номер провадження справи 19/195/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.01.2025 Справа № 908/2944/24
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя Господарського суду Запорізької області Давиденко І.В., розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом: Запорізького обласного центру зайнятості (69126, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 56А, ідентифікаційний код 034914112)
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Вороновської Наталії Петрівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Акціонерне товариство Державний ощадний банк України (01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12 Г, ідентифікаційний код 00032129)
про стягнення 248 108,00 грн.
без виклику учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Запорізької області через підсистему Електронний суд надійшла позовна заява (вх. № 3246/08-07/24 від 01.11.2024) Запорізького обласного центру зайнятості до Фізичної особи-підприємця Вороновської Наталії Петрівни про стягнення суми мікрогранту у розміру 248 108,00 грн на рахунок Акціонерного товариства Державний ощадний банк України, з якого здійснювалось перерахування мікрогранту.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору мікрогранту та Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою КМУ від 21.06.2022 № 738 (далі Порядок №738).
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 08.11.2024, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2944/24 та визначено до розгляду судді Давиденко І.В.
Ухвалою суду від 13.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2944/24, присвоєно справі номер провадження 19/195/24, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
28.11.2024 від ФОП Вороновської Н.П. до суду надійшов відзив на позовну заяву, яким відповідачка просить суд відмовити в задоволенні вимог, заперечення обґрунтовує наступним.
Відповідно до п.1 розділу 5 Договору про надання мікрогранту, затвердженого Наказом Міністерства економіки України 06 липня 2022 року № 1969 в редакції станом на час укладання договору обов`язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці. За приписами п.6 розділу 7 Договору, у разі невиконання отримувачем обов`язкової умови, він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
Відповідно до приписів ч.1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Вказана норма та приписи Господарського кодексу України розрізнюють два окремих види порушення виконання господарського зобов`язання: невиконання та неналежне виконання. На думку відповідача, в даному випадку має місце неналежне виконання, оскільки відповідачем вживались заходи для виконання такого зобов`язання і відповідно воно виконано частково у строки визначені договором та повністю виконане на момент подання позову до суду.
Зміст зобов`язання, визначеного Порядком №738 передбачає виконання отримувачем коштів гранту двох активних дій: створення двох робочих місць, працевлаштування на такі місця двох працівників на строк не менш як на 24 місяці.
На виконання покладеного зобов`язання відповідачем створено два робочі місця- менеджер з продажів та працевлаштовано одну особу 19.10.2023. Через брак фахівців не було здійснено працевлаштування другої особи протягом 6-ти місяців. Разом з тим, відповідач вжив заходи для повного виконання зобов`язання, а саме розміщував оголошення про пошук фахівців, направляв до Центру зайнятості повідомлення про наявність вакантних місць.
Також Порядком було визначено, що для виконання отримувачем обов`язкової умови договору щодо працевлаштування міський, районний, міськрайонний центр зайнятості, філія регіонального центру зайнятості (далі - центр зайнятості) за місцем укладення договору мікрогранту інформує суб`єкта господарювання про можливість укомплектування робочих місць особами з числа зареєстрованих безробітних. Центр зайнятості та суб`єкт господарювання вживають спільних заходів для добору працівників із числа зареєстрованих безробітних. За відсутності у центрі зайнятості зареєстрованих безробітних, які можуть бути працевлаштовані на робочі місця, створені суб`єктом господарювання, комплектування таких робочих місць здійснюється суб`єктом господарювання самостійно.
Тобто Центр зайнятості та суб`єкт господарювання вживають спільних заходів для добору працівників із числа зареєстрованих безробітних. Позивач був обізнаний із проблемою наявності вакансій, однак направлення безробітних, які перебували на обліку в центрі зайнятості не здійснювалось.
Відповідач вважає, що враховуючи субсидіарність обов`язку щодо виконання обов`язкової умови договору, сторони мають нести субсидіарну відповідальність в тому випадку якщо обидві сторони не вжили всіх заходів для належного виконання вказаного зобов`язання.
29.11.2024 через підсистему «Електронний суд» від Акціонерного товариства Державний ощадний банк України» (далі АТ «Ощадбанк») надійшли пояснення по суті позовних вимог.
03.12.2024 через підсистему «Електронний суд» від Запорізького центру зайнятості надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що згідно до абзацу 4 пункту 1 Порядку №738, метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення. Для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання відповідно до абзацу 1 пункту 20 Порядку №738. У договорі мікрогранту зазначені цілі використання мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 Порядку № 738, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманих коштів. ФОП Вороновська Н.П. підписала заяву на приєднання до Договору та отримала кошти мікрогранту відповідно до вимог законодавства. Позивач звертає увагу, що відповідно до протоколу засідання комісії Запорізького обласного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу № 30 від 10.05.2024 та згідно бази даних Єдиної інформаційно-аналітичної системи Державної служби зайнятості України (роздрукована інформація з бази даних додається), ФОП Вороновська Н.П. надала звіт за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» до Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості, поза межами шестимісячного періоду, а саме 18.04.2024 року, за посадою «менеджер (управитель) із збуту».
Відповідач не надав суду доказів вчинення дій із самостійного комплектування вказаних робочих місць у період з 08.08.2023 по 09.02.2024. Відповідно до частин 1 та 2 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Таким чином, з урахуванням викладених обставин, вбачається відсутність з боку Відповідача наміру виконувати вимоги Договору про надання мікрогранту.
У відповідності до частин 2 і 3 ст. 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України).
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Згідно зі ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У відповідності до ст. 42 ГПК України, учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
За таких обставин, суд визнав наявні в матеріалах справи № 908/2944/24 письмові докази достатніми для всебічного, повного та об`єктивного розгляду спору.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення 17.01.2025.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
28.05.2023 року Фізична особа-підприємець Вороновська Наталія Петрівна на порталі Дія подала заяву №123WFC на отримання мікрогранту в сумі 250 000,00 грн відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 (далі Порядок).
Наказом Державного центру зайнятості про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу № 110 від 21.07.2023 відповідно до Порядку №738 надано мікрогранти на створення або розвиток бізнесу згідно з переліком Додатком 2, до якого увійшла заява №123WFC ФОП Вороновської Н.П. з сумою 250 000грн.
Для отримання мікрогранту отримувач ФОП Вороновська Н.П 27.07.2023 уклала договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку АТ «Ощадбанк» шляхом підписання заяви про приєднання до Договору про надання мікрогранду.
Відповідно до розділу 2 Договору на виконання цього договору на підставі рішення ДЦЗ про надання мікрогранту, прийнятого до його укладання, отримувачу відповідно до Порядку та договорів про взаємодію надається мікрогрант у розмірі та порядку визначених умовами цього договору.
Пунктом 2 розділу 2 Договору визначено, що мікрогрант надається у безготівковій формі у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договорами про взаємодію та Порядком.
28.07.2023 АТ «Ощадбанк» відкрито рахунок мікрогранту ФОП Вороновської Н.П.
08.08.2023 на рахунок мікрогранту ФОП Вороновської Наталії Петрівни АТ «Ощадбанк» були зараховані кошти в сумі 250 000,00 грн. (двісті п`ятдесят тисяч гривень 00 копійок) з призначенням платежу «Зарахування коштів мікрогранту згідно Постанови КМУ №738 від 21.06.2022».
Згідно з розділом 5 Договору обов`язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім`я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов`язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача.
У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу першого цього пункту, до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця в межах дворічного строку працевлаштовуються інші особи.
Обов`язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач, протягом строку дії договору, є створення робочих місць у кількості 2.
Розділ 6 Договору визначає права та обов`язки сторін, зокрема Отримувач зобов`язується: .. використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; виконати обов`язкову умову визначену Порядком; не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору; повернути до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі у разі невиконання обов`язкової умови; повідомити ДЦЗ щодо повернення суми мікрогранту у разі невиконання обов`язкових умов.
В свою чергу ДЦЗ зобов`язується вжити заходів необхідних для надання коштів мікрогранту у відповідності до умов цього договору та Порядку. ДЦЗ має право: 1) через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в Уповноваженому банку або до повного виконання обов`язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку відповідно до Порядку; 2) вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць тощо; 3) вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та Порядком.
Відповідно до штатного розпису від 03.01.2024 на 2024 рік ФОП Вороновська Н.П. затвердила штат у кількості 2 штатних одиниці.
Наказом № 2 від 20.06.2024 ФОП Вороновська Н.П. прийняла на роботу менеджера з продажу- Ликову Ангеліну Михайлівну. Наказом № 3 від 24.06.2024 припинено трудовий договір з Ликовою А.М.
Відповідно до наказу №4 від 02.09.2024 ФОП Вороновська Н.П. прийняла на роботу менеджера з продажу Хіміч Іну Геннадіївну.
За період з 11.08.2024 по 31.10.2024 ФОП Вороновською Наталією Петрівною за цільовим призначенням були використані кошти мікрогранту в сумі 248 108 грн, залишок коштів мікрогранту в сумі 1892 грн було повернуто, як невикористані згідно Постанови КМУ №738 від 21.06.2022.
12.02.2024 рахунок мікрогранту НОМЕР_2 було закрито автоматично (через 6 місяців з моменту першого дня зарахування цільових коштів на рахунок НОМЕР_3 ), згідно умов обслуговування за тарифним пакетом «Мікрогрант».
На виконання приписів Порядку спеціалістами Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості проведено перевірку дотримання умов договору мікрогранту отримувачем ФОП Вороновською Н.П.
Актом № 183 перевірки від 25.10.2023 встановлено використання коштів в розмірі 95152 грн.
Актом №40 перевірки дотримання умов договору мікрогранту від 23.01.2024 встановлено використання коштів в розмірі 152956 грн та прийняття на роботу одного працівника з 19.10.2023, відповідно до наказу № 1 від 18.10.2023.
Актом № 237 перевірки дотримання умов договору мікрогранту від 19.04.2004 встановлено, що ФОП Вороновська Н.П. станом на 19.04.2024 використала кошти мікрогранту в розмірі 248 108,00 грн на придбання обладнання, залишок 1892 грн повернуто АТ «Ощадбанк». Також виявлено порушення п. 20 Порядку- працевлаштовано одного працівника.
Відповідно до протоколу засідання Комісії Запорізького обласного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів/грантів на створення або розвиток власного бізнесу №30 від 10.05.2024 комісією прийнято рішення щодо повернення коштів мікрогранту в розмірі 248 108 грн.
04.09.2024 Запорізьким обласним центром зайнятості винесено наказ про повернення коштів мікрогранту отримувачем ФОП Вороновською Н.П.№59-о.
04.09.2024 Запорізьким обласним центром зайнятості направлено ФОП Вороновській Н.П. претензію про повернення 248 108 грн мікрогранту, в зв`язку з порушеннями приписів ст. 20 Порядку.
Відповідно до п. 6, 8 Розділу 7 Договору у разі невиконання отримувачем обов`язкової умови він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі. У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.
Оскільки відповідач не задовольнив вимогу позивача, позивач звернувся до господарського суду з позовом у даній справі про стягнення коштів мікрогранту у розмірі 248 108,00 грн. на рахунок уповноваженого банку, з якого здійснювалось перерахування мікрогранту.
Спірні правовідносини сторін є господарськими та врегульовані договором мікрогранту, Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 року № 738 (далі - Порядок № 738).
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає позовні вимоги за такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
За приписами ст. 509 Цивільного кодексу України, які кореспондуються з положеннями ст. 173 Господарського кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку; зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу України).
В силу положень ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до п. 1 Порядку в редакції, яка діяла на момент подачі вказаної заяви, передбачено, що цей Порядок визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб`єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант); механізм використання коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу та коштів, передбачених Мінекономіки за бюджетною програмою Надання грантів для створення або розвитку бізнесу для надання безповоротної державної допомоги отримувачу у формі мікрогранту.
Пункт 4 Порядку визначає, що розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 150000 гривень у випадку зобов`язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250000 гривень у випадку зобов`язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.
Згідно з п. 6 Порядку надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацами сьомим та восьмим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ Ощадбанк (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1).
Відповідно до п. 7-8 Порядку для виплати мікрогрантів отримувачам Мінекономіки відкриває в Казначействі реєстраційний рахунок загального фонду державного бюджету (далі - рахунок). Заяву на отримання мікрогранту (далі - заява) подають отримувачі, зокрема фізичні особи - підприємці - громадяни України.
Згідно з п. 9 Порядку заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача. Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Невід`ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки. Заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються. Мінекономіки встановлює кінцеві строки подання заяв у межах календарного року та визначає граничну суму мікрогрантів, що видаються на всі заяви, подані до одного кінцевого строку, про що інформує Державний центр зайнятості.
Уповноважений банк формує перелік поданих заяв, а також його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня завершення прийому заяв.
Мікрогрант надається отримувачу одноразово.
Пунктом 12 Порядку визначено, що Мінекономіки на підставі подання для виплати мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим (у межах обсягу бюджетних асигнувань за відповідним напрямом) та абзацом восьмим пункту 1 цього Порядку, подає в Казначейство подання та платіжний документ на перерахування коштів у сумі, зазначеній у поданні, для надання мікрогранту з рахунків Мінекономіки на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача (далі - рахунок отримувача). Уповноважений банк в установленому порядку та строках перераховує кошти на рахунки отримувачів згідно з договором про взаємодію. Мікрогрант надається у безготівковій формі.
Згідно з 20 Порядку для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання.
Форма договору про надання мікрогранту затверджена Наказом Міністерства економіки України 06 липня 2022 року № 1969, у редакції наказу Міністерства економіки України 24 травня 2023 року № 4021 (зі змінами).
Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «Ощадбанк» Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором (далі - договір), який укладається між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ), в особі директора Державного центру з однієї сторони та суб`єктом господарювання (далі - отримувач), з іншої сторони, щодо якого ДЦЗ прийняв рішення про надання мікрогранту та який приєднався до умов цього договору у визначеному в ньому порядку, які спільно іменуються як Сторони, а кожний окремо як Сторона. При укладанні цього договору ДЦЗ діє на виконання договору про взаємодію, укладеного між Міністерством економіки України, ДЦЗ та АТ «Ощадбанк», договору про взаємодію, укладеного між ДЦЗ та АТ «Ощадбанк» (далі разом - договори про взаємодію) та Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого поспостановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738 (далі - Порядок).
У договорі мікрогранту обов`язково зазначаються обрані з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, а також умови, невиконання або неналежне виконання яких є підставою для повернення отримувачем отриманих коштів.
Обов`язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім`я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов`язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача.
Для виконання отримувачем обов`язкової умови договору щодо працевлаштування міський, районний, міськрайонний центр зайнятості, філія регіонального центру зайнятості (далі - центр зайнятості) за місцем укладення договору мікрогранту інформує суб`єкта господарювання про можливість укомплектування робочих місць особами з числа зареєстрованих безробітних. Центр зайнятості та суб`єкт господарювання вживають спільних заходів для добору працівників із числа зареєстрованих безробітних.
За відсутності у центрі зайнятості зареєстрованих безробітних, які можуть бути працевлаштовані на робочі місця, створені суб`єктом господарювання, комплектування таких робочих місць здійснюється суб`єктом господарювання самостійно.
У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу третього цього пункту, до закінчення 24-місячного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця у межах зазначеного строку працевлаштовуються інші особи. Суб`єкт господарювання протягом п`яти календарних днів після звільнення працівника, працевлаштованого на умовах цього Порядку, повідомляє відповідному центру зайнятості про наявність або відсутність наміру комплектування ним робочого місця особами з числа зареєстрованих безробітних. За наявності такого наміру у роботодавця та у разі відсутності протягом п`яти днів з дня отримання такого повідомлення у центрі зайнятості зареєстрованих безробітних, які можуть бути працевлаштовані на умовах цього Порядку, комплектування таких робочих місць здійснюється суб`єктом господарювання самостійно.
У разі невиконання обов`язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Для виконання визначеної абзацом третім цього пункту умови договору мікрогранту щодо працевлаштування осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту отримувач зобов`язаний сплатити єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування із заробітної плати осіб, з якими трудові договори було укладено протягом зазначеного трирічного строку, у розмірі, не меншому, ніж розмір єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, розрахований за 24 місяці з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня року, в якому отримано мікрогрант, за кожне робоче місце, визначене відповідно до пункту 4 цього Порядку. У разі невиконання такої умови отримувач зобов`язаний не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту, повернути уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, різницю між зазначеними розмірами.
У разі розірвання договору мікрогранту до завершення трирічного строку реалізації проекту отримувач зобов`язаний протягом одного місяця повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими на дату розірвання договору мікрогранту податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, сплаченим за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників.
У разі коли отримувачем протягом трирічного строку реалізації проекту сплачено податки та збори, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працівників, працевлаштованих на умовах цього Порядку, у сумі, що є меншою, ніж отриманий мікрогрант, різниця між сумою мікрогранту та сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за працевлаштованих згідно з цим Порядком працівників повертається отримувачем не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту.
Відповідні рішення про повернення приймаються регіональними центрами зайнятості.
Уповноважений банк протягом п`яти робочих днів повертає зазначені кошти на:
реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий у Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;
спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий у Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету;
на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) суб`єкта господарювання, який отримав мікрогрант, усі права та обов`язки, що виникають у зв`язку з виконанням цього Порядку та договору мікрогранту, переходять до його правонаступника.
У разі ліквідації суб`єкта господарювання, який отримав мікрогрант, повернення коштів мікрогранту здійснюється відповідно до законодавства.
Суб`єкт господарювання зобов`язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору мікрогранту про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.
Відповідно до п.21 Порядку Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов`язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Як було встановлено судом ФОП Вороновська Н.П. не виконала обов`язкової умови договору мікрогранту та в період шести місяців з дати отримання коштів (з 08.08.2023 по 09.02.2024) не працевлаштувала двох осіб, що відображено в акті перевірки дотримання умові договору мікрогранту №237 від 19.04.2024.
Відповідачка була ознайомлена з зазначеним актом, в графі пояснення зазначено: «Не вдається знайти фахівця, який має необхідний досвід та кваліфікацію».
Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позов та доводи щодо необхідності розділення понять порушення виконання зобов`язання на «невиконання та неналежне виконання», а також те ще сторони мають нести субсидіарну відповідальність в даному випадку, спростовуються встановленими судом фактичними обставинами справи та наданими в матеріали справи доказами.
Відповідачем не представлено суду належних та допустимих доказів вжиття достатніх заходів до виконання обов`язкової умови договору щодо працевлаштування двох осіб.
Приписами п.20 Порядку законодавець визначив, що для виконання отримувачем обов`язкової умови договору щодо працевлаштування міський, районний, міськрайонний центр зайнятості, філія регіонального центру зайнятості (далі - центр зайнятості) за місцем укладення договору мікрогранту інформує суб`єкта господарювання про можливість укомплектування робочих місць особами з числа зареєстрованих безробітних. Центр зайнятості та суб`єкт господарювання вживають спільних заходів для добору працівників із числа зареєстрованих безробітних.
Проте відповідачем не представлено доказів звернення до центру зайнятості за інформацією щодо наявності зареєстрованих осіб, фахівців з необхідною кваліфікацією та вчинення дій із самостійного комплектування вказаних робочих місць у період (з 08.08.2023 по 09.02.2024).
Звернення ФОП Вороновською Н.П. до Запорізької філії Запорізького обласного центру зайнятості з запитом за формою З-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії) було здійснено поза межами шестимісячного строку, визначеного Договором та Порядком, а саме 18.04.2024.
Судом також взято до уваги, що відповідачем не оскаржено акт перевірку дотримання умов договору мікрогранту та наказ Запорізького обласного центру зайнятості про повернення коштів мікрогранту № 559-о від 04.09.2024.
Суд погоджується з доводами позивача щодо повного виконання з його сторони умов договору мікрогранту та невиконанням відповідачкою обов`язкової умови договору.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За приписами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Всупереч вимог ст. 74 Господарського процесуального кодексу України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень), відповідач не надав суду доказів працевлаштування двох осіб, тобто не надав доказів виконання взятих на себе зобов`язань за Договором на отримання мікрогранту та Порядком № 738.
Натомість матеріали справи містять докази отримання відповідачем суми мікрогранту 08.08.2023 та не працевлаштуванням у строк до 07.02.2024 двох осіб.
Згідно з п. 21 Порядку № 738 у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
За наведених обставин суд дійшов висновку про порушення відповідачем своїх зобов`язань на виконання вимог Порядку № 738 та Договору про надання мікрогранту, що має наслідком стягнення вказаної заборгованості.
Відповідно до ст.ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.ст. 73, 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Судовий збір, в порядку ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 42, 123, 129, 180, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Вороновської Наталії Петрівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на рахунок уповноваженого банку - Акціонерного товариства «Ощадбанк» (отримувач АТ «Ощадбанк», код отримувача 00032129, надавач платіжних послуг отримувача АТ «Ощадбанк», рахунок отримувача- UA683004650000029093142000001, Призначення платежу: Повернення коштів мікрогранту (ПІБ отримувача), РНОКПП (або серія та номер паспорту у разі відсутності коду) кошти мікрогранту в розмірі 248 108 (двісті сорок вісім тисяч сто вісім) грн. 00 коп.
3. Стягнути Фізичної особи-підприємця Вороновської Наталії Петрівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Запорізького обласного центру зайнятості (69126, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 56А, ідентифікаційний код 034914112) витрати по сплаті судового збору в розмірі 3721 (три тисячі сімсот двадцять одна) грн 62 коп.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано після виходу судді з відпустки, лікарняного - 17.01.2025.
Суддя І.В. Давиденко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2025 |
Оприлюднено | 20.01.2025 |
Номер документу | 124483551 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Давиденко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні