Рішення
від 17.01.2025 по справі 638/22636/24
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 638/22636/24

Провадження № 2/638/2127/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2025 року Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді Семіряд І.В.

за участю секретаря Поддубкіної А.В.

розглянувши цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Клочківська 117» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

27.11.2024 позивач ОСББ «Клочківська 117» звернулось до суду з зазначеним позовом, в обгрунтування якого вказує, що створено ОСББ, протоколом якого було визначено внесок співвласників у твердій сумі у розмірі 250 грн за одну квратиру/приміщення на місяць та внесок у розмірі пропорційному площі квартири\приміщення у розмірі 8 грн за один квадратний метор та 4 грн за один квардратний метр площі комори. При цьому було визначено внесок у твердій сумі з власників одинарних машино- місць у розмірі 400 грн на місяць та з власників подвійних машино- місць 800 грн на місяць. Крім того, затверджено порядок сплати внесків та платежів співвласників і власників машинр- місць, яким передбачено, що за несвоєчасну сплату внесків на суму прострочених платежів нараховується пеня . Власником квартири АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 , яка протягом тривалого часу не виконує свої обов`язки щодо сплати внесків. Станом на 21.11.2024 сума заборгованості за особовим рахунком відповідача складає 6689,55 грн. з моменту створення ОСББ відповідач жодного разу не здійснила оплату платежів. У зв`язку з чим позивач просить стягнути з відповідача сумі заборгованості. Окрім того, позивачем здійснено нарахування пені, 3% річних та інфляційних витрат, які становлять 194,75 грн, 44,73 грн та 158,42 грн відповідно. У зв`язку з чим позивач просить задовольнити позов.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.11.2024 вказану справу передано в провадження суду ОСОБА_2

28.11.2024 ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.

Представник позивача у судове засідання не з`явилась, надала суду заяву в якій підтримала позовні вимоги, просила розглядати справу за її відсутністю, не заперечувала проти винесення судом заочного рішення.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, письмових заперечень проти позову з посиланням на докази, суду не надала, про час та місце розгляду справи повідомлялася своєчасно та належним чином, про причини неявки суду не повідомила.

Відповідач ОСОБА_1 повідомлялася про розгляд справи через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке розміщене 25.12.2024, тобто не пізніше ніж за десять днів до судового засідання, що відповідачє вимогам ч. 11 ст. 128 ЦПК України.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до приписів ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасники справи розпоряжаються своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно ст. 12 ч. 3 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами і іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Таким чином, обов`язок доказування покладається на сторони, що є одним із принципівзмагальності сторін. Суд не може збирати докази за власною ініціативою.

Судом встановлено,що ОСОБА_1 є власником кв. АДРЕСА_2 , що підтверджується витягом з Реєтру права власності.

На підставі ст. 6 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», за адресою: 61145, Харківська область, місто Харків, вул. Клочківська, будинок 117, було створено ОСББ «Клочківська 117», яке було зареєстроване 25.03.2024, номер запису: 1004801020000094429, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 183394558729 від 27.03.2024, посвідченою приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Шахматовою І.В.

Протоколом установчих зборів № 1 ОСББ «Клочківська 117» від 18.02.2024 було визначено внесок співвласника у твердій сумі у розмірі 250 грн за одну квартиру/ приміщення на місяць та внесок у розмірі пропорційному площі квартири/ приміщення у розмірі 8 грн за один квадратний метр та 4 грн за один квадратний метр площі комори.

Окрім того, було визначено внесок у твердій сумі з власників одинарних машино-місць у розмірі 400 грн на місяць та з власників подвійних машино-місць 800 грн на місяць.

Затверджено Порядок сплати внесків і платежів співвласників і власників машино-місць в ОСББ «Клочківська 117», яким передбачено, що за несвоєчасну сплату внесків на суму прострочених платежів нараховується пеня в розмірі облікової ставки Національного банку України за відповідний період. Нарахування зазначеної в абзаці першому цього пункту пені є обов`язковим при зверненні Об`єднання до суду для стягнення прострочених платежів зі Співвласника.

Протоколом установчих зборів № 1 ОСББ «Клочківська 117» від 18.02.2024 також було затверджено Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Заліська 5» (далі Статут). Так, у пункті 2 розділу VІ Статуту передбачено, що співвласник серед іншого зобов`язаний також: - виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень; - своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Пунктом 1 розділу ІV Статуту передбачено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія (ревізор) об`єднання. Згідно з пунктом 3 розділу ІV вказаного Статуту до виключної компетенції Загальних зборів належить у тому числі визначення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів співвласників. Пунктом 7 розділу ІV Статуту визначено, що рішення Загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Згідно з розділом VIІ Статуту співвласники є відповідальними за порушення Статуту об`єднання та рішень статутних органів.

Згідно зі ст. ст. 4, 12 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово- комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.

п.п. 1, 2, 5, 6 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачає, що співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин.

Частиною 2 ст. 7 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники зобов`язані своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

За правилами ст.ст. 15, 16 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень. Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Згідно з положеннями ч. 28 ст. 10 ЗУ «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.

Відповідно до абз. 9 ст. 22 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирною будинку» для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.

ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Ст. 322 ЦК України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового оборогу або інших вимог, що звичайно ставляться.

За правилами ст. 385 ЦК України - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такою будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Як вбачається з наданого позивачем розрахунку заборгованості №000362, сформований 21.11.2024, відповідачем ОСОБА_1 жодного разу не було здійснено платежів, у зв`язку з чим утворилася заборгованості у розмірі 6689,55 грн.

Окрім того, позивачем здійснено нарахування пені у розмірі 194,75 грн, 3% річних 44,73 грн та інфляційні витрати 158,42 грн.

Ст. ст.625 ЦК України встановлено, що нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за неналежне виконання зобов`язання.

Разом з тим, Кабінетом Міністрів України 05.03.2022 прийнято постанову №206 «Деякі питання оплати житлово- комунальних послуг у період воєнного стану», якою Установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимогПравил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 р. № 285).

Вказана постанова слід застосувати до зазначених правовідносин, які виникли між ОСББ «Клочківська 117» та ОСОБА_1 , оскільки надання послуг здійснювалось позивачем як для побутового споживача. Окрім того, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 18 травня 2022 року» з наступними змінами, який діяв до 22.12.2022 Харківська територіальна громада включена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на10 грудня2022 року.

У подальшому, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Харківську територіальну громаду віднесено до Переліку можливих бойових дій.

До теперішнього часу, а саме станом на день розгляду справи, Харківська міська громада включена до переліку територій можливих бойових дій.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСББ «Клочківська 117» підлягають частковому задоволенню, а саме з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за надані послуги у сумі 6689,55 грн, у задоволені позовної вимоги про стягнення пені, 3% річних та інфляційних витрат слід відмовити.

Відповідно ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь позивача пропорційно до задоволених вимог. При звернені до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2422,40 грн. Позов задоволено частково, а саме на 94,4%, судовий збір підлягає стягненню у розмірі 2286,7 грн (2422,4 грн*94,4%).

Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 206, 259, 263-265, 268, 273, 280-284 ЦПК України, ст. ст. 525, 526, 610, 625 ЦК України, -

ВИРІШИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Клочківська 117» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Клочківська 117» заборгованість зі сплати платежів та внесків у сумі 6689,55 грн, сплачену суму судового збору, пропорційно до задоволених вимог 2286,70 грн, а всього 8976 (вісім тисяч дев`ятсот сімдесят шість) грн 25 коп.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До визначенняПоложенням проЄдину судовуінформаційно-телекомунікаційнусистему та/абоположеннями,що визначаютьпорядок функціонуванняїї окремихпідсистем (модулів)рішення можебути оскарженошляхом подачіапеляційної скаргидо абочерез Харківськогоапеляційний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони:

Позивач ОСББ «Клочківська 117», ЄДРПОУ 45509395, м. Харків, вул. Клочківська, 117.

Відповідач- ОСОБА_1 , власник майна за адресою АДРЕСА_3 .

Суддя: І.В. Семіряд

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення17.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124485812
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —638/22636/24

Рішення від 17.01.2025

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Семіряд І. В.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Семіряд І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні