Рішення
від 06.01.2025 по справі 161/14557/24
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 161/14557/24

Провадження № 2-о/161/19/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 січня 2025 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :

головуючого - судді Філюк Т.М.

за участю помічника судді Коритнюк А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Луцька міська рада, ОСОБА_2 , Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Луцький відділ ДРАЦ у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ро встановлення фактів родинних відносин,-

В С Т А Н О В И В:

01 серпня 2024 року представник заявника - адвокат Дзюрило А.Р. звернулась до суду з заявою про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами. Вимоги за заявою обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання бойового завдання загину син ОСОБА_1 - військовослужбовець ОСОБА_3 . Однак у свідоцтві про народження загиблого зазначено батьком ОСОБА_4 . Дані неточності перешкоджають заявнику в оформленні права на отримання передбаченої законом одноразової виплати згідно Закону України «Про соціальний і правовий захист військослужбовців та членів їхніх сімей».

Крім того, вказує, що в свідоцтві про шлюб, який зареєстрований 13.03.1963 з ОСОБА_5 також вказано ім`я заявника ОСОБА_1 замість вірного ОСОБА_1 , а тому необхідно встановити факт родинних відносин, щоб у подальшому ці факти породжували юридичні наслідки.

Ухвалою судді Луцького міськрайнного суду Волинської області від 14 серпня 2024 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 28 жовтня 2024 року залучено до участі в справі в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та Луцький відділ ДРАЦ у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.

В судовому засіданні представник заявника заяву підтримала та просила задовольнити. В подальшому подала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з`явились, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи.

Від представника Луцького відділу ДРАЦ у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшла заява, в якій просить розглядати справу без його участі.

Заслухавши пояснення представника заявника, показання свідків, всебічно, повно і об`єктивно з`ясувавши обставини справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Отже, стаття 15 ЦК України визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Завданням цивільного судочинства є саме ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Такий захист можливий за умови, що права, свободи чи інтереси позивача власне порушені, а учасники використовують цивільне судочинство для такого захисту (див., зокрема, постанову Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 05 вересня 2019 року в справі № 638/2304/17 (провадження № 61-2417сво19).

Приватно-правовими нормами визначене обмежене коло підстав відмови у судовому захисті цивільного права та інтересу особи, зокрема, до них належать: необґрунтованість позовних вимог (встановлена судом відсутність порушеного права або охоронюваного законом інтересу позивача); зловживання матеріальними правами; обрання позивачем неналежного способу захисту його порушеного права/інтересу; сплив позовної давності (див., постанову Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 08 листопада 2023 року в справі № 761/42030/21 (провадження № 61-12101св23).

Відповідно до статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Зі змісту статті 318 ЦПК України вбачається, що встановлення факту, що має юридичне значення розглядається шляхом подачі заяви, в якій заявник повинен зазначити який факт підлягає встановленню та з якою метою, причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт, докази, що підтверджують факт.

Відповідно до частини першої статті 319 ЦПК України рішення у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Отже, факти, що мають юридичне значення, встановлюються в судовому порядку, коли ці факти безпосередньо породжують юридичні наслідки для заявника: право на спадщину; право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, одержання компенсації, тощо.

Згідно зі статтею 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У справі, що розглядається заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , є батьком ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Встановлення такого факту необхідне для отримання одноразової грошової допомоги сім`ям загиблих військовослужбовців.

Судом встановлено що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Діброва Сєвєродонецького району Луганської області, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .

Відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 , він народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьки - ОСОБА_4 та ОСОБА_8 .

Відповідно до копії свідоцтва про народження заявника серії НОМЕР_4 , ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Яблоне Березнівського району Рівненської області.

Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 , ОСОБА_4 , 1940 року народження, який народився в с. Яблоне Березнівського району Рівненської області, 13 березня 1963 року уклав шлюб з ОСОБА_2 .

З копії військового квитка заявника, виданого на ім`я ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , вбачається, що такий містить виправлення імені на ОСОБА_1 .

Допитані в ході судового розглояду свідки ОСОБА_9 та ОСОБА_10 вказували, що дійсно ОСОБА_1 є батьком загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 .

Крім того, матеріали справи містять заяву-пояснення ОСОБА_8 , яка посвідчена приватним нотаріусом Луцького районного нотаріального округу Волинської області 03.01.2025 року, з якої вбачається, що ОСОБА_8 вказує, що є дружиною ОСОБА_1 , з яким перебуває в шлюбі з 13.03.1963, від шлюбу мають двоє дітей ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_12 . Вказує, що заявника все життя йменували ОСОБА_1 , хоча в паспорті він вказаний як ОСОБА_1 .

Таким чином, заявником надано належні та допустимі докази на підтвердження доводів його заяви.

З листа Луцького відділу ДРАЦ у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України вбачається, що підстави для внесення змін до актових записів відсутні, отже, у відділу немає можливості підтвердити родинні відносини між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Повідомлено, що факт родинних відносин між фізичними особами може бути встановлений судом в порядку окремого провадження.

Враховуючи неможливість довести родинні стосунки між ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , є батьком ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у позасудовому порядку, а також те, що встановлення факту родинних відносин відповідає інтересам заявника та забезпечить реалізацію його законних прав, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви про встановлення даного факту.

Разом з тим, не підлягає до задоволення вимога заявника про встановлення факту родинних відносин ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , як чоловіка та дружини, виходячи з наступного.

Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: 1) факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них повинні залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, що засвідчує факт, що має юридичне значення; 4) чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Згідно з абз. 2 п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України за № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

Звертаючись з заявою про встановлення факту родинних відносин ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , як чоловіка та дружини, заявник вказує на необхідність встановлення такого факту з метою, щоб у подальшому ці факти породжували юридичні наслідки. Однак, заявник не зазначає, яке саме юридичне значення має даний факт, тобто виникнення, зміна або припинення яких його особистих чи майнових прав від встановлення такого факту залежить.

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись статтями 77-80, 247, 263, 264, 265, 268, 273, 293, 294, 315, 354 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Луцька міська рада, ОСОБА_2 , Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Луцький відділ ДРАЦ у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ро встановлення фактів родинних відносин задовольнити частково..

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , як батьком та сином.

В іншій частині заяви - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Дата складення повного тексту рішення 16 січня 2025 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Т.М.Філюк

СудЛуцький міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено21.01.2025
Номер документу124488523
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —161/14557/24

Рішення від 06.01.2025

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Філюк Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні