника (якщо споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді та після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) розподілу (транспортування) природного газу споживачам, споживач не має права здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи.

Якщо споживач здійснює відбір/споживання природного газу у випадках, визначених абзацом першим цього пункту, такий споживач зобов`язаний оплатити вартість відбору природного газу, що розраховується за формулою визначеною цим кодексом.

Підпунктами 1, 2 пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;

2) отримання від Оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадках:

відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді;

відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача.

Згідно з пунктом 1 глави 7 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем, якщо буде здійснюватися припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об`єкт споживача, що є бюджетною установою відповідно до Бюджетного кодексу України, закладом охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладом охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), то Оператор ГРМ має надати рекомендованим поштовим відправленням або з позначкою про вручення повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу споживачу не менше ніж за 10 днів до запланованої дати припинення газопостачання (розподілу природного газу).

Відповідно до пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2493 (зареєстрований: Мін`юст України, 06.11.2015 за №1378/27823) (далі - Кодекс газотранспортної системи) постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника останньої надії, не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

Пунктом 2 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи передбачено, що з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником останньої надії та випадків, передбачених цією главою) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в Реєстрі споживачів постачальником останньої надії здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України Про ринок природного газу та Правилами постачання природного газу.

У разі якщо за п`ять днів (дванадцять днів для бюджетних установ та організацій) до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником інформаційна платформа не фіксує такого споживача в Реєстрі іншого постачальника, у тому числі в Реєстрі постачальника із спеціальними обов`язками або постачальника останньої надії, інформаційна платформа одночасно направляє оператору газорозподільної системи (оператору газотранспортної системи по прямих споживачах) інформаційне повідомлення про відсутність у споживача постачальника з певної дати за формою оператора газотранспортної системи, погодженою з Регулятором. Оператор газорозподільної системи (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах), отримавши таке повідомлення, зобов`язаний протягом двох робочих днів проінформувати такого споживача про відсутність у нього постачальника з певної дати та можливі наслідки для нього і за необхідності розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку газопостачання на об`єкти такого споживача.

Пунктом 8 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи визначено, що оператори газорозподільних систем (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах) виходячи з інформації про споживачів, яким не замовлені постачальником обсяги транспортування природного газу для їх потреб, зобов`язані протягом двох робочих днів наступної доби з дати отримання відповідної інформації від оператора газотранспортної системи проінформувати таких споживачів про відсутність у них замовлених постачальником обсягів транспортування природного газу з певної дати та можливі для них наслідки та зобов`язані розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу на об`єкти таких споживачів.

Після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) транспортування (розподілу) природного газу споживачам, алокація фактичного обсягу споживання природного газу такими споживачами здійснюється на відповідного оператора газорозподільної системи (для прямих споживачів - на оператора газотранспортної системи).

Звертаючись з даним позовом, позивач вказує на те, що 04.04.2023 оператор ГРМ (ТОВ "Газорозподільні мережі України") отримав повідомлення інформаційної платформи про відсутність з 16.04.2024 у відповідача постачальника природного газу.

В свою чергу, у відповідності до п. 2 гл. 5 розділу IV Кодексу ГТС Дніпровська філія ТОВ «ГРМУ» повідомленням від 04.04.2024 №ДнФ/100/1.5.3/1949-24 повідомила відповідача про припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу з 16.04.2024, а також Оператор ГРМ просив підготувати до пломбування газоспоживаюче обладнання за адресами: вул. Володимира Винниченка, буд. 1, вул. Лазаряна, буд. 2, просп. Гагаріна, буд. 11.

Втім, Оператор ГРМ не припинив розподіл газу відповідачу з огляду на лист від 11.04.2024 № 43/503 21-3, де останній, з посиланням на самостійну відповідальність за несанкціонований відбір газу на період відсутності об`єктів університету в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника, просив не припиняти газопостачання за вказаними вище адресами.

Також, відповідач гарантував оператору ГРМ оплатити вартість спожитих обсягів.

Згідно абз. 4 п. 8 гл. 5 розділу ІV Кодексу ГТС після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) транспортування (розподілу) природного газу споживачем, алокація фактичного обсягу споживання природного газу таки споживачами здійснюється на відповідного оператора газорозподільної системи (для прямих споживачів - на оператора газотранспортної системи).

За правилами фактичного розподілу (споживання) природного газу врегульованих главою 5 розділу VІ Кодексу ГРМ, якщо споживач здійснює відбір/споживання природного газу у випадку відсутності діючого постачальника, такий споживач зобов`язаний оплатити вартість відбору природного газу розрахованого за формулою, що наведена у пункті 3 глави 5 розділу VІ Кодексу ГРМ.

Враховуючи вищевикладене, комісія Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" щодо визначення розміру компенсації споживачем обсягів несанкціонованого відбору природного газу (неврегульованого небалансу), віднесених Оператором ГТС на Дніпровську філію Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" протоколом № 4/24 від 15.05.2024 визначила споживачу Українському державному університету науки і технологій, ЕІС код 56ХS000184LNM00H, розмір компенсації за несанкціонований відбір природного газу в обсязі 1 142,25 куб.м. за період з 16.04.2024 по 30.04.2024 (неврегульований небаланс) у сумі 21 647 грн 02 коп., в т.ч. ПДВ 3 607 грн 84 коп.

Також, позивачем був складений акт наданих послуг № НДФ00008720 від 30.04.2024, який підписаний відповідачем без зауважень.

За підсумками квітня 2024 року ТОВ «Оператор ГТС України» склав акт № 04-2024-41001662-НВГ за газовий місяць квітень 2024 року, яким зафіксовано, що ТОВ "Газорозподільні мережі України" здійснено несанкціонований відбір природного газу з газотранспортної системи ТОВ «Оператор ГТС України» в обсязі 26, 61840 тис.куб.м. на суму 496 385 грн 45 коп., у тому числі Дніпровською філією Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в обсязі 10,55064 тис. куб.м. на суму 195 595 грн 16 коп., з яких: Український державний університет науки і технологій здійснив несанкціонований відбір природного газу в обсязі 1 142,25 куб. у сумі 21 647 грн 02 коп.

В подальшому, комісія Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" щодо визначення розміру компенсації споживачем обсягів несанкціонованого відбору природного газу (неврегульованого небалансу), віднесених Оператором ГТС на Дніпровську філію Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" протоколом № 5/24 від 14.06.2024 визначила споживачу Українському державному університету науки і технологій, ЕІС код 56ХS000184LNM00H, розмір компенсації за несанкціонований відбір природного газу в обсязі 1,02236 куб.м. за період з 01.05.2024 по 31.05.2024 (неврегульований небаланс) у сумі 19 807 грн 51 коп., в т.ч. ПДВ 3 301 грн 25 коп.

Позивачем був складений акт наданих послуг № НДФ00010922 від 31.05.2024, який підписаний відповідачем без зауважень.

Відповідачем виставлені рахунки за квітень травень 2024 року на загальну суму 41 454 грн 53 коп. не оплатив, що і стало причиною виникнення спору.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Приписи частини 7 статті 193 Господарського кодексу України та статті 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов`язання або односторонньої зміни його умов.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно повинно бути виконано у цей строк (термін).

На адресу відповідача разом з вимогою від 31.10.2024 направлявся рахунки на оплату на загальну суму 41 454 грн 53 коп. (з ПДВ).

З огляду на матеріали справи, строк виконання відповідачем зобов`язань з оплати несанкціоновано відібраного природного газу в розмірі 41 454 грн 53 коп., є таким, що настав.

Відповідач не надав докази оплати заборгованості в сумі 41 454 грн 53 коп.

Обставини, на які посилається позивач в обґрунтування заявлених вимог про стягнення з відповідача суми в розмірі 41 454 грн 53 коп., підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем. Тому суд дійшов висновку про правомірність вимог позивача та їх задоволення.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 232, 233, 236-238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Українського державного університету Науки і Технологій (49010, м. Дніпро, вул. лазаря на, буд. 2, код ЄДРПОУ 44165850) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1, код ЄДРПОУ 44907200) в особі Дніпровської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (49101, м. Дніпро, вул. О. Кониського, буд. 5, код ЄДРПОУ 45087207) заборгованості у сумі 41 454 грн 53 коп., судовий збір у сумі 2 422 грн 40 коп.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 17.01.2025.

Суддя І.А. Рудь

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення17.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124483197
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/5013/24

Рішення від 17.01.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні