Справа №705/2310/24
2/705/524/25 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2025 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Піньковського Р.В.
секретаря судового засідання Романовій О.М.
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому засіданні в залі суду в м. Умані в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області про визначення додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини,
У С Т А Н О В И В:
Представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Дмитрушківської сільської ради про визначення позивачу додаткового строку для подання нею заяви про прийняття спадщини, який обґрунтував наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , актовий запис про смерть № 1210, складений 13 вересня 2023 року Уманським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Позивач є матір`ю померлої та є єдиним спадкоємцем першої черги за законом.
Після смерті дочки залишилася спадщина, яка складається з житлового будинку АДРЕСА_1 , а також земельної ділянки, яка розташована біля будинку.
28 березня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Вострікової О.І. з метою оформлення спадщини після смерті дочки, нотаріусом була заведена спадкова справа, але заява про вступ у спадщину позивача прийнята не була, оскільки 11 березня 2024 року закінчився шестимісячний строк на подання заяви на вступ у спадщину, а позивач звернулася 28 березня 2024 року, тобто через 17 днів після закінчення строку на подання заяви, про що видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Вчасно позивач не звернулася до нотаріуса, оскільки є людиною похилого віку, її вік становить 78 років, тяжко хворіє, обмежена у здатності до пересування та самообслуговування, пересувається лише за допомогою сторонніх осіб. Окрім доньки у неї нікого не було, сторонніх осіб, які б могли їй допомогти, немає. Після смерті дочки позивач захворіла на короновірус, що, в тому числі, ускладнило хронічні хвороби, які обмежують здатність до пересування. Всі кошти витрачала лише на лікування. Після часткового поліпшення загального стану здоров`я, змогла звернутися до нотаріуса, але нажаль, уже з пропуском строку.
Причини пропуску позивачем звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, вважає поважними.
Просить суд визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, в шість місяців, після смерті доньки ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд позов задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги та факти, викладені у позові підтримала в повному обсязі. Пояснила, що її довіритель є спадкоємцем першої черги за законом після смерті її дочки ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Інших спадкоємців за законом немає, а також спадкодавець за життя не складала заповіт чи заповітне розпорядження. Її довіритель звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті її доньки через 17 днів після закінчення визначеного законом шестимісячного строку, у зв`язку з чим спадкова справа відкрита була, але у прийнятті заяви її довірителя відмовлено, оскільки заяву подано з пропущенням строку. Також позивачу було роз`яснено, що поновити такий строк вона має можливість звернувшись до суду. Вважає, що причини пропуску її довірителем визначеного законом шестимісячного строку для звернення до нотаріуса із відповідною заявою, є поважними. Так, позивач по справі є особою похилого віку, частко хворіє, а після смерті доньки, переживжи таку трагедію, стан здоров`я погіршився ще більше, крім того вона захворіла на коронавірус. Інших рідних чи сторонніх людей, яким би вона могла делегувати такі повноваження, позивач не має. Тому тільки одужавши, одразу звернулася до нотаріуса. У зв`язку із зазначеним, просить суд взяти до уваги вказані обставини та надати позивачу додатковий строк для звернення до нотаріуса із відповідною заявою. Разом з тим, підтвердила, що позивач має намір та бажання, одразу після набрання рішенням суду законної сили подати таку заяву.
Представник відповідача Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області, в судове засідання не з`явився, на адресу суду заступник сільського голови С.Шепета подав заяву, у якій просить суд розгляд справи проводити у відсутність їх представника та винести рішення у відповідності до правових вимог законодавства України.
Суд, вислухавши позивача, представника позивача, врахувавши позицію представника відповідача, повно та всесторонньо вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до приписів ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено про те, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Уманським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Умань Черкаської області, актовий запис про смерть № 1210.
Після смерті ОСОБА_3 приватним нотаріусом Востриковою О.І. Уманського районного нотаріального округу Черкаської області, була відкрита спадкова справа № 13/2024, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі, сформованим та виданим 28.03.2024 за № 76392093.
Згідно постанови Вострікової О.І., приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу, від 29 березня 2024 року, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 дочки ОСОБА_3 на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та земельну ділянку площею 0,1840 га (кадастровий номер 7124388000:01:002:0325), наданої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна земельна ділянка), місцезнаходження якої: АДРЕСА_1 .
Вказаною постановою нотаріусом встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_1 про видачу на її ім`я свідоцтв про право на спадщину за законом після смерті дочки ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 , нотаріусом 28.03.2024 була заведена спадкова справа № 13/2024.
За даними Спадкового реєстру на момент заведення вказаної спадкової справи, зареєстрованих заповітів не значилось, заведених спадкових справ не було.
Згідно довідки Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області від 19.03.2024 № 128 за адресою місця проживання померлої: АДРЕСА_1 , зареєстрована ОСОБА_3 , яка проживала одиноко.
Заявник ОСОБА_1 , позивач по справі, на день смерті спадкодавця не була неповнолітньою, малолітньою, недієздатною чи обмеженою у цивільній дієздатності, разом зі спадкодавцем не проживала, заяву про прийняття спадщини протягом встановленого законом шестимісячного строку не подала, тобто не вчинила жодних дій, які б свідчили про прийняття нею спадщини.
У відповідності до медичних документів, в тому числі медичної карти амбулаторного хворого, результатів аналізу на антиген корона вірусу, результатів огляду лікаря невропатолога, позивач по справі ОСОБА_1 починаючи з листопада 2022 року і до листопада 2023 року включно, постійно хворіла, лікувалася стаціонарно та амбулаторно. Згідно огляду лікаря невропатолога, який було проведено 01.11.2023, ОСОБА_1 на вказану дату хворіла на коронавірусну інфекцію більше двох тижнів тощо.
Заява про прийняття спадщини подається особисто спадкоємцем у встановлений Законом строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до положень ст.1217 та ст.1218 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до положень ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У відповідності до ч.ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідачами у справах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову справу, то положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України не застосовуються.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
За результатами аналізу практики ВС можна навести приблизний перелік поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини, а саме: тривала хвороба спадкоємця; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємця та місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємця на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємця про наявність заповіту тощо.
Як зазначив в своїй постанові ВС КЦС справа №405/7058/19 від 26.07.2021, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Аналізуючи зібрані по справі докази з урахуванням наведених правових норм, суд вважає, що строк на звернення із заявою про прийняття спадщини позивачем пропущений з поважних причин, оскільки згідно матеріалів справи та постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, спадкова справа на момент звернення від імені позивача до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті спадкодавця, не була заведена, і станом на час розгляду справи єдиним хто звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини була саме позивач по справі. Спадкодавець за життя не склала заповіт. Нотаріусом було перевірено дані згідно Спадкового реєстру та встановлено, що заповіти, спадкові договори, спадкові справи на ім`я та від імені спадкодавця ОСОБА_3 відсутні. Інформація про інших спадкоємців, в тому числі осіб, частка на спадок яких у спадщині є обов`язковою, також відсутня. Позивач у визначений законом строк не звернувся до нотаріуса із відповідною заявою, так як є людиною похилого віку, має чисельні вади стану здоров`я, майже рік знаходилася під наглядом лікарів і тільки після завершення лікування одразу звернулася до нотаріуса та подала заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.
Тобто такі обставини, що склалися, не залежали від позивача та як тільки у неї з`явилася така можливість, вона одразу вчинила дії для прийняття спадщини та звернулася до нотаріуса. Тому, з урахуванням встановлених обставин справи, які повністю підтверджуються дослідженими в судовому засіданні доказами та не заперечуються сторонами, суд дійшов висновку, що встановлений законом 6-ти місячний строк для прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущений з поважних причин, у зв`язку з чим наявні підстави для задоволення позовних вимог та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Разом з тим, суд вважає, що заявлений позивачем та її представником додатковий строк у шість місяців є необґрунтовано завищеним, а тому, враховуючи позицію в судовому засіданні самого позивача, вважає за доцільне визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачи заяви про прийняття спадщини один місяць з дня вступу рішення в законну силу, що буде цілком достатнім для реалізації прав позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 16, 1220-1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 76-81, 89, 200, 206, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк один місяць, для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Початок перебігу визначеного судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Р. В. Піньковський
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2025 |
Оприлюднено | 20.01.2025 |
Номер документу | 124491424 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Піньковський Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні